شبی که ماه کامل شد

دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

از پرسیدن این ۸ سوال از شریک زندگی خود اجتناب کنید

بیشتر مقالات، پیرامون “آن چه که نبایستی به نامزد و یا همسرتان بگویید و باید از گفتن آن ها اجتناب کنید” می گردد. یقیناً چنین موضوعاتی، به برقراری یک رابطه ی سالم و شاد کمک خواهند کرد، اما در این بین، سوالاتی بسیار عمیق تر وجود دارد، به گونه ای که حتی می تواند استفاده از برخی کلمات، منجر به قطع حتمی یک رابطه شود.اگر از پرسیدن این ۸ سوال از شریک زندگی خود اجتناب کنید، مطمئن باشید که رابطه ای بسیار لذت بخش تر و سازنده تر را تجربه خواهید کرد.

۱- چه مشکلی داری؟ چرا همیشه این کار را انجام می دهی؟

سوال از شریک زندگی

این که همیشه راجع به نامزدتان این قدر قضاوت منفی داشته باشید و او را مورد اتهام قرار دهید، اصلا ایده ی خوبی نیست. تمام نتیجه ای که این برخورد شما خواهد داشت، تقویت و قوت بخشیدن به همان رفتارهایی است که سعی در تغییر آن ها دارید. قضاوت های بی اساس شما، او را تشویق به فاصله گرفتن از شما می کند.

به جای این که شخصاً به آن دسته از رفتارهای او که دوست ندارید، حمله کنید؛ سعی کنید کارها را آن طور که دوست دارید، انجام دهید و نحوه ی انجام آن ها را با او در میان بگذارید.

گاهی برای این که بفهمید چه چیزهای مشخصی برای شما اهمیت زیادی دارند، بایستی به خلاقیت و درون نگری متوسل شوید. به عنوان مثال، اگر او اغلب فراموش می کند در خمیر دندان را ببندد، به جای این که بگویید: «چرا این کار را انجام دادی؟»، می توانید بگویید: «عزیزم میشه سعی کنی درب خمیر دندان را همیشه ببندی؟ ممکنه این جمله به نظرت خنده دار بیاد، ولی وقتی این کار را می کنی، احساس می کنم با این کار به حرف های من توجه نمی کنی.»

دفعه ی بعد که در خمیر دندان را بست، از این کار او ابراز خوشحالی کنید و بگذارید بداند که با این کار به ظاهر ساده، شما را خوشحال کرده است. با محبت به او بگویید که تلاش او را دیده اید. به او بگویید که می دانید این کار کوچکی است، اما واقعاً از او ممنون هستید. زمانی که نامزد یا همسرتان احساس قدردانی شما را ببیند، بیشتر از قبل می خواهد کارها را مطابق میل و خواست شما انجام دهد و به این ترتیب، رابطه ی مثبت بین شما تداوم خواهد یافت.

 

۲- چرا همیشه آن کاری که من می خواهم را انجام نمی دهی؟

سوال از شریک زندگی

سرزنش کردن به هیچ وجه از شما فرد جذابی نمی سازد. بلکه فقط جوی از ناامیدی، رنجش، سوء ظن و گسستگی در رابطه ایجاد می کند. نه تنها این رفتار صدمه زننده است، بلکه بسیار ناکارآمد می باشد.

تا حالا فردی را دیده اید که کل زندگی و شخصیتش به هم ریخته و نابسامان باشد، فقط به خاطر این که دائماً سرزنش می شود؟ افراد گاهی شخصیت بدی پیدا می کنند؛ زیرا احساس می کنند واقعاً بد هستند و به این خاطر با شدت بیشتری دچار افت اخلاقی می شوند. این گونه مواقع، آن ها دچار یک نیروی درونی در خود می شوند که این نیروی درونی، آن ها را به سمت و شیوه ی نویی از زندگی می خواند.

