دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

۱۴ نکته که یک پدر نمونه و مسئولیت پذیر نباید انجام دهد !

«ما به پدرانی نیاز داریم که درک کنند مسئولیت پذیری همه ی آن چیزی که تصور می کنند نیست. ما می خواهیم که آنها درک کنند چیزی که باعث می شود یک مرد باشند توانایی داشتن یک بچه نیست بلکه شجاعت برای پرورش و رشد یک انسان است.»

من پدران زیادی را می شناسم که در زمان رشد فرزندانشان نقش کمرنگی داشته اند. با این حال نقش پدران مهم ترین عامل در تربیت فرزندان دارد، چرا که جدا از فراهم ساختن یک خانه امن، می بایست وظایف یک پدر نمونه را نیز انجام دهند(duties of fatherhood diligently). این وظایف شامل ابراز محبت، راهنمایی و تشویق برای پیروزی بر سختیهای زندگی است. در این مقاله ۱۴ نکته که پدران مسئولیت پذیر نباید انجام دهند، ذکر شده است.

همچنین بد نیست مقاله ” 11 نباید در تربیت فرزندان ” را نیز مطالعه کنید !

۱- یک پدر نمونه نباید یک سرمشق بد باشد

جمله به پدر و مادر والدین

چند بار شنیده اید که پدری برای فرزندانش تعیین می کند که کارهایی مانند بدخلقی و بد رفتاری را نباید انجام دهند؟ مسئله اینجاست که برخی از پدران عصبانی می شوند و در این مورد ابتدا یک الگوی نمونه برای فرزندانشان نمی شوند. آنها هنگام رانندگی کنترل رفتار خودشان را از دست می دهند و با صدای بلند به رانندگان دیگر ناسزا می گویند. این پدران فراموش می کنند که فرزندانشان از آنها تقلید می کنند.

“چارلز کترینگ”: «هر پدری می بایست به خاطر داشته باشد که یک روز پسرش به جای پیروی از توصیه هایش رفتار او را دنبال می کند.»

۲- پدران نباید از کتک و یا تنبیه بدنی برای تربیت فرزندان استفاده کنند

یک پدر غیر مسئول از تنبیه بدنی و کتک برای تحمیل قوانینش استفاده می کند. یک پدر نمونه می داند که چطور از روشهای دیگر استفاده کند که به مراتب در طولانی مدت موثرتر باشد. استفاده از خشونت، به کودک می آموزد که از پرخاشگری برای مبارزه با نقض قوانین استفاده کند.

۳- یک پدر نمونه نباید بودن در کنار فرزندانش را حذف کند

جمله به پدر و مادر والدین

بچه ها از والدنیشان انتظار دارند که در کنارشان حضور داشته باشند(expect parents to be present). پدرانی که به کارشان وابستگی دارند، هرگز فرصتی برای بودن در کنار فرزندانشان را ندارند و در نتیجه فرزندانشان احساس می کنند که فراموش و طرد شده اند. بازیهای سرگرم کننده، فیلمها و گردش بیرون شهر یا سفرهای کوتاه همراه با هم، موثر و با ارزش هستند و یک پدر واقعاً خوب اینها را می داند و به ندرت این موارد را حذف می کند. و تنها به دلیل تعهدات ضروری در کار ممکن است این اتفاق بیافتد.

۴- پدران هرگز مناسبتهای مهم را فراموش نمی کنند

یک پدر نمونه باید مناسبتهای مهم زندگی فرزندش را به یاد داشته باشد و خود را ملزم به حضور در آن سازد. این مناسبتها می تواند شامل خیلی موارد از جمله حضور در یک جشن تولد و یا جشن فارغ التحصیلی باشد. بهترین راه برای رسیدن به این شناخت که آیا واقعاً بچه ها در سطح  خوبی هستند، دنبال کردن پیشرفت و دستاوردهای آنها است. زمانی که پدران به موقع حضور ندارند، حقیقتاً کودکان نا امید می شوند.

“ویلیام شکسپیر”: «یک پدر نمونه و باهوش فرزند خود را می شناسد.»

