دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

۱۰ دلیل برای اهمیت شرکت در کلاس های دفاع شخصی

هیچ چیز بهتر از این نیست که شما بدانید از نظر مالی و جسمی قادر به مراقبت از خود هستید. برای بسیاری از افراد، مراقبت از جسم فقط با ورزش کردن حاصل می شود. این که فرد بداند در همه ی موقعیت ها می تواند از خود دفاع کند، موجب بالا رفتن اعتماد به نفس وی می شود. این نوع اطمینان فقط زمانی به وجود می آید که فرد اعتماد کاملی نسبت به خود داشته باشد. این اعتماد نیز معمولاً از طریق شرکت در کلاس های دفاع شخصی حاصل شود. امروزه وقتی مردم درباره ی کلاس های دفاع شخصی فکر می کنند، بیشتر از هر چیز معتقدند این کلاس ها فقط مناسب مردان و کودکان می باشد. اما این در هر حالی است که کلاس های دفاع شخصی و تمریناتی مانند کاراته، بوکس، جیو جیتسو و مانند آن برای هر کسی لازم و ضروری است.

کلاس دفاع شخصی

در ورزش های دفاع شخصی، قدرت علمی و تمرین زیاد بسیار لازم است. استاد اولسون«Master Olson»، سبک کاراته ی مخصوص به خود را دارد. او دارای کمربند مشکی دان ۶ می باشد. در طی مصاحبه ای که با این استاد بزرگ انجام شده است، دلایل مهمی ذکر گردید و همگی بیان کننده ی این مطلب بود که گذراندن این کلاس ها برای هر فردی مهم است. در این مقاله به ذکر ۱۰ دلیل در خصوص اهمیت گذراندن کلاس های دفاع شخصی برای هر فردی می پردازیم:

۱- دفاع شخصی موجب بالا رفتن اعتماد به نفس می شود

یکی از بزرگ ترین مزایای گذراندن کلاس های دفاع شخصی، احساس بسیار خوبی است که افراد بر اساس آن فکر می کنند در راه موفقیت و رو به رشد هستند. افراد زیادی وجود دارند که برای مراقبت از خودشان قبل از انجام تمرینات لازم و یا گذراندن کلاس ها، اعتماد به نفس ندارند. این امر می تواند به دلیل تجارب شخصی و یا مطلع شدن از اخبار روزانه ی حوادث باشد. ما روزانه مطالب مختلفی درباره ی بروز اتفاقات منفی و خطرناک در جامعه می شنویم و این می تواند در افراد احساس نا امنی ایجاد کرده و آن ها با خود فکر کنند که در جامعه خطرات بسیاری وجود دارد و آن ها قادر به مراقبت از خود در مقابل این خطرات نمی باشند. کلاس های دفاع شخصی در فرد اعتماد به نفس ایجاد می کند. اگر شما قدرت جسمانی لازم را کسب کرده باشید، راه زیادی از فرآیند مراقبت از خود و افزایش اعتماد به نفس را طی کرده اید.

 اعتماد به نفس دفاع شخصی

۲- دفاع شخصی بر تعادل شما اثر می گذارد

برخی از ما هنوز برای انجام کارهای روزانه و بسیار معمولی، از تعادل کافی و لازم برخوردار نیستیم. حتی اگر بخواهیم در کلاسی شرکت کنیم، گاهی مشاهده می کنیم که بدن ما توانایی انجام آن حرکات را ندارد و برای انجام آن ها باید بسیار تلاش کنیم. معمولا حرکاتی که به انجام دو حرکت متفاوت در یک لحظه، نیازمند است گاهی سخت شده و فرد ممکن است به زمین خورده و صدمه ببیند. وقتی فرد در جهت حفظ تعادل خود تلاش کند و آن را بهبود ببخشد، در واقع در جهت بهبود تمرکز خود نیز فعالیت می کند. کلاس های کاراته و دفاع شخصی، به شما می آموزند که در حالی که بدن خود را کنترل کرده و تعادل خود را حفظ می کنید، بتوانید روی هدف خود نیز تمرکز کنید. بدون حفظ تعادل، مبارزه کردن تقریباً غیر ممکن است. با کسب تعادل بدن، شما برای محافظت از خود بهتر آماده خواهید شد.

