دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

شبی که ماه کامل شد

سوم خرداد مصادف با روز آزادسازی خرمشهر در عملیات بیت المقدس

آزادسازی خرمشهر نشان دهنده پایداری و مقاومت مردم خرمشهر بوده که این مردم حماسه ای به خاطر ماندنی ساختند که سبب شد ما هر ساله روز 3 خرداد از این حماسه دلیرانه مردم خرمشهر یادی کرده و آن را گرامی بداریم. در مجله اینترنتی 5 عصر در رابطه با آزادسازی خرمشهر در عملیات بیت المقدس و اتفاقاتی که در آن زمان رخ داده است توضیخات بیشتری ارائه خواهیم داد.

 

مردم خرمشهر در حالی به مبارزه پرداختند که هیچ آمادگی برای دفاع نداشتند، از این رو سوم خرداد و آزادسازی خرمشهر، نمادی از تاریخ دفاع مقدس و شجاعت ملت ایران تلقی می گردد.

 

آزادسازی خرمشهر در عملیات بیت المقدس

 

آزادسازی خرمشهرروز 3 خرداد 1361 که مصادف با آزاد سازی خرمشهر می باشد، از بارزترين نمادهای نصرالهي و بهترین روزهاي انقلاب تلقی می گردد. باید  خاطر نشان کرد که مردم خرمشهر در اين روز به یاد ماندنی به خیابان ها ریخته  و شهر خرمشهر که بعد از 35 روز مقاومت در 4 آبان 1359 توسط نیروی دشمن اشغال شده بود، بعد از حدود 578 روز، توسط رزمندگان اسلام آزادسازی و پرچم اسلام در خرمشهر برافراشته شد.

 

عملیات آزادسازی خرمشهر

 

آزادسازی خرمشهر 1

همانطور که بیان شد آزادسازی خرمشهر در روز 3 خرداد 1361 اتفاق افتاد که مهم‌ترین قصد و هدف عملیات بیت‌المقدس در جنگ ایران و عراق توسط ارتش ایران به سرپرستی علی صیاد شیرازی و سپاه پاسداران به سرپرستی محسن رضایی صورت پذیرفت.

 

در واقع آزاد سازی خرمشهر از اهداف مهم و قدرتمندانه عملیات بیت‌المقدس بود

 

در آغاز عملیات بیت‌المقدس در نیمه شب 10 اردیبهشت ۱۳۶۱ چند هدف دنبال شد که از جمله آن عبارت اند از:

  • هدایت نیروهای متجاوز به پشت مرز
  • به نمایش گذاشتن قدرت سیاسی‌-نظامی و اجتماعی ایران به عراق
  • از بین بردن نیروهای متجاوز در غرب کارون
  • آزادسازی خرمشهر

 

در واقع آزاد سازی و فتح خرمشهر اهداف مرحله 4 عملیات بیت‌المقدس محسوب می شده است. باید خاطر نشان کرد که مرحله 4 عملیات آزادسازی خرمشهر با اعلام رمز یامحمد ابن‌ عبدالله‌ راس ساعت 22:30 در روز شنبه مصادف با 1خرداد 1361 شروع شد. در انتها این مبارزه به اتمام ۱۹ ماه اشغال مناطق خوزستان و فتح خرمشهر و ایجاد ضربه‌ای مهلک به نیروهای عراقی متجر گشت. لازم به ذکر است که ارتش ایران در عملیات ۲۶ روزه بیت‌المقدس حدود ۶٬۰۰۰ کشته و ۲۴ هزار مجروح داده است.

آزادسازی خرمشهر 4

 

در عملیات آزادسازی خرمشهر حدود ۱۹ هزار نیروی عراقی به اسارت ایران درآمدند

 

نتايج نظامي عمليات بيت‌المقدس

  • آزاد سازي و فتح 5400 کيلومتر از خاک کشور و تامين 180 کيلومتر خط مرزي
  • اسارت 19000 نیروی عرقی و 16 هزار کشته
  • نابودی و انهدام حدود 60 فروند هواپيما ، 3 فروند هلي ‌کوپتر، 418 دستگاه تانک و نفربر، 30 قبضه توپ، 49 دستگاه خودرو.
  • به دست آوردن يک فروند هلي‌کوپتر، 105 دستگاه تانک و نفربر و 56 دستگاه خودرو.

 

در عملیات آزادسازی خرمشهر ۱۶ هزار نیروی عراقی کشته و زخمی گشتند

 

فتح و آزادسازی خرمشهر

آزادسازی خرمشهر 2

بعد از فتح و آزادسازی خرمشهر توسط نیروهای ایرانی، در ابتدا مبارزین در مسجد جامع خرمشهر نماز به جا آوردند. خبر فتح و آزادسازی خرمشهر به قدری مسرت بخش بود که به سرعت در تمامی شهر و کشور آوازه شد و همه ملت ايران غرق شادي شدند و مردم ايران در مساجد نماز شکر خواندند و ندای الله اکبر سر دادند.

آزادسازی خرمشهر 5

بعد از فتح و آزادسازی خرمشهر براي نخستین بار از شروع جنگ ،ايران در موضع قدرت قرار گرفت.

 

امام خمینی با آزادی خرمشهر پیامی به ملت ایران ارسال نمود. که بخشی از این بیانیه از این قرار است:«با تشکر از تلگرافاتی که در فتح خرمشهر به اینجانب شده است، سپاس بی‌حد بر خداوند قادر که کشور اسلامی و رزمندگان متعهد و فداکار آن را مورد عنایت و حمایت خویش قرار داد و نصر بزرگ خود را نصیب ما فرمود.»

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.