دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

کهکشان راه شیری و شناخت حقایق نهفته در آن

کهکشان راه شیری کهکشانی بسیار جالب می باشد. این کهکشان قطری حدود ۱۰۰ هزار تا ۱۸۰ هزار سال نوری داشته و خانه‌ی سیاره زمین و زادگاه انسان می باشد. سامانه خورشیدی ما در حدود ۲۷ هزار سال نوری با مرکز کهکشان راه شیری فاصله دارد و در لبه‌ی داخلی یکی از بازو های مارپیچ آن قرار گرفته، این بازوی مارپیچ بازوی شکارچی نیز نام دارد. با مجله اینترنتی عصر 5 همراه شوید تا حقایق علمی نهفته در کهکشان راه شیری زیبا را بررسی کنیم و بهتر بشناسیم.

کهکشان راه شیری تاب برداشته است

راه شیری، ظاهری دیسک مانند دارد و حداقل ۱۲۰ هزار سال نوری عرض دارد. مرکز این کهکشان یک برآمدگی است که به تنهایی ۱۲ هزار سال نوری عرض دارد. دیسک این کهکشان، کاملاً تخت نیست و تاب برداشته است، ستاره‌شناسان دلیل این پدیده را به کهکشان‌های ابر ماژلانی بزرگ و ابر ماژلانی کوچک نسبت داده اند.دو کهکشان کوتوله به نام ابر ماژلانی بزرگ و ابر ماژلانی کوچک که در گروه محلی قرار دارند، از همسایگان راه شیری به هستند و به دور کهکشان ما گردش می‌ کنند. کهکشان راه شیری مقادیر زیادی از گاز هیدروژن را در خود جای داده است و در اثر این کشش دچار انحراف شده و تاب برداشته است.

کهکشان راه شیری 1

کهکشان راه شیری هاله دارد اما قابل مشاهده نیست

دانشمندان بر این اعتقادند که ماده‌ی تاریک، حدود ۹۰ درصد از جرم کهکشان راه شیری را تشکیل داده و یک هاله‌ی مرموز را نیز به ایجاد کرده است، هر آن‌چه را که با چشم غیر مسلح یا با تلسکوپ در این کهکشان می‌ بینیم، فقط ۱۰ درصد از جرم کل این کهکشان را تشکیل داده‌ و ماده‌ی درخشان نام دارند،  اما بقیه جرم کهکشان، به ماده‌ی تاریک مربوط می باشد که ما نمی‌توانیم آن را مشاهده کنیم.هاله‌ی ماده تاریک کاملاً نامرئی می باشد. هرچه یک کهکشان سنگین‌ تر باشد، ستاره‌ های موجود در آن کهکشان با سرعت بیشتری حرکت می‌ کنند.

کهکشان راه شیری 2

کهکشان راه شیری بیش از ۲۰۰ میلیارد ستاره دارد

خیلی از کهکشان‌ های موجود، پرجرم و بزرگ می باشند؛ اما راه شیری وضعیتی متوسط دارد. بزرگ‌ترین کهکشانی که تا به امروز شناسایی شده است IC 1101 نام دارد و بیش از ۱۰۰ تریلیون ستاره را در خود جای داده است. خیلی از کهکشان‌ های بزرگ، بیش از یک تریلیون ستاره دارند. کهکشان‌ کوتوله‌ای مانند ابر ماژلانی بزرگ، حدود ۱۰ میلیارد ستاره دارد.کهکشان راه شیری نیز در حدود ۱۰۰ الی ۴۰۰ میلیارد ستاره دارد؛ اما وقتی که ما شب‌ها به آسمان می‌نگریم، تعداد ستاره‌هایی که می‌توانیم مشاهده کنیم حداکثر ۲۵۰۰ عدد می باشد و این مقدار در تمام جهان ثابت است.

کهکشان راه شیری 3

کهکشان راه شیری غبار آلود و مملو از گاز می باشد

راه شیری، کهکشانی پر از گاز و غبار است. غبار و گاز، چیزی در حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد از ماده درخشان و قابل مشاهده کهکشان راه شیری را تشکیل داده‌ است که اکثراً بقایای ستاره‌ ها می باشند. عرض این کهکشان ۱۰۰ هزار سال نوری است و ما می‌توانیم در طول موج مرئی، فقط تا ۶ هزار سال نوری را به سمت درون دیسک مشاهده نماییم. ضخامت این غبار باعث انحراف نور مرئی می‌ گردد؛ اما نور مادون قرمز می‌تواند به راحتی از میان آن عبور نماید و همین باعث شده که تلسکوپ‌ های فضایی مادون قرمز، مانند تلسکوپ فضایی اسپیتزر، به ابزاری خوب برای نقشه‌برداری کهکشان تبدیل گردند. تلسکوپ فضایی اسپیتزر می‌تواند به کمک نور مادون قرمز، از میان غبار کهکشان عبور کرده و آن‌چه در مرکز کهکشان و زایشگاه‌ ستاره ها است را آشکار کند.

کهکشان راه شیری 4

کهکشان راه شیری از ترکیب کهکشان‌ های دیگر شکل گرفته

این کهکشان با بلعیدن دیگر کهکشان‌ها شکل گرفته و حتی امروزه نیز این کار را انجام می‌دهد. نزدیک‌ترین کهکشان به کهکشان راه شیری، کهکشان کوتوله سگ بزرگ (Canis Major) می باشد و در حال حاضر راه شیری، ستاره‌ های این کهکشان را می‌ رباید و به دیسک خود اضافه می نماید.  راه شیری با سرقت ستاره‌ ها از کهکشان‌ هایی چون کهکشان کوتوله کمان (Sagittarius)، بزرگ و بزرگ‌تر شده و به شکل امروزی درآمده است.

کهکشان راه شیری 5

تصویری که از کهکشان راه شیری می‌بینید، واقعی نیست

در حال حاضر ما قادر نیستیم از نمای بالا از راه شیری تصویر برداری کنیم؛ زیرا ما در قسمت درونی دیسک این کهکشان قرار داریم و ۲۷ هزار سال نوری با مرکز کهکشان فاصله داریم. تصویر برداری از راه شیری مانند این است که می خواهید از قسمت درونی خانه خود عکس بگیرید. ما هنوز راهی طولانی تا تصویربرداری از راه شیری پیش رو داریم و شاید هیچوقت نتوانیم از نمای بالا تصویربرداری کنیم.

کهکشان راه شیری 6

یک سیاه‌ چاله در مرکز کهکشان راه شیری وجود دارد

در مرکز خیلی از کهکشان‌ های بزرگ، یک ابر سیاه‌ چاله کلان جرم قرار دارد  و راه شیری نیزاین سیاه چاله را دارد. از مرکز کهکشان ما، امواجی رادیویی دریافت می گردد که بسیار عجیب اند و دانشمندان باعتقادر دارند که در این قسمت، یک سیاه‌چاله بزرگ قرار دارد. دانشمندان نام این سیاه‌چاله را کمان آ* (*Sagittarius A) گذاشته‌ اند که یک ابر سیاه‌ چاله کلان جرم است و حدود ۲۲.۵ میلیون کیلومتر قطر دارد؛ یعنی قطر این سیاه‌ چاله به اندازه مدار سیاره عطارد به دور خورشید می باشد.

کهکشان راه شیری 7

در اطراف این سیاه‌چاله، یک دیسک چرخان از مواد قرار دارد که سعی می‌کنند به درون سیاه‌ چاله ریخته شوند و به جرم آن اضافه کنند. جرم این دیسک، حدود ۴.۶ میلیون برابر جرم خورشید است و می‌تواند در مدار زمین به دور خورشید جای گیرد. این سیاه‌ چاله مانند دیگر سیاه‌ چاله‌ها تلاش دارد تا هر چیزی که در اطرافش قرار دارد را از بین ببرد؛ اما یک زایشگاه ستاره‌ ای در نزدیکی این سیاه‌چاله هست که آسیبی ندیده است.

کهکشان راه شیری به اندازه عالم عمر دارد

عالم حدود ۱۳.۷ میلیارد سال سن دارد.  کهکشان راه شیری نیز حدود ۱۳.۶ میلیارد سال سن دارد! برخی از پیرترین ستاره‌ های کهکشان راه شیری را می‌توان در خوشه‌ های کروی پیدا کرد. دانشمندان با اندازه‌گیری سن این ستاره‌ ها توانسته‌اند سن کهکشان را محاسبه نمایند.

کهکشان راه شیری 8

کهکشان راه شیری بخشی از ابر خوشه سنبله است

کهکشان راه شیری با تمام بزرگی که دارد، بخشی از ساختارهای کهکشانی بسیار بزرگ‌ تر است. کهکشان‌های ابر ماژلانی بزرگ، ابر ماژلانی کوچک، آندرومدا و ۵۰ کهکشان دیگر که همسایگان راه شیری هستند همگی اعضای گروه محلی می باشند. گروه محلی کوچک‌ترین ساختار به شمار می‌رود. راه شیری، بخشی از یک گروه کهکشانی بسیار بزرگ به نام ابر خوشه سنبله است. ابر خوشه‌ها، گروه‌ های کهکشانی در مقیاس بسیار بزرگ می باشند که قطر آن‌ ها به صد ها میلیون سال نوری می‌رسد. بین این ابر خوشه‌ ها نیز فضای خالی وجود دارد. ابر خوشه سنبله هم بخش کوچکی از یک ابر خوشه بزرگ‌تر به نام لانیاکیا است که بر روی جاذب بزرگ مترکز شده است.

کهکشان راه شیری 9

کهکشان راه شیری همیشه در حرکت است

راه شیری در فضا حرکت می‌کند. زمین به دور خورشید حرکت می‌کند، خورشید به دور کهکشان راه شیری و این کهکشان هم به عنوان بخشی از گروه محلی در حرکت است و گروه محلی هم نسبت به تابش زمینه کیهانی حرکت می‌کند. گروه محلی به نسبت تابش زمینه کیهانی، با سرعت ۶۰۰ کیلومتر بر ثانیه حرکت می‌ کند. چنین سرعت‌ هایی در ذهن ما نمی‌گنجد.

کهکشان راه شیری 10

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.