۳- دفاع شخصی به نظم فردی کمک می کند

«بام فیلیپس» معتقد است که:

«تنها نظمی که دائمی است، نظم فردی می باشد.»

به منظور یادگیری دفاع شخصی و رشد توانایی های فردی، در گام نخست باید نظم فردی را توسعه دهید. شما باید با انگیزه بوده و خود را وقف تمرین کنید. به منظور محافظت بهتر از خود، باید به تمرینات به صورت مداوم ادامه دهید. به کلاس بروید و بر اساس نظمی مشخص به انجام تمرینات بپردازید. رفتن به این کلاس ها موجب تمرکز شده و می توانید از خود و حتی دیگران محافظت کنید. اگر می خواهید نتایج خوبی از این تمرینات بگیرید، باید همیشه و به صورت مداوم آن ها را انجام دهید.

۴- دفاع شخصی شرایط فیزیکی شما را بهبود می بخشد

همه ی نکاتی که در کلاس های دفاع شخصی می آموزید، به این دلیل است که به شما بیاموزد تا در مواقع خطرناک از خود دفاع کرده و آسیب نبینید. وقتی که صحبت از دفاع شخصی می شود، اولین مسأله ی مهم، داشتن شرایط فیزیکی مناسب است. زمانی که موقعیتی خطرناک برای شما پیش می آید و نیاز است تا در آن به مبارزه بپردازید؛ آموزش و تمرین باعث می شود تا بدن شما به صورت آگاهانه آدرنالین ترشح کند. این وضعیت در بدن شما طبیعی است و در این حالت بدنتان آماده ی مبارزه می شود. این فعالیت فقط چند ثانیه طول می کشد، بنابراین شما باید برای برخورد درست با یک موقعیت خطرناک، از نظر فیزیکی شرایط لازم را کسب کرده باشید. اگر شما در شرایط فیزیکی مناسبی نباشید، بدن شما در آن شرایط پس از ترشح آدرنالین، به خوبی کار نخواهد کرد. شرایط فیزیکی مناسب؛ هوشیاری، تعادل، هماهنگی نقاط مختلف بدن، تمرکز ذهنی و جسمی را میسر می سازد. اگر شما بدنی آماده داشته باشید، در موقعیت خطرناک موفق تر خواهید بود و ترشح آدرنالین تمام انرژی شما را نمی گیرد.

۵- دفاع شخصی هوشیاری شما را در خیابان بهبود می بخشد

دفاع شخصی

کلاس های دفاع شخصی شما را نسبت به اطرافتان هوشیارتر خواهد ساخت. شما هرگز برای این که مورد حمله واقع شوید برنامه ریزی نمی کنید، ولی حمله کننده به شما کسی است که این نقشه را دارد. کلاس های دفاع شخصی به شما کمک خواهند کرد که در همه ی اوقات هوشیار و آماده باشید. شما ممکن است در زمان رخ دادن اتفاق بد، برای چند ثانیه شوکه شوید، ولی مطمئناً پس از آن واکنش های لازم را برای دفاع از خود نشان خواهید داد. «استاد اولسون» در کلاس های خود آموزش می دهد که چه جایی ممکن است مورد حمله واقع شوید و یا چه جایی ممکن است فرد مهاجم پنهان شده باشد. او معتقد است که همیشه باید در مورد اطراف خود هوشیار باشید.

۶- دفاع شخصی به شما عزت نفس می آموزد

تمرین کاراته و خیلی از تمرینات دیگر شبیه به آن، باعث افزایش اعتماد به نفس می شوند. حتی باعث احترام به یکدیگر و احترام به خود شده و در نتیجه در فرد عزت نفس ایجاد می کند.

این مسأله در زندگی سودمند است. اگر شما به خود احترام نگذارید، پس چگونه می توانید به دیگران احترام بگذارید؟ وقتی شما در حال تمرین حرکات دفاع شخصی هستید، با یک حریف تمرین خواهید کرد. برای این که طرفین به یکدیگر صدمه وارد نسازند و بتوانند به خوبی تمرین کنند، باید بین آن ها اعتمادی متقابل وجود داشته باشد. اگر شما به خودتان احترام نگذارید، بدون شک دیگران نیز به شما احترام نخواهند گذاشت و در این شرایط اعتماد متقابلی وجود نخواهد داشت.

