شبی که ماه کامل شد

دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

راههای پیشگیری از سرطان با سبک زندگی سالم

سرطان وقتی در ذهن خطور می‌کند چیزی جز ترس و دلهره در انسان ایجاد نمی گردد این در حالی است که بیش از ۴۰٪ آنها ناشی از سبک‌ غلط زندگی می باشد، به گونه ای که یکی از عوامل مهم در ابتلا به سرطان ریه، سیگار است. خیلی از سرطان‌ های پوست ناشی از آفتاب سوختگی بوده و خیلی از سرطان‌ های رحم هم به عفونت مربوط می گردد، ژنتیک هم تا حد زیادی در ابتلا به تعدادی از سرطان‌ ها نقش دارد، در حقیقت تمرکز روی رفتار‌ سالم بهترین راه برای کاهش خطر ابتلا سرطان می باشد. در ادامه با مجله اینترنتی عصر 5 همراه شوید تا راهکارهای موثر برای پیشگری از ابتلا به سرطان را معرفی نماییم

سیگار نکشید

کنار گذاشتن سیگار یک راه‌ حل در پیشگیری از سرطان است. عامل ۳۰٪ از مرگ ‌و‌ میر های ناشی از سرطان، سیگار می باشد، به خصوص سرطان ریه. از بهترین راه‌ کارهای کاهش ابتلا به این بیماری، دوری از توتون و تنباکو می باشد. هر چه قدر سیگار کمتری مصرف کنید زندگی بهتری خواهید داشت.

سرطان 1

مراقب وزن‌ خود باشید

اضافه وزن نه تنها سبب می شود به کمر شما آسیب برسد بلکه افزایش خطر ۱۰ گونه سرطان را هم بالا می برد. بافت‌ چربی، پروتئین تولید می‌ کند که سبب التهاب گشته و سلول سرطانی را تقویت می‌ کند و خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. سالانه بیش از ۱۲۰۰۰۰مورد از کانسر ناشی از اضافه وزن گزارش می شود. بنابراین مرتب وزن خود را کنترل کنید و ضریب توده بدنی خود را زیر ۲۵ نگهدارید.

سرطان 2

۳۰ دقیقه در هفته ورزش کنید

سالانه یک سوم مرگ ‌و ‌میر ناشی از کانسر در آمریکا مربوط به رژیم غذایی و فعالیت بدنی گزارش شده است. در هفته ۱۵۰ دقیقه ورزش در حد متوسط توصیه شده است، ورزش‌ کم و کوتاه هم تاثیر گذار است. ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی در هفته می تواند شانس ابتلا به کانسر سینه را در زنان تا ۳۵٪ کم کند. فعالیت بدنی علاوه بر حفظ وزن طبیعی، التهاب را هم کم می کند و جلوگیری از پیشرفت سلول سرطانی می کند.

سرطان 3

مشروبات الکلی مصرف نکنید

الکل عامل چندین کانسر می باشد که ازجمله آن می توان به کانسر دهان، گلو، روده بزرگ و سینه اشاره نمود. الکل به بافت‌ بدن آسیب رسانده و در روده بزرگ، باکتری می‌تواند الکل را به مقدار حجیمی استالدئید تبدیل نماید. در زنان مصرف مشروب الکلی میزان استروژن را افزایش می دهد و خطر ابتلا به کانسر سینه را بالا می برد.

سرطان 4

 کلم بروکلی و پیشگیری از سرطان

کلم بروکلی برای سلامتی و کاهش ریسک انواع بیماری بسیار موثر است. سبزیجات فقط بخشی از یک رژیم غذایی سالم نیستند، بلکه خواص ضد سرطانی هم دارا می باشند، پس هر روز دو و نیم پیمانه میوه و سبزیجات مصرف نمایید. سبزیجات سبز مخصوصا کلم بروکلی، کلم بروکسل و کلم پیچ دارای گلوکوزامین‌ هستند که در گوارش به ترکیباتی تجزیه می‌ گردند که اثر ضد سرطانی دارد. این ترکیبات رشد سلول غیر عادی در رحم انسان را کم می کند. از سبزیجات دیگر که خواص ضد سرطانی دارند می توان به گوجه فرنگی که حاوی لیکوپن است و بادمجان که حاوی nasunin است، اشاره نمود. مصرف ۶۰۰ گرم گوشت قرمز در هفته ریسک ابتلا به کانسر روده را افزایش می دهد.

سرطان 5

استفاده از کرم ضد آفتاب در پیشگیری از سرطان

زنان بین رده سنی  ۱۸ تا۳۹ سال نسبت به ملانوم  آسیب پذیرترند، در چند سال اخیر سرعت رشد این بیماری به ۸۰۰٪ افزایش یافته است. برنزه کردن پوست با ماورا بنفش، قرار گرفتن مقابل نور مستقیم آفتاب از جمله عوامل ابتلا به کانسر پوست است. اما این خطر با مصرف مقدار کمی ضد آفتاب حل می‌شود. تحقیقات نشان داده است افرادی که روزانه از کرم ضد آفتاب استفاده کنند تا ۵۰٪ کمتر به ملانوم مبتلا می‌ گردند.

سرطان 6

 

آرامش و دوری از استرس

استرس عامل کانسر می باشد و استرس دائمی، فعالیت سلول‌ ایمنی را با تحریک روح و روان عوض می کند اما می‌توان با برنامه‌ ریزی میزان استرس را کم کرد به عنوان مثال، با ورزش یوگا و چک نکردن ایمیل‌ تا ساعت ۷ شب.

سرطان 7

چکاپ سالانه

چکاپ جلوی کانسر را نمی‌ گیرد اما می‌تواند  علائم پیش سرطانی را مشخص کند. بعد از ۲۰سالگی،  باید چکاپ سالانه برای پیشگیری از سرطان انجام شود. زنان هر سه سال یک بار تا چهل سالگی باید تست سینه انجام دهند و بعد از آن سالی یک بار مامو  کنند. هر سه سال یکبار برای پیشگیری از سرطان رحم پاپ اسمیر انجام دهید و از ۵۰ سالگی روده بزرگ را چک کنید. سرطان با تشخیص زود هنگام قابل درمان می باشد.

سرطان 8

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.