شبی که ماه کامل شد

پیاز گیاهی برای درمان سرفه، زکام، نزله برونشیت و دیگر بیماری ها

در این مطلب از “آشنایی با گیاهان” قصد داریم شما را با پیاز ویژگی‌‌های ظاهری ،محل رویش و خواص این گیاه آشنا کنیم .با ما همراه باشید.

ویژگی‌‌های ظاهری پیاز :

گیاهی است دو ساله با پیاز مطبق و قهوه ای رنگ. برگهای آن لوله ای و ساقه آن راست است که در قسمت انتهایی آن گل های سفید مجتمع و کروی شکل قرار دارد. دانه های آن سیاهرنگ بوده درون یک کپسول قرار دارد.

پیاز

محل رویش:

موطن اصلی این گیاه چندین نقطه مختلف آسیاست. پیاز همیشه در بین النهرین، هند و در کشورهای مدیترانه به عنوان سبزی و گیاه دارویی کشت میشده. این گیاه را رومیها به غرب آوردند و تا مناطق شمالی اروپا بردند. امروزه پیاز یکی از سبزیجات خوراکی به شمار می رود که در تمام دنیا کشت می شود و ارقام مختلف آن صدها هکتار از زمین های کشاورزی را اشغال نموده است.

دوران گلدهی: خرداد و تیر

زمان برداشت: از تیر تا آخر شهریور

توضیحات:

پیاز یا ساقه زیرزمینی این گیاه دارای اثرات درمانی است. این گیاه را با دست یا ماشین جمع آوری کرده پس از این که در هوای آزاد اندکی خشک شد آن را تمیز نموده در محلی خشک که از سرما دور باشد انبار می کنند.

این گیاه محتوی اسانسهای روغنی، قندها، ویتامین ها و مواد معدنی و به خصوص ترکیبات آلی گوگرد (ضدعفونی کننده گیاهی) است که اثر آنتی بیوتیکی دارد.

پیاز تازه ناراحتی های مجرای فوقانی تنفسی و خصوصا سرفه، زکام، نزله برونشیت و دیگر بیماری های حساس را بر اثر قدرت ضدعفونی کننده و ضد میکروبی گیاهی خود به طور مؤثری کاهش می دهد. در مورد جهاز هاضمه این گیاه اثر ضد عفونی کننده داشته ناراحتی های گاستریک و رودهای را کاهش داده انگل های روده ای را دفع می کند. این گیاه مسهل صفرا، مدر و پایین آورنده قند خون است. پیاز خرد شده، محل نیش حشرات را تسکین می دهد. خشک کردن این گیاه اثر آن را از بین می برد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.