بیایید شما آن فرد نباشید که همسر یا نامزدتان را به سمت بد بودن هل می دهد. راه های زیاد دیگری وجود دارد که به مراتب، مطمئن تر و سازنده تر هم هستند. با استفاده از این راه ها بدون سرزنش کردن همدیگر، می توانید به اهدافتان برسید.

هر وقت که از دست نامزد یا همسرتان ناراحت می شوید، به اولین چیزی که باید توجه کنید این است که مسؤولیت احساس، افکار و اعمال خود را بر عهده بگیرید. به این ترتیب، به یک تعادل می رسید. به جای این که فکر خود را مشغول اشتباهات همسرتان کنید، توجه خود را به این نکته معطوف کنید که چه طور می توان این رابطه را بهبود بخشید. مادامی که به نیازهای دیگران توجه کنید و در هر موقعیتی فکری باز و روشن داشته باشید، دیدگاه همسر و شریک زندگی شما هم باز خواهد بود و ارتباطی شفاف و یاری کننده بین شما حاکم خواهد بود. به این ترتیب می توانید راه حلی که هر دو نفر شما را خوشحال می کند، پیدا کنید.

 

۳- چرا این قدر (عصبانی، تنبل، حق نشناس، خودخواه) هستی؟ چرا (بهتر، مهربان تر) نیستی؟

سوال از شریک زندگی

وقتی عصبانی هستید حتی با کلمات هم به همسر یا نامزدتان حمله نکنید. این روش اصلاً مفید نیست، چون شما بخشی از همدیگر هستید و کل یک زندگی و رابطه، از وجود هر دوی شما شکل گرفته است. اگر با همدیگر هستید، به این معناست که در برخی از وجهه ها نیز باید مانند و منطبق با هم باشید.

اگر خواهان بهبود کیفیت در رابطه یتان هستید، آن را با تمرین بر روی نحوه ی سوال از شریک زندگی و تعامل در بین خودتان شروع کنید.

دکتر «مارشال روزنبرگ»، نویسنده ی کتاب «روابطه غیرخصمانه» می گوید: «مفیدترین روش برای ارتباط با شریک زندگیتان، داشتن یک ارتباط کلامی صادقانه و پر از همدلی است.»

یک ارتباط کلامی صادقانه این است که به خوبی، چگونگی حال خود و این که واقعاً چه می خواهید را بدون هیچ سرزنش، انتقاد و یا تقاضایی بیان کنید. وقتی همسر یا نامزدتان با شما صحبت می کند، کاملاً به حرف های او، علایق و خواسته هایش همدلانه و فعالانه گوش بدهید. بدون این که سرزنش، انتقاد و یا تقاضایی همراهش باشد. این نوع ارتباط که بر اساس صمیمیت، صداقت و درک است، روابط را می پروراند و بهبود می بخشد.

 

۴- چرا نمی توانی آرام و قرار داشته باشی؟

علامت سوال

اگر همسرتان عصبی و بی قرار است، احتمالاً این بی قراری دست خودش نیست و نمی تواند آن را کنترل کند. اگر استرس دارد و مضطرب است، حتما چیزی او را آزار می دهد، وگرنه خودش هم دوست دارد آرامش داشته باشد.

دلایل بی شماری برای آشفته بودن همسرتان وجود دارد و طبیعتاً شما هم می خواهید او آرام و قرار داشته باشد، ولی ذکر همین خواسته در آن موقعیت، ممکن است شما را به آن نتیجه ای که مد نظرتان است، نرساند.

بهترین روش برای این که به همسرتان کمک کنید تا آرامش بیشتری داشته باشد، این است که سعی کنید او را درک کنید. برای این که بتوانید چیزی را تغییر دهید، باید اول بتوانید به درک درستی از آن برسید. گاهی اوقات درک و فهم موقعیت، تمام آن چیزی است که مورد نیاز می باشد.

