شبی که ماه کامل شد

دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

روش های کنترل چشم برای خلاصی از اعتیاد جنسی

اعتیاد جنسی به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که نیاز جنسی را به روش صحیح ارضا نمی کند. بنابراین فرد درگیر به اعتیاد جنسی همیشه از لحاظ جنسی تشنه است. یکی از رایج ترین موارد اعتیاد جنسی، خود ارضایی است. خود ارضایی از اعتیاد به دیدن تصاویر پورن شروع می شود. هم اعتیاد به خود ارضایی و هم پورنوگرافی به شدت سیستم روانی و جسمی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. اما چه کنیم که از شر اعتیاد جنسی رهایی پیدا کنیم؟ کنترل چشم موثرترین راهکار پیشگیری و درمان اعتیاد جنسی می باشد که در ادامه بیشتر توضیح داده می شود.

 

اعتیاد جنسی چیست؟

اعتیاد جنسی یکی از انواع اعتیاد است که در آن فرد معتاد در پاسخ به نیاز جنسی خود دچار وابستگی ذهنی می شود. این وابستگی ذهنی در روش های نادرست ارضای جنسی رخ می دهد. در واقع یک فرد با انجام روابط سالم جنسی دچار اعتیاد جنسی نمی شود. بلکه افرادی به اعتیاد جنسی مبتلا می شوند که به روش های نادرست به ارضای میل جنسی خود روی می آورد. اعتیاد به خود ارضایی و اعتیاد به دیدن تصاویر پورن از رایج ترین اعتیادهای جنسی است. در خود ارضایی و پورنوگرافی، به دلیل ترشح برخی هورمون ها و ارضا نشدن میل جنسی، فرد دچار حالت شرطی می شود. دقیقا همان حالتی که فرد معتاد به مواد مخدر با آن درگیر است.

اعتیاد جنسی می تواند در بین دختران و پسران در همه رده سنی شایع باشد. حتی افراد متاهل نیز ممکن است مبتلا شوند. اعتیاد جنسی هم مانند دیگر اعتیاد ها پیشرونده است. به این معنی که به مرور زمان یک نوع تصویر پورن فرد را راضی نمی کند و به دنبال تصاویر جدید است. مانند کسی که به تریاک اعتیاد دارد و پس از مدتی مصرف تریاک او را راضی نمی کند و ناچارا به سراغ مواد دیگر می رود.

خوشبختانه اعتیاد جنسی قابل پیش گیری و درمان است. اما به دلیل ناشناخته بودن، سازماندهی خاصی برای ترک افراد معتاد وجود ندارد. بنابراین اولا خود شخص باید تشخیص دهد که آیا به اعتیاد جنسی مبتلا است و ثانیا به این نتیجه برسد که باید ترک کند. در ترک این نوع اعتیاد خود شخص و اراده او بسیار مهم است و تقریبا از دست هیچ کس کاری بر نمی آید.

اعتیاد به پورن

نقش چشم در اعتیاد جنسی از دیدگاه فیزیولوژیک

طبق پژوهش های انجام شده در دانشگاه کمبریج لندن مهمترین عامل اعتیاد جنسی به ویژه اعتیاد به خود ارضایی، چشم و قدرت بینایی است. چشم خارق العاده ترین اندام بشر است و بیشترین و دقیق ترین اطلاعات از طریق چشم به مغز می رسد. در حین رابطه جنسی همه حواس پنج گانه (شنوایی، بینایی، بویایی، لامسه و چشایی) می توانند در ارضای میل جنسی موثر باشند. چشم یا بینایی نیز، عامل بخش زیادی از لذت جنسی به ویژه در آقایان است. دیدن تصاویر پورن باعث ترشح مقدار زیادی هورمون های جنسی در خون می شود. وجود مقدار زیادی از هورمون های مختلف باعث می شود که تصاویر پورن در حافظه طولانی مدت فرد ثبت شود. به طوری که تا مدت ها بعد بسیاری از تصاویر حتی به صورت ناخودآگاه در ذهن فرد مرور شود. با مرور تصاویر پورن یا دیدن یک تصویر جدید، “بخش پاداش مغز” شروع به فعالیت کرده و فرد را به شدت ترغیب می کند که تصاویر پورن بیشتری ببیند. بخش پاداش مغز، ناحیه ای در ساقه مغز است که مسئول ترشح دوپامین در حین انجام کارهای لذت بخش می باشد.