۵- پدران هرگز فرزندانشان را با بی انصافی مورد انتقاد قرار نمی دهند

شما با این مرحله آشنایی دارید. پدران به عیب جویی از نقاط ضعف و انتقاد از تلاشهای فرزندانشان و تحقیر آنها گرایش دارند. آنها درک نمی کنند زمانی که یک کودک ماشینی را می شوید نیازمند تشویق و قدردانی از انجام کار خوبش است. اگر لکه های کثیفی باقی می ماند، یک پدر مسئولیت پذیر از فرزندش می خواهد که مجدد ماشین را برای پیدا کردن لکه های باقی مانده بررسی کند. این روشی است که به فرزندان نحوه انجام درست کار را می آموزد.

زمانی که من به پدرم گفتم که تمام تلاش خود را بکار بستم، پاسخ او این بود: «تمام تلاشت بقدر کافی نبود»، که این جمله بسیار دلسرد کننده بود.

۶- پدران اجازه نمی دهند که روابطشان با همسر، بر رفتار آنها با فرزندان تاثیر بگذارد

جمله به پدر و مادر والدین

زمانی که بین زوجین کشمکش و تعارضی پیش می آید(family life)، فرزندان اولین قربانیان هستند. یک پدر بی محبت و غیر مسئول اجازه می دهد که خشمش بر او غلبه کند و به همان شیوه ای که برای همسرش تلافی کرده و زمان کمتری صرف میکند، با فرزند خود نیز به همان ترتیب عمل کند. یک پدر نمونه و مسئولیت پذیر همواره ارزشهای والای خود را بر فضای خانواده حاکم می کند.

۷- یک پدر نمونه هرگز بی احترامی نمی کند

عشق ورزی و احترام یک پدر نمونه نسبت به همسر و فرزندانش ارتباط در خانواده را شکل می دهد. درحالیکه که یک پدر بی مسئولیت با نمایش بی احترامی و تندی و پنهان نکردن این موارد از فرزندانش باعث می شود که فرزندانش نتوانند به او احترام  بگذارند و یا نسبت به او محبت داشته باشند. که این رفتار یک رفتار تقابلی است و این مورد یک مورد ضروری برای مسئولیت پذیری پدر است.

۸- پدران نباید مستبد باشد

جمله به پدر و مادر والدین

بیشتر کارشناسان امور والدین به این موضوع اشاره می کنند که بین مستبد بودن و مقتدر بودن تفاوت وجود دارد. مستبد بودن بدین مفهوم است که پدر همواره درست می گوید و قوانین با خشونت زیاد و اغلب به جبر تحمیل می شوند. و مقتدر بودن بدین معنی است که پدر مواردی را به فرزندانش پیشنهاد می کند و به آنها شانس رشد در محیطی صمیمی و حمایت کننده را می دهد.

۹- پدران همواره نباید آسان گیر باشند

طرف دیگر این قضیه جایی است که پدران به فرزندانشان آزادی بی حدی برای انجام هر کاری که دوست دارند می دهند و به طور کل آنها را لوس می کنند. در مجموع این رفتار غیر مسئولانه است، چرا که محیط واقعی اجتماع پر از محدودیت و قوانین می باشد. روش سهل گیرانه بدترین روش ممکن برای پروش کودکان است، چرا که بدین طریق او هرگز نمی تواند عملکرد خوبی در اجتماع داشته باشد.

“چارلز بالارد”: «مردم معتقدند که این اجتماع است که رشد کودک را شکل میدهد، ولی قبل از این پدری و مادری که باهوش، غمخوار و نسبت به فرزندانشان مسئول هستند، رشد کودک را شکل میدهند.»

۱۰- پدران هرگز نسبت به فرزندان خود بی توجه نیستند

نظر پروفسور «Anita Gurian» روانپزشک کودک و نوجوان از مرکز درمانی «NYUMedical» چنین است که پدران غیرمسئول فرزندانشان را با خطرات قابل توجهی روبرو می کنند. آنها از نگهداری فرزندانشان هنگام بازی و یا مواقعی که نیاز به حمایت عاطفی دارند سرباز می زنند. این فاصله می تواند منجر به صدمات فیزیکی و یا حتی روحی شود.

۱۱- پدران هرگز