دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

شبی که ماه کامل شد

همه چیز درباره کیست مویی یا سینوس پیلونیدال (علائم، درمان و مراقبت)

امروز می خواهم شما را با بیماری آشنا کنم که ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد. بیماری که در اثر یک اتفاق بی نهایت ساده رخ می دهد اما عوارض وحشتناک و طولانی مدت آن گریبان گیر است. بیماری با نام علمی سینوس پیلونیدال یا همان کیست مویی. ممکن است برخی از شما آن را شنیده باشید و مطمئنا بسیاری از شما از آن بی اطلاعید!

 

شکل گیری کیست مویی

کیست مویی به این صورت ایجاد می شود که موی بدن در هر نقطه که روییده یا در حال روییدن باشد، در اثر عوامل مختلفی (مانند وراثت، چاقی، نشستن زیاد، پوشیدن لباس های تنگ و…) نمی تواند از پوست خارج شود. در نتیجه مو به کیست موییداخل بدن کشیده شده و بدن در مقابل آن واکنش ایمنی نشان می دهد، چرا که آنرا یک جسم خارجی فرض می کند. به این صورت در محل رویش مو در زیر پوست یک کیسه چرکی که حاوی مو نیز هست ایجاد می شود.

شایعترین محل ایجاد کیست مویی در قسمت پایین کمر و بین شکاف دو باسن است. ابعاد این کیست می تواند به اندازه یک گردو یا یک سیب باشد. هرچه دیرتر متوجه وجود کیست شوید درمان سخت تر خواهد بود.

 

 

علائم کیست مویی

علائم زیر به شما هشدار می دهد که به کیست مویی مبتلا شده اید:

  • درد در ناحیه پایین کمر به هنگام نشستن، ایستادن یا خوابیدن
  • ایجاد یک کیست کوچک چرکی(مانند یک جوش) در ناحیه مورد نظر و خروج چرک و خون از آنها ، هر چند وقت یکبار
  • دیده شدن سوراخ های متعدد بر روی پوست

به محض دیدن این علائم به پزشک مراجعه کنید، چرا که ممکن است در مراحل ابتدایی شکل گیری کیست باشید و درمان شما راحت تر خواهد بود.

 

درمان کیست مویی

کیست مویی راه های درمان مختلفی دارد که بستگی به سن کیست، ابعاد آن و شرایط بیمار دارد. اگر شدت بیماری زیاد نباشد پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز می کند. با خوردن آنتی بیوتیک کیست چرکی خشک شده و علائم بیماری برطرف می شود. اما اگر بیماری کمی پیشرفت کرده باشد و با آنتی بیوتیک برطرف نشود و راه درمان جراحی است. جراحی کیست مویی با دو روش باز و بسته انجام می شود. هزینه جراحی کیست مویی بسته به نوع جراحی در بیمارستان خصوصی از 1.5 میلیون تومان تا 3 میلیون تومان متغیر است. هزینه جراحی کیست مویی در بیمارستان دولتی بسته به نوع بیمه بیمار، از 100 هزار تومان تا 300 هزار تومان می تواند متغیر باشد.

 

روش بسته

اگر کیست مویی ایجاد شده کوچک باشد، پس از برداشتن کیست و خارج نمودن عفونت آن، پزشک محل جراحی را بخیهکیست مویی می کند. در این روش بهبودی پس از ده روز تا یکهفته حاصل شده و پس از این مدت محل جراحی جوش می خورد.

 

 

 

 

روش باز

اگر کیست مویی ایجاد شده نسبتا بزرگ باشد، پس از جراحی توسط پزشک حفره بزرگی در محل ایجاد خواهد شد که نباید آنرا بخیه نمود. چراکه عفونت خروجی از زخم در محل تجمع پیدا کرده و باعث بروز مشکلات جدی می گردد. پس پزشک درون زخم را پانسمان می کند و یک روز پس از عمل آنرا خارج خواهد کرد. در این وضعیت یک حفره عمیق خواهید داشت کیست موییکه ظاهر نسبتا ترسناکی دارد و باید مرتب به آن رسید. به اینصورت که هر روز حداقل دوبار باید زخم را با سرم شستشو یا شامپوی بچه شستشو داده و روی آن را با گاز استریل پانسمان نمود. این کار ممکن است کمی دردناک باشد که باید به آرامی آنرا انجام داد. عفونت و خونابه حاصل از زخم به مرور از آن خارج شده و در محل تجمع نخواهد یافت. زخم ایجاد شده پس از 1 تا 2 ماه به طور کامل پر خواهد شد.

 

 

 

 

مراقبت های پس از عمل

پس از جراحی، تا 24 ساعت بیمار می بایست فقط نوشیدنی و غذاهای آبکی میل کند. پس از آن به مرور شروع به خوردن غذاهای مقوی نماید. آناناس یا کمپوت آن در بهبود وضعیت زخم بسیار تاثیرگذار است. همچنین برای جلوگیری از عفونت زخم، تا هفته اول پس از جراحی محل زخم باید با سرم شست شو روزی دوبار شست شو داده شود و پانمسان آن عوض گردد. سعی شود در هفته اول برای قضای حاجت از توالت فرنگی یا توالت صندلی استفاده شود تا ناحیه جراحی تحت کشش قرار نگیرد.

پس از بهبودی زخم جراحی، باید مواظب بود تا کیست دوباره عود نکند. برای پیشگیری از این مساله موهای پایین کمر و بین دو باسن خود را مرتبا شیو نمایید. مواظب باشید به محل جراحی ضربه وارد نشود. از نشستن های طولانی مدت بپرهیزید و بهداشت فردی را رعایت کنید.

حتی کسانی که مبتلا به این بیماری نیستند هم باید نکات بالا را حتما رعایت کنند تا از ابتلا به آن پیشگیری شود. به خصوص کسانی که در محل کار خود مجبورند برای مدت طولانی بنشینند، همچنین رانندگان و ورزشکاران.

 

منبع:

www.pilonidal.org

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.