بنابراین شخص به مرور زمان به دیدن تصاویر پورن وابسته شده و قدرت کنترل خود را از دست می دهد. اصطلاحا چشم هایش حریص و حریص تر می شود. تا جایی که با دیدن جنس مخالف حتی با پوشش و لباس، شروع به خیال پردازی جنسی کرده و موجب آزار خود و دیگران می گردد.

اعتیاد جنسی

روش های کنترل چشم در دنیای امروز

 

باباطاهر در شعر معروف خود به زیبایی مخاطرات چشم را به تصویر می کشد:

ز دستِ دیده و دل هر دو فریاد
که هر چه دیده بیند دل کند یاد
بسازم خــنجری نیشــش زِ پـولاد
زنــم بـَــر دیده تا دل گــردد آزاد

چشم دریچه ورودی دل (ذهن) است و اگر مراقبت نشود، باعث آلودگی و تشویش ذهن می گردد. به ویژه در دنیای امروز که قدرت رسانه ها آنقدر زیاد شده است که یک گوشی موبایل به نزدیک ترین همدم انسان تبدیل می شود. کنترل چشم یعنی اینکه شما تصمیم بگیرید که چه چیزی را ببینید یا نبینید نه اینکه رسانه ها و بنگاه های تبلیغاتی با اهداف خود برای چشم و ذهن شما برنامه ریزی کنند. حقیقتا امروزه کنترل چشم بسیار مشکل است اما به جرات می توان گفت که بسیاری از مشکلات انسان با کنترل چشم حل می شود. بی دلیل نیست که خداوند در قرآن اولین راهکار تقوا و خودسازی را کنترل چشم بیان می کند:

((ای رسول ما به مردان مؤمن بگو که چشم ها (از نگاه ناروا) بپوشند و اندامشان را (از کار زشت با زنان) محفوظ دارند که این برای پاکیزگی (جسم و جان) آنان بهتر است، و البته خدا به هر چه کنید کاملا آگاه است. سوره نور آیه 30))

بنابراین شاید بهترین روش کنترل چشم، نزدیکی به خداوند و کمک خواستن از او باشد. در زیر روش هایی برای کنترل چشم پیشنهاد می شود:

اعتیاد مجازی

1- اعتقاد به اینکه دیدن تصاویر پورن جز آثار وحشتناک روحی و جسمی هیچ فایده ای ندارد.

2- هر زمان که تصاویر پورن در ذهن مرور می شود، فورا خود را به کاری مشغول کنید. کاری که حس خوب به شما می دهد.

3- بدانید که اینترنت و به خصوص شبکه های مجازی محدوده خطرناک آلودگی چشم است. پس به محض ورود به این فضا آمادگی صددرصد برای مواجه شدن با تصاویر نامناسب را داشته باشید.

4-شروع جست و جو در تصاویر پورن معمولا با یک تصویر نامناسب (برهنگی جزئی) شروع می شود که به آن تصویر اول می گویند.

5- اگر تصویر اول را دیدید متاسفانه بخش زیادی از راه را رفته اید و بازگشت سخت می شود.

6- پس تصویر اول بسیار مهم است. هوشیار باشید و قبل از دیدن تصویر اول فورا فضای مجازی را ترک کنید.

7- اراده خود را تقویت کنید. از کارهای کوچک و پیش پا افتاده شروع کنید. برای مثال یک روز تصمیم بگیرید وارد تلگرام نشوید.

8- در آخر باید اعتراف کرد که هیچ روشی، تضمین کنترل چشم را نمی دهد. پس زمان هایی را برای صحبت با خالق خود اختصاص دهید. چراکه فقط او می تواند مخلوق خود را هدایت کند.

 

منبع:

www.independent.co.uk

www.neuroscientificallychallenged.com

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.