وقتی که درباره ی آن چه که همسر یا نامزدتان را درگیر خود کرده است، آگاهانه اطلاعات به دست آورید، بدون شک با او با ملاطفت رفتار کرده و با این روش، یقیناً مشخص ترین و مفیدترین گام را برداشته اید.

زمانی که در فضایی آرام و امن با همدیگر صحبت می کنید، در واقع در حال آماده سازی خود برای رسیدن به موفقیت بیشتر در رابطه یتان هستید.

 

۵- می خواهی از هم جدا شویم؟

سوال از شریک زندگی

پرسیدن این سوال از شریک زندگی در بین تعارضات و بحث های احتمالی روزمره، ضرورتی ندارد که هیچ، بلکه رفتاری بسیار مخرب است.

«ایبن پاگان و آنی لال»، معتقدند که اغلب افرادی که این سوال را می پرسند، منظورشان رسیدن به جواب مشخص و یا برطرف شدن ابهامی نیست، بلکه از آن به عنوان نوعی تهدید، وسیله ای جهت به هم زدن رابطه و یا جدایی از سوی خودشان استفاده می کنند.

اگر واقعاً با همسرتان مشکل اساسی دارید، بهتر است صادقانه مشکل خود را با او در میان گذاشته و از او بخواهید که با هم به سراغ یک مشاور بروید. بهتر است همیشه سوالاتی بپرسید که شفافیت لازم را داشته باشد. اگر از همسر یا نامزدتان عصبانی هستید، قبل از گفتن هر حرفی، یک قدم به عقب بازگردید؛ دوباره موقعیت را ارزیابی کنید و زمانی که اوضاع آرام تر شد، راجع به مشکل خود با یکدیگر به صحبت بنشینید.

اگر واقعاً نگران تمام شدن رابطه و جدایی تان هستید، خیلی ساده می توانید با نامزدتان ناراحتی خود را در میان بگذارید.

در بحث ها بهتر است بگذارید چند دقیقه بگذرد و وقتی هر دو آرام شدید، از او بخواهید تا با هم صحبت کنید. زمانی که کمی آرام تر شدید، می توانید به این شکل سوال از شریک زندگی خود بپرسید: «الآن چه احساسی داری؟»، «خواسته ی تو چیست؟» و یا «چه انتظاری از رابطه یمان داری؟»

وقتی این سوالات را به شیوه ای عاری از تهدید و ارعاب سوال از شریک زندگی بپرسید، فضایی به همسر یا نامزدتان می دهید تا با آرامش به پاسخ این سوالات بیاندیشد. آن موقع، اگر همسر یا نامزدتان واقعاً قصد اتمام رابطه یا جدایی را نداشته باشد، به شما خواهد گفت.

اگر این سوالات را به وضوح و با آرامش و ملاطفت بپرسید، صمیمیت بین شما افزایش می یابد.

 

۶- مطمئنی می خواهی همیشه با من بمانی؟

سوال از شریک زندگی

همان طور که ستایش و شاد کردن یکدیگر برای سلامت هر رابطه ای مهم است، هر فرد در یک رابطه ی مشترک مسؤول احترام گذاشتن و حفظ اعتماد به نفس خود است.

«جوردن گری» یک مشاور در زمینه ی آموزش روابط است. او می گوید: «ابراز علاقه هر روزه به همسر یا نامزدتان و این که جذابیت های او را تأیید کنید، یک امر کلیدی و مهم در رضایت مندی روابط دو طرفه است.»

اگر نیاز به تأیید پیوسته و طولانی مدت از سوی کسی دارید، بدانید که پیدا کردن چنین رابطه ای کمی سخت اما ممکن است. اگر هنوز چنین رابطه ای را پیدا نکرده اید، راه حل این است که شما از با خودتان بودن لذت ببرید و به خودتان اطمینان داشته باشید. زمانی که احساس فوق العاده بودن داشته باشید، برایتان خیلی آسان تر خواهد بود که در ذهن روشن خودتان، به ارزیابی فردی که می خواهید در کنارش باشید بپردازید.

