دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

غافث گیاهی برای درمان اسهال

در این مطلب از “آشنایی با گیاهان” قصد داریم شما را با گیاه غافث ویژگی‌‌های ظاهری ،محل رویش و خواص این گیاه آشنا کنیم .با ما همراه باشید.

ویژگی‌‌های ظاهری گیاه غافث :

تیره(گل سرخ)؛ گیاهی است علفی، پایا، با ریشه سطحی و برگهای گسترده در روی خاک با بریدگی های شانه ای و ساقه ای افراشته با برگهای متناوب و بدون دمبرگ. انتهای ساقه به یک خوشه گل منتهی می شود. میوه آن خشک بوده و در یک حقه پیچیده شده و مجهز به برآمدگی هایی شبیه زنگوله است.

گیاه غافث

محل رویش:

گیاه غافث در قسمت وسیعی از خاک اروپا در مرغزارهای کم آب، چراگاهها، و نقاط تنک جنگلی می روید و گیاهی شناخته شده است.

دوران گلدهی: تیر تا شهریور
زمان برداشت:سرشاخه ها از اردیبهشت تا اواخر مرداد

توضیحات:

از دوران قدیم از این گیاه در درمان اسهال، خونریزی، ناراحتی های پوستی و سل استفاده می کردند.
سرشاخه برگ دار این گیاه یا فقط برگهای آن را درست در اوایل فصل گلدهی جمع آوری می کنند. آنها را با دست می چینند و به طور جداگانه روی سبد نهاده، به منظور خشک شدن در جریان هوا و سایه قرار می دهند. این گیاه پس از خشک شدن عطر خوشایندی متصاعد می کند که با کمی بوی تلخی همراه است. مزه آن نیز همین حالت را دارد. مواد مؤثر آن محتوی تانن ها، اسید سیلیسیک، عصاره های تلخ، اسانسهای روغنی و دیگر مواد است. این مواد خصوصأ قابض هستند و به همین دلیل در درمان ترشحات معده ای یا رودهای و دیگر انواع اسهال به کار می روند.

این مواد در تنظیم کار جهاز هاضمه نیز مؤثرند و ترشح شیره معده را بهبود بخشیده برخی از ناراحتی های کبدی و کلیوی و خصوصا سنگ کلیه را تسکین می دهند.

مقدار مصرف روزانه آن 1/5 گرم و به صورت جوشانده در مورد استعمال خارجی به صورت غرغره، در پانسمان های پوستی و همچنین در حمام ها استفاده می شود. این گیاه از نظر دارویی بسیار با ارزش است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.