شبی که ماه کامل شد

کرم ضد آفتاب مناسب برای انواع پوست کدام است؟

کرم ضد آفتاب SPF گوناگونی دارد، SPF و یا عامل محافظت از خورشید اندازه گیری می کند که چگونه یک کرم ضد آفتاب پوست را از اشعه UVB محافظت می کند، این نوع تابش و اشعه باعث آفتاب سوختگی، آسیب به پوست و سرطان پوست می گردد. در این مقاله از مجله اینترنتی 5 عصر قصد داریم تا شما را با کرم ضد آفتاب مخصوص انواع پوست آشنا کنیم.

اگر پوست شما پس از 10 دقیقه در مقابل نور خورشید بودن سوزانده شود، استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF 15 باعث می شود که شما در معرض خورشید بدون سوختن در حدود 150 دقیقه بتوانید بمانید (یک فاکتور 15 برابر قوی تر). این تخمین تقریبی است که بستگی به نوع پوست، شدت نور خورشید و میزان استفاده از کرم های ضد آفتاب دارد. SPF در واقع یک مقیاس اندازه گیری برای محفاظت از پوست در برابر میزان نوردهی UVB است و این بدان معنا نیست که شما بتوانید مدت زمان قرار گرفتن در معرض نور خورشید را تعیین کنید.

 

»برای حفاظت بهتر، کارشناسان توصیه می کنند حداقل 15 SPF برای کرم های ضد آفتاب استفاده شود، مقدار مناسب آن نیز (2mg / cm2 یا حدود یک اونس برای پوشش کامل) است و هر 2 ساعت دوباره استفاده شود.

 

SPF کرم ضد آفتاب چیست؟

مقیاس SPF (عامل محافظت از خورشید) خطی نیست:

SPF 15 محافظت 93٪ از اشعه UVB

SPF 30 محافظت 97٪ از اشعه UVB

SPF 50 محافظت 98٪ از اشعه UVB

بنابراین، با نگاهی ساده به این موضوع در می یابیم که کرم ضد آفتاب SPF 30 تنها پوست شما را 4٪ بیشتر از ضدآفتاب SPF 15 محافظت می کند.

spf کرم ضد آفتاب برای انواع پوست

یا راه دیگری برای نگاه کردن به موضوع این است:

SPF 15 (حفاظت 93٪) به 7 عدد از 100 فوتون اجازه نفوذ می دهد

SPF 30 (حفاظت 97٪) به 3 عدد از 100 فوتون اجازه نفوذ می دهد.

بنابراین، در حالی که شما میزان محفاظت از پوست خود را دو برابر نکنید، SPF 30 نیمی از تابش را که SPF 15 به پوست شما می دهد مسدود می نماید.

»این پیچیده است، اما برای حفظ پوست اکثر متخصصین پوست توصیه می کنند که از کرم های ضد آفتاب SPF 15 یا SPF 30 استفاده کنند.

چرا فاکتور حفاظت خورشیدی واقعا بالا را استفاده نکنید؟ کرم های ضد آفتاب با SPF های بسیار بالا مانند SPF 75 یا SPF 100، حفاظت قابل توجه و بیشتری نسبت به SPF 30 ارائه نمی دهند و مردم را گول می زنند و آنها فکر می کنند SPF های بالا محافظت بیشتری نسبت به SPF  پایین دارند. علاوه بر این، برای حفاظت از طیف گسترده، حفاظت UVA باید حداقل یک سوم از حفاظت UVB باشد.

 

بررسی کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب برای انواع پوست

تمام کرم های ضد آفتاب باید تحت آزمایش FDA تایید شده SPF قرار بگیرند تا ادعای UVB را ایجاد کنند. سه نوع اصلی تست SPF وجود دارد: SPF استاتیک، SPF مقاوم در برابر آب 40 دقیقه، و SPF مقاوم در برابر آب 80 دقیقه. همه تولید کنندگان کرم های ضد آفتاب باید به همان آزمایش های مشابه FDA تکیه کنند، که اطمینان حاصل شود ادعاهای SPF در تمام کرم های ضد آفتاب، مواد شیمیایی و مواد معدنی سازگار است.  کرم های ضد آفتاب با استفاده از تست های (FDA، Colipa (EUو الزامات استرالیا مورد آزمایش قرار می گیرند.