۷- دفاع شخصی به گسترش روحیه ی جنگاوری کمک می کند

وقتی اخبار روزانه ی دنیا و حتی شهر خود را مشاهده می کنیم، متوجه می شویم که چه اتفاقات هولناکی هر لحظه در حال رخ دادن است. گذراندن کلاس های دفاع شخصی به شما کمک می کند تا نوعی روحیه ی جنگاوری را در خود توسعه دهید. همه ی ما می دانیم که اگر به ما حمله شود، نمی خواهیم هیچ گونه صدمه و یا ضربه ی جسمی و مالی را متحمل شویم. کلاس های دفاع شخصی می توانند شما را برای نبرد و مهم تر از همه زنده ماندن آماده سازند.

۸- دفاع شخصی به شما کمک می کند تا در برابر حملات واکنش مناسبی نشان دهید

در یک مبارزه، سرعت واکنش ها و انجام حرکات، نشان دهنده ی قدرت فرد است. شما نمی توانید بایستید و منتظر ضربه ی بعدی حمله کننده باشید. شما باید حرکت کنید. کلاس های دفاع شخصی به شما کمک می کنند تا واکنش های خود را سریع تر و مناسب تر کنید. شما باید مانند یک جنگنده ی واقعی واکنش نشان دهید. واکنش یک مبارز، متفاوت از واکنش های طبیعی شماست. در موقعیت های طبیعی شما به بعضی از چیزهایی که اتفاق می افتند پاسخ می دهید، اما در یک مبارزه شما تقریباً باید به همه ی حرکات واکنش مناسب را نشان دهید. وقتی که به شما حمله می شود، بهتر است بدانید که چگونه باید به آن پاسخ دهید. واکنش یک مبارز، تعیین می کند که آیا می توانید به سرعت، با زیرکی کامل و در موقعیت مناسب حرکت کنید یا خیر. شما باید بدانید که کجا قدم بگذارید و کجا ضربه بزنید. باید همیشه آماده باشید.

۹- دفاع شخصی در تنظیم هدف به شما کمک می کند

اهداف دفاع شخصی

کلاس های دفاع شخصی به شما در تنظیم کردن اهداف کمک می کند. زمانی که شما می خواهید توانایی خود را برای دفاع از خود و دیگران بالا ببرید، تصمیم می گیرید که حرکات خاصی را بیاموزید و سخت کار کنید؛ در این حالت شما در حال تنظیم کردن هدف خود هستید. این امر باعث می شود که هر هفته به کلاس بروید و در نتیجه برای زندگی روزانه ی خود برنامه ریزی کنید. اگر شما اهداف خود را به طور جدی تنظیم کنید، کلاس های دفاع شخصی می تواند در زندگی روزمره ی شما جریان یافته و به شما کمک کند که از هر موقعیت سختی که سر راه شما قرار می گیرد، خارج شوید.

۱۰- دفاع شخصی اثر مثبتی بر زندگی شما دارد

بر خلاف خیلی از مسائل زندگی، گذراندن کلاس های دفاع شخصی، همیشه اثرات مثبتی بر زندگی شما خواهد داشت. هر یک از دلایل فوق، گواهی بر این مدعا هستند. گذراندن کلاس های دفاع شخصی می تواند روحیه ی شما را بالا برده، شما را مطمئن تر ساخته و به شما کمک می کند تا بتوانید تفسیر بهتری از خود داشته باشید. داشتن توانایی هایی که در زندگی به ما انگیزه بدهد و باعث شود تا شادتر زندگی کنیم، بسیار مهم است. باید گفت که گذراندن چنین کلاس هایی، دقیقاً همین کار را در زندگی افراد انجام می دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
  1. علی می گوید

    ممنون از مطلب مفیدتون

  2. خرید قسطی سیم کارت می گوید

    واقعا لازمه که شرکت کنیم تو این کلاس‌ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.