شبی که ماه کامل شد

کهن الگو ها و انواع تیپ های شخصیتی بانوان

کهن الگو ها، دسته بندی شخصیتی بانوان بر اساس اسطوره های باستان هستند که برای اولین بار توسط کارل گستاو یونگ، معرفی شدند. از کهن الگو ها در علم روانشناسی امروز برای کشف شخصیت ها استفاده می شود. کهن الگو ها اساس مکتب روان تحلیل گری هستند که در آن تیپ های شخصیتی بانوان به هفت شخصیت افسانه ای نسبت داده می شود. هر یک از این شخصیت ها دارای افسانه ای است که مجموعه ای از رفتار و منش را همراه دارد. امروزه برای دسته بندی شخصیت بانوان از این هفت کهن الگو استفاده می شود. در واقع شما با شناخت کهن الگو ی خود، شخصیت خود را بهتر شناخته و متناسب با روحیات خود شخصیتی کامل خواهید ساخت. در سایت تفریحی 5 عصر درباره کهن الگو ها بیشتر بخوانید.

 

 

آتنا، کهن الگو منطقی و هدف گرا

کهن الگو ی اول شخصیت آتنا است که به شدت منطقی و هدف گراست. به هیچ وجه تابع احساسات قلبی و شاعرانه نیست و تنها با عقل تصمیم میگیرد. زنان آتنایی، در کودکی به دنبال پرسش از پدران خود هستند و معمولا از مادر خود سوال نمی پرسند. آنها همیشه سرشان در کتاب و درس است و کنجکاوند بدانند چیزها چگونه کار می کنند. آنها معمولا به ماشین و موتور علاقه مندند و به سمت رشته های ریاضی و فیزیک تمایل دارند. همیشه برای کارهای خود برنامه ریزی دارند و ازآتنا کهن الگو همین رو استرس بی نظمی را درک نمی کنند.

آتناها می توانند آموزگارانی عالی و فوق العاده سختگیر باشند. آنها هیچگاه فریفته و متمایل به دانش آموزان چرب زبان نشده و عقل و هوش و درایت شاگردان مجذوبشان می کند. آنها معمولا فعال و بانشاطند. به ازدواج تمایلی نشان نمیدهند و در صورت ازدواج برای تربیت فرزندانشان برنامه های خاصی دارند.

 

 

 

 

 

شخصیت هرا

کهن الگو بعدی هرا است که شامل زنانی می شود که عاشق ازدواج و تشکیل خانواده هستند. آنها بدون ازدواج احساس نقص می کنند و خود را نیازمند مردی می بینند که به او تکیه کنند. به شدت انحصار طلبند. آنها مردان را در تملک خود می بینند و از آنها انتظار دارند جلوی بقیه سرافرازشان کنند. به طوریکه در همه جا بدرخشند و به چشم بقیه بیایند. از شوهر خود توقع دارند تنها به آنها توجه کنند و به هیچ زن دیگری حتی مادر خود تمایل نشان ندهند. اگر مورد خیانت قرار بگیرند، زن مقابل را مورد حمله قرار می دهند.

زنان هرا بسیار وفادارند و همسران تمام عیاری برای شوهرانشان هستند. شوهر آنها در مرکز توجهشان قرار داشته و تمامی چیزهای خوب را برای شوهر کنار می گذارند. همیشه آراسته و شیک پوش هستند و خود را مانند ملکه ها می بینند.

 

شخصیت آرتمیس

کهن الگو ی سوم را آرتمیس می نامند. زنان آرتمیس شخصیتی مستقل و مرد ستیز دارند. آنها از اینکه یک ضعیفه باشند متنفرند. عاشق طبیعت بکر و وحشی هستند. آنها دوست دارند آزاد و رها باشند و از قید و شرط خوششان نمی آید. آنها مهربان و دلسوز و در عین حال محکم و انعطاف ناپذیرند.

دختران آرتمیس دوستدار بازیهای پسرانه اند. خود را در حد پسران می دانند و عاشق ورزش هستند. آنها بسیار لجباز، مصمم و شجاعند. مدرک تحصیلی زیاد برایشان اهمیت ندارد و سعی می کنند در اجتماع شغل های کمک دهنده مانند مامایی و مددکار اجتماعی داشته باشند. حتی ممکن است راننده ماشین های سنگین شوند. زنان آرتمیس با زنان دیگر احساسات خواهرانه دارند، اما خواهان مبارزه با مردانند. آنان از مردان سلطه گر بیزارند و همیشه سعی در برتری نسبت به مردان دارند.

