شبی که ماه کامل شد

راهکار‌های پیشگیری از ناباروری زنان + نسخه ابو علی‌ سینا

ناباروری زنان : ناباروری به شرایطی اطلاق می گردد که زوجین پس از یک سال انجام مقاربت فراوان و بدون استفاده از روشهای جلوگیری از بارداری صاحب فرزند نشوند که این مسأله حاکی از کاهش توانایی باروری و تولید مثل است. البته زوجها باید بداند که وقوع حاملگی نیاز به زمان دارد و در هر دوره تخمک گذاری حدود ۳۰٪ شانس حاملگی وجود دارد. بهتر است زوجها در زمان تخمک گذاری (که ترشحات بانوان شفاف، شیری رنگ، کش دار است) مقاربت نمایند.

قاعدگی مرتب نشان دهنده وضعیت سلامت هورمونهای داخلی و به خصوص انجام تخمک گذاری است. بالا بودن سن و طول مدت نازایی احتمال درمان موفقیت آمیز را کاهش میدهد. زیرا پیر شدن دستگاه تولید مثل بخصوص تخمدانها نقش بسزایی در ناباروری دارند. مطالعات نشان داده تخمک زنان مسن قدرت باروری کمتری دارد.

بیماریهای شایع که باعث نازایی می گردد، بیشتر از نوع عفونتهاست مثل چسبندگی لولهها، عفونت واژن و لگن، ناهنجاری رحمی و چاقی بیش از حد و…. مصرف دخانیات( سیگار )، زاج، مشروبات الکلی و سویا نیز باعث ناباروری زنان و همچنین مردان می شود

ناباروری زنان

گیاهان دارویی مؤثر در درمان ناباروری زنان

 • لوبيا به علت دارا بودن ویتامین E باعث تقویت نطفه در رحم میشود.
 • خوردن ۴ گرم از میخک به طور مرتب در دوران بعد از قاعدگی در زنان باعث گرم شدن وتقویت رحم و آبستنی میشود.
 • خوردن روزی یک کیلو از سیب درختی به مدت هفت روز برای نطفه بستن بسیار مؤثر است و یکی از راههای درمان ناباروری زنان است.

ناباروری زنان

نسخه های از ابوعلی سینا درباره ناباروری زنان

روز اول: خارخاسک، گل کاکنج، اصل السوس، تخم کرفس، رازیانه از هر کدام دو مثقال بجوشانید سپس آن را صاف کنید و با ۵ مثقال ترنجبین یا شکر میل کنید.

روز دوم: مخلوطی از جلب و گل قند (چنانچه جلب نباشد میتوان از سنای مکی به جای آن استفاده کرد) را میل نمایید.)

روز سوم: ۵ عدد تخم مرغ را در ۷۵ گرم آب لیمو مخلوط کرده اجازه دهید چند روز بماند تا حل شوند. روزی یک استکان ناشتا میل کنید تا این دارو تمام شود بعد از مصرف این دارو ۷۵ گرم روغن کنجد را برداشته و با ۳۰ گرم سیر بکوبید و مخلوط کرده و سه استکان آب اضافه کنید سپس روی آتش بگذارید تا آب آن بخار شود. روغن باقی مانده را در ظرفی ریخته فتیلهای پارچهای را درست کنید و هر شب به اندازه یک انگشت دست به روغن آغشته نمایید و در رحم شیاف کنید به مدت ۱۵ شب این نسخه را تکرار کنید و اگر انفحه پیدا شد آن را پودر کرده، با کره حیوانی مخلوط نموده و روزها هنگام استراحت از این دارو با فتيله در رحم قرار دهید.

چند راهکار دیگر از ابو علی سینا

 • آمله پرورده را روزی یک عدد به مدت هفت روز تناول کنید.
 • از شوره قلمی، باروت، صبر زرد، باریجه، پیه بز، پوست نارنج، هر کدام به مقدار مساوی چند دانه شیاف درست کنید و شبها تا پنج شب موقع خواب شبی یکی از جلو استعمال نمایید.)
 • از مقل ازرق، حزوز مکی، باروت، نبات لاهور، گز خوانساری، بذر البنج، هر کدام به مقدار مساوی نرم بسایید با کره یا کوهان شتر مخلوط کرده، شیاف درست نموده و هر شب به موقع خواب از جلو استعمال نمایید. این نسخه را به مدت پنج شب ادامه دهید.
 • به گفته پزشکان سنتی ایران میتوان برگ ثعلب را با زعفران و کمی مشک ساییده و قبل از آمیزش به صورت شیاف استفاده نمایید.)
 • سنبل الطیب، خولان مکی، انزروت، بسفایج، صبر زرد و هلیله سیاه را به مقدار مساوی نرم بسایید با هم مخلوط کرده با عسل خمیر نموده قرص تهیه کنید. روزی سه قرص در صبح، ظهر و شب میل کنید.
 • گز علفی، هواچوبه، باریجه، انزروت، مقل ازرق و مرمکی هر کدام به مقدار مساوی با روغن کرچک خمیر نموده از آن شیاف درست نمایید و روزی دو شیاف یکی صبح، یکی شب وقت خواب استعمال کنید.
 • خوردن رازیانه بر خلاف اینکه مرد را عقیم و نطفه را ضعیف می کند، اما برای درمان نازایی زن مفید است. كا مصرف گزنه نیز برای درمان نازایی مفید است این گیاه بیشتر در شمال کشور یافت می شود.
 • مصرف چای شبدر گل قرمز، هویج، ماهی، هل، زعفران (به صورت بخور)، شربت سیب، لیمو، عرق گل گاوزبان، خوردن نخود، تخم زردک، چلغوزه، شربت بادرنجبویه، شیر، لبنيات و تخم مرغ نیز برای درمان نازایی توصیه میشود. (مصرف فسفر با تولیدمثل ارتباط مستقیم دارد. این موضوع در حیوانات آزمایشگاهی نیز تایید شده بنابراین مصرف غذاهای مغزدار، ماهی، میگو و… به علت دارا بودن فسفر توصیه میشود.)
 • سماق را با عسل مخلوط کرده و شیاف درست کنید.
 • نوشیدن آب برگ تازه سنجد تلخ با زنجبیل تازه خونریزی را اصلاح مینماید و رحم را برای بارداری آماده میسازد.
 • البته این نکته هم گفتنی است که در طول درمان از مصرف تمشک و نروک خودداری کنید.

منبع کتاب سلامت

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.