 

مبانی کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب برای انواع پوست

17 مواد تشکیل دهنده کرم ضد آفتاب برای استفاده در ایالات متحده توسط اداره غذا و دارو (FDA) تایید شده است. آنها شامل مواد شیمیایی و فیزیکی هستند. مواد شیمیایی ضد آفتاب شیمیایی مانند PABA  و para-amino benzoic acid و cinematic، اشعه های UV را جذب می کنند و تابش خورشید را به انرژی گرمایی تبدیل می کنند، در حالی که کرم های ضد آفتاب غیرشیمیایی (مانند روی اکسید و دی اکسید تیتانیوم) قبل از نفوذ به پوست خود، اشعه را از بین ببرید و پراکنده می کنند. هر دو نوع می توانند موثر و ایمن باشند اگر به درستی استفاده شوند. سوال این است که کدام ترکیبات ضد آفتاب مناسب برای شما است؟ به عنوان مثال، نوزادان و کودکان نوپا دارای نیازهای مختلف حفاظت از خورشید نسبت به بزرگسالان هستند، در حالی که کرم های ضد آفتاب برای پوست خشک ممکن است برای افراد مبتلا به آکنه مناسب نباشد.

 

انتخاب کرم ضدآفتاب مناسب برای انواع پوست

»راهنمای زیر به شما در پیدا کردن کرم ضد آفتاب مناسب برای نیازهای پوستی کمک می کند.

برای شروع، نوع کرم های ضد آفتاب که استفاده می کنید ممکن است بسته به نوع در معرض نوردهی قرار گرفتن متفاوت باشد. برای مواجهه با تابش خورشید – زمانی که شما تنها چند دقیقه در یک فضا هستید – یک فاکتور حفاظت از خورشید (SPF 15)، که حدود 93 درصد از اشعه ماوراء بنفش را فیلتر می کند، معمولا کافی است. کرم ضد آفتاب باید از طیف گسترده ای محافظت کند،این به این معنی که آن باید به طور موثر پوست را در برابر مقادیر قابل توجهی از ماوراء بنفش (A (UVA و اشعه ماوراء بنفش (B (UVB در طیف نورمحافظت می کند.

بیشتر فرمول های موجود در کرم های ضدآفتاب، طیف گسترده ای از ترکیبات ضد آفتاب چندگانه را دارند. برای قرار گرفتن در معرض شدید نور خورشید، شما باید یک کرم ضدآفتاب مقاوم در برابر آب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. SPF 30 تا 97 درصد از اشعه ماوراء بنفش خورشید را فیلتر می کند. SPF 50 تا 98 درصد فیلتر می کند.

برای پوست کودکان

کرم ضد آفتاب برای انواع پوست کودکان

مواد شیمیایی می تواند پوست حساس کودکان را تحریک کند؛ PABA و اکسی بنزن به طور خاص با واکنش های پوستی همراه بوده اند. کرم های ضد آفتاب اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم به راحتی توسط افراد دارای پوست حساس استفاده می شوند و معمولا در کرم های ضد آفتاب نوزادان و کودکان نیز یافت می شود. کرم های ضد آفتاب اسپری نباید مستقيما به صورت اعمال شوند؛ اسپری ها باید در دستان خود بریزید و سپس روی صورت پخش کنید.

کرم ضد آفتاب برای انواع پوست های آلرژی، آکنه و پسوریازیس

کرم ضد آفتاب برای انواع پوست های آلرژی، آکنه و پسوریازیس

 بیماران مبتلا به آلرژی زخم یا شرایطی مانند آکنه یا پسوریازیس باید از محصولات حاوی مواد نگهدارنده یا عطر، و همچنین حاوی PABA یا oxybenzone اجتناب کنند. بیماران مبتلا به آلرژی نیز باید از کرم های ضد آفتاب حاوی الکل اجتناب کنند. با این حال، بیماران مبتلا به آکنه ممکن است فرمولهایی از کرم ضد آفتاب را پیدا کنند که معمولا حاوی الکل، خشک شدن و احتمال کمتری برای بروز آکنه هستند. بیماران مبتلا به آکنه باید از کرم های ضد آفتاب با UVB ensulizole که یک ترکیب سبک تر و کمتر روغن زده نسبت به اکثر کرم های ضد آفتاب شیمیایی است، استفاده کنند

برای پوست خشک

کرم ضد آفتاب برای انواع پوست خشک

پوست خشک می تواند از کرم های ضد آفتاب مرطوب بهره مند شود. مرطوب کننده های متعددی در کرم های ضد آفتاب استفاده می شود؛ عناصرآن شامل لانولین، روغن و سیلیکون هایی مانند دی متیکون هستند. کرم های ضد آفتاب مرطوب اغلب به عنوان کرم، لوسیون، یا پماد فرموله شده اند، بنابراین به این شرایط در برچسب آن نگاه کنید.

برای افراد مبتلا به لکه پوستی و سرطان پوست

برای بیماران با تغییر رنگ پوست به نام Melasma، و کسانی که سرطان پوست دارند، کرم ضد آفتاب با SPF 30+ برای حفاظت روزانه توصیه می شود. از آنجایی که اکثر مردم در واقع کرم ضد آفتاب را با اندازه تعیین شده در مخزن اعمال نمیکنند، استفاده مجدد (بعد از دو ساعت خروج از منزل یا بلافاصله پس از شنا کردن یا عرق کردن زیاد) توصیه می شود.

برای تنهای تیره تر پوست: افراد مبتلا به پوست تیره تر که به ندرت می سوزند، ممکن است احساس کنند که لازم نیست از کرم ضد آفتاب استفاده کنند. با این حال، در صورت عدم استفاده از ضد آفتاب علایمی چون: آفتاب سوختگی،لک های قهوه ای مایل به زرد است که در نتیجه آسیب DNA از قرار گرفتن در معرض تابش خورشید مضر UV است درآنها رخ می دهد. این افراد بهتر است از کرم های ضد آفتاب شیمیایی با طیف گسترده ای از SPF 15+ استفاده کنند.

برای افراد مسن

کرم ضد آفتاب برای انواع پوست افراد مسن

هرچند افراد مسن ممکن است در طول عمر خود مقدار زیادی از اشعه ماوراء بنفش را دریافت کنند اما هنوز هم می توانند از استفاده از کرم های ضد آفتاب بهره مند شوند. در هر سنی، محافظت نشدن در برابر آفتاب، خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد؛ همچنین باعث تشدید پیری پوست می شود، هم چنین منجر به بروز لکه، چین و چروک پوست می شود. افراد سالمند با کاهش تحرک ممکن است وقت کافی برای استفاده از کرم های ضد آفتاب در مناطق مانند پاها و پشت را نداشته باشند؛ برای آنها اسپری کرم های ضد آفتاب ممکن است یک گزینه عالی باشد – آنها هم اکنون در فرمولاسیون های شیمیایی و فیزیکی موجود هستند.

 

نتیجه

کرم ضد آفتاب بخش مهمی از رژیم حفاظت از خورشید است که باید در کنار مسائلی مانند قرار گرفتن در سایه، اجتناب از برنزه کردن و پوشیدن لباس های محافظتی از جمله کلاه و عینک آفتابی همراه بنفش باشد. با گرفتن آموزش لازم در مورد بسیاری از گزینه های ضد آفتاب، می توانید اطمینان حاصل کنید که محصول انتخاب شده شما نیازهای خاص شما را برآورده می کند، و به شما بهترین حفاظت در برابر اشعه های مضر خورشید را می دهد و کمک می کند تا از استفاده منظم آن پوستی سالم داشته باشید. پس کرم های ضد آفتابی که به طور مداوم استفاده می کنید،باید بهترین کرم های ضد آفتاب باشند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.