شبی که ماه کامل شد

چشمه‌ علی یکی از جاذبه های دیدنی تهران

چشمه‌ علی تهران یکی از جاذبه های باستانی و گردشگری شهر ری محسوب می گردد، باید خاطر نشان کرد که چشمه علی در جنوب تهران و شمال شهر ری واقع شده است.

در جوار این چشمه زیبا برج طغرل، دژ رشکان قرار گرفته شده است. لازم به ذکر است که چشمه ‌علی از بین صخره‌ بزرگی خارج می گردد و به سمت جنوب و جنوب شرق جریان دارد، البته نام باستانی آن سورین می باشد که برگرفته از نامبردار دوره اشکانی و ساسانی می باشد و در آینده به نام امام علی به چشمه علی تغییر نام یافت. در ادامه در این مقاله از مجله اینترنتی 5 عصر چشمه علی را بهتر بشناسید.

چشمه‌ علی 1

تاریخچه چشمه‌ علی

چشمه‌ علی حدود ۸۰۰۰ سال قدمت دارد، باید خاطر نشان کرد که در گذشته اهالی تهران،  قالیچه های خود را در آب چشمه‌علی می‌شستند.

چشمه علی از جمله قدیمی ترین تمدن جهان و شهر ری محسوب می گردد، در ضمن سفال‌های پیدا شده در این مکان یکی قشنگ ترین سفال‌ های قبل از تاریخ به شمار می آید که بخشی از آن در موزه ملی ایران قرار داده شده است. فضاسازی بخش سبز بالای سطح تپه با ایجاد فواره در مقابل نقوش برجسته آن مکانی بسیار شیک و زیبا برای گردشگران به ارمغان آورده است. لازم به ذکر است که نقوش برجسته که بر روی صخره چشمه علی ایجاد شده است به فرمان فتحعلی‌شاه قاجار انجام گرفته است. نشانه های شهری گری در چشمه علی به ساخت سفالینه  سرخ  با نقوش سیاه رنگ  بر می گردد.

چشمه‌ علی 4

از طرفی خشک نمودن فرش و قالی بر فراز تپه سنگی چشمه علی که مر بوط به سال ۱۳۳۹  خورشیدی است از دیگر نشانه های آن می باشد.

باید بدانید که در کنار این چشمه، تپه‌ای واقع شده که بین 1313-1315 خورشیدی از آن علامت هایی باقی مانده است، البته این کاوش به رهبری اریک اشمیت انجام شد .

نشانه های دوره اسلامی

نشانه های دوره‌ اسلامی، اشکانی و پیش از تاریخ در کناره های این چشمه به چشم می خورد. خیلی چیزهایی که اشمیت در چشمه ‌علی پیا نموده بود، در عصر حاضر در گنجینه و دانشگاه‌های آمریکا و هم چنین بخشی از آن در موزه ایران‌ باستان حفاظت می گردد. پس از درگذشت اشمیت، تحقیقات او ناتمام ماند و چون رمزگذاری اجسام یافت شده را کسی جز او نمی دانست، کسی موفق به خوانش آنها نشده است، در سال ۱۳۷۷ صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری تپه چشمه‌ علی را برای تاریخ‌ گذاری روی بخش های باستانی مورد بررسی قرار داد و ترانشه‌ هایی در ابعاد 2*5 متر در بخش شرقی و غربی تپه شکل گرفت و تا عمق ۱۰ متری، فاکتورهای فرهنگی هزاره‌ ششم، پنجم و چهارم آشکار گشت. باید خاطر نشان کرد که تپه در حال حاضر چشمه‌ علی برای دوره و کالکولتیک کهن، نوسنگی و کالکولتیک انتقالی می باشد.

گردشگری چشمه‌ علیچشمه‌ علی 2

چشمه علی هم به عنوان بخش گردشگری محسوب می گردد و هم به صورت باستانی نمود یافته است، از طرفی باروی ری دقیقا در بالای چشمه واقع شده است و فتح علی شاه قاجار، سنگ نوشته ای بر دیواره آن حکاکی نموده است.

خشک شدن چشمه‌ علی

با ساخت و طراحی خط شش متروی تهران و عبور از شریان آبی، آب این چشمه 8 هزار ساله از مرداد 96 به صورت پی در پی قطع گشت، در واقع آب این چشمه از اردیبهشت ماه کاملا خشک شد. این بحران با وجود پیگیری های مکرر و توقف بخش عمرانی مترو در همسایگی این چشمه ادامه بافته است. محسن هاشمی رفسنجانی ۶ خرداد ماه ۹۷ در گفتگویی با خبرنگاران گفته است:

“در نشستی که با گردهمایی ریاست مترو، شهردار منطقه و مشاوران و پیمانکاران داشته ایم، علت کم آبی و خشکی چشمه علی مورد بررسی قرار گرفت  و امید است راه و چاره ای برای آن اندیشیده شود.”

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. دانلود آهنگ زنگ گوشی می گوید

    چقدررر خوب که هنوز از بین نبردنش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.