 

۷- می توانم به تو اعتماد کنم؟ آیا به من راست می گویی؟

سوال از شریک زندگی

پرسیدن این سوال از شریک زندگی ، به خاطر دو دلیل مهم به هیچ وجه ایده ی خوبی نیست. اول این که شما با این کار، بلافاصله همسرتان را در لاک دفاعی خود فرو می برید. دومین دلیل مهم دیگر، این است که نمی توانید به پاسخ هایی که دریافت می کنید، اعتماد نمایید. وقتی نمی توانید اساساً به کسی اعتماد داشته باشید، پس پرسیدن سوال از شریک زندگی بیشتر باعث آشفتگی و گیج شدن شما خواهد شد.

«مارک منسون»، نویسنده ی کتاب «الگوها»، می گوید: «زمانی که در رابطه با افرادی قرار می گیرید که حسود هستند، حس مالکیت شدید، اخلاق بدی دارند و یا به آن ها شک دارید، راه حل خیلی ساده است. شما بالاخره به همسر یا نامزد خود یا اعتماد دارید و یا ندارید. اگر به او اعتماد دارید، پس لطفاً ساکت شوید و این دعوای بیهوده را رها کنید. اگر هم به او اعتماد ندارید، کاری که به نفع هر دو نفر شما است را انجام دهید و او را رها کنید.»

شما باید تا زمانی که این دروغگویی و صداقت نداشتن همسرتان به شما ثابت می شود، به او اعتماد کنید. افراد متقلب نمی توانند برای همیشه دغل بازی و دروغگویی هایشان را پنهان کنند. سرانجام دستشان رو می شود و همه چیز آشکار خواهد شد. آن روز است که شما آن ها را رهایشان خواهید کرد. شاید این راهکار به نظر خشن و ناراحت کننده بیاید، اما مطمئن باشید که درست ترین کار همین است.

 

۸- اگر می دانستی این حرف باعث دلخوری من می شود، پس چرا مطرحش کردی؟

سوال از شریک زندگی

کیفیت یک رابطه، نبایستی تحت تأثیر یک آرامش جعلی و خیالی قرار گیرد، بلکه بایستی این رابطه، با استفاده از آرامشی حقیقی که در آن هر دو نفر نسبت به یکدیگر و خودشان با شفافیت و صداقت عمل می کنند، تعالی یابد. این اتفاق باید رخ دهد تا به هدف نهایی آن که عمق بخشیدن به صمیمیت و رضایت است، دست یابند.

برای پیشرفت و کامیابی در رابطه یتان، بایستی زمانی که با مشکلی مواجه می شوید، مشتاقانه درباره ی مشکلات و چیزهای ناخوشایند با یکدیگر صحبت کنید و خیال خودتان را راحت کنید.

دکتر «دیوید اسکارچ» نیز به این مهم اذعان دارد که برای بهره گیری از رابطه ای متعهدانه، بایستی بخواهیم و قادر باشیم در رابطه مان، خودمان را شخصاً و مستقلاً آرام کنیم.

خود درمانی روحی و مواجهه با احساسات خود، بسیار سخت است. البته این سخت بودن به این دلیل است که ما اصولاً دوست نداریم احساساتی که بخشی از وجود ما هستند؛ نظیر ترس ها، اضطراب ها و ناامنی هایمان را زیاد جلوی چشممان ببینیم. با این حال، این چالش به نتیجه ای خوب می انجامد. دوباره با دیدی بازتر و کنجکاوانه تر به درون خود نگاهی بیندازید. این موضوع برای رفتن به سوی رابطه ای بهتر و زندگی ثمربخش تر، بسیار مهم و حیاتی است.

 

خوشحال می شویم اگر تجربیات و نظرات خود را در زمینه این مطلب در پایین این برگه بنویسید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.