 

شخصیت دیمیتر

زن دیمیتر یادآور زمین است. این به دلیل سخاوت بی حد و حصر و مهربانی و دلسوزی بیش از اندازه اوست. زن دیمیتری یک مادر یا فراتر از یک مادر است و نسبت به مسائل اطرافیان بسیار حساس. آنها مردانی را دوست دارند که قدر زحماتشان را بداند و از آنها سپاسگزاری کنند. زن دیمیتری همیشه در حال کمک و سرویس دادن به دیگران است. عاشق پخت و پز و مهمانی دادن است. او بسیار حامی و وفادار و پایبند به اصول اخلاقی و بسیار ایثارگر است. قدرت نه گفتن را به دلیل احساسات مادرانه اش ندارد.

دختران دیمیتری در کودکی همیشه در بازی ها نقش مادر عروسک ها را دارند و از بغل گرفتن ها لذت می برند. زنان دیمیتری زود ازدواج می کنند و زود بچه دار می شوند. آنها در جامعه معمولا شغل های خدماتی و پرورشی و پرستاری دارند. زیرا ذاتا به دنبال مهرورزی هستند و تنها با این روش رضایت قلبی از خودشان دارند. زن دیمیتری در کارهای داوطلبانه همیشه پیشتاز است و هیچگاه به دنبال جاه طلبی و خود نمایی نیست.

 

شخصیت آفرودیت

کهن الگو دیگر آفرودیت است. زنان آفرودیت بسیار سرزنده و فعال و با نشاطند. همیشه به دنبال خلاقیت و نو آوری اند. هیچگاه از زندگی دلسرد نشده و به پویایی ادامه می دهند. در مهمانی ها مرکز توجه همگان اند و همه از هم نشینی با آنها لذت می برند. در انتخاب رنگ برای لباس و خانه اشان از رنگ های شاد و پر رنگ استفاده میکنند. آنها خودشان را همانگونهآفرودیت کهن الگو که هستند دوست دارند و به خود عشق می ورزند. زنان آفرودیت مردانی را دوست دارند که آنها را به نهایت عشق و دوست داشته شدن برساند. مردانی با چهره های جذاب و مردانه که بسیار رمانتیک و عاشق پیشه اند.

دختران آفرودیت به جای درس بیشتر عاشق کارهای فوق برنامه مانند سرود و نمایش اند. آنها شر و شیطان و دوست داشتنی اند. آفرودیت ها کارهای تکراری را دوست ندارند و بیشتر به دنبال کارهای متنوع و هنری مانند موسیقی و نقاشی و آرایشگری هستند.

 

 

 

 

شخصیت هستیا

مهمترین خصیصه بانوی هستیا آرامش و حیا است. روح معنوی محافل است و معمولا در کار دیگران سرک نمی کشد. زن هستیا بسیار وظیفه شناس و مسئولیت پذیر بوده و محیط خانه را مانند یک معبد مقدس می شمارد. آنها عاشق پرورش گل و گیاهند و خود را با آن سرگرم میکنند. آنها ساده لباس می پوشند. معمولا از دیگران توقع و انتظار ندارند و همین باعث آرامش خاطرشان است.

کودک هستیا آرام و بدون سر وصداست. معمولا به تنهایی بازی میکند و مزاحمت ایجاد نمیکند. دختر هستیا به دنبال حاشیه امن برای خود است و بیشتر تنهاست. تمایل چندانی برای دانشگاه رفتن نداشته و بیشتر به خاطر توقع دیگران به دانشگاه و تحصیل می پردازد. زن هستیا به دنبال حرفه رقابت طلبانه نیست و با بازیهای برد و باخت بیگانه است. آنها بیشتر به کارهای عام المنفعه و کار در خیریه ها تمایل دارند.

 

شخصیت پرسفون

شخصیت پرسفون نسبت به شخصیت خود آگاه نیست و خامی و منفعل بودن جز ذات اوست. نیاز به تکیه گاه دارد و منتظر شخصی است که از او قدرتمندتر بوده تا بتواند به او تکیه کند. آنها آرام و دلنشین اند و بسیار انعطاف پذیر. تمایلی به پذیرفتن مسئولیت نداشته و خودشان هم نمی دانند چه کاری دوست دارند انجام دهند.

زن پرسفون به راحتی جذب جنس مخالف شده و احساسات جنسی در آنها بسیار فعال است. آنها از خود سبک و سلیقه ای ندارند و دوست دارند کسی پیدا شود و به زندگی آنها جهت و رنگ ببخشد. آنها محتاج تکیه گاهند. دختران پرسفون عاشق وقت گذرانی و دور بودن از مسئولیت اند. آنها به دنبال کارهای راحت و رشته های آسان برای تحصیل اند. دائما شغل خود را تغییر میدهند و دوست دارند هر وقت دوست دارند از کار مرخص شوند و به خوش گذرانی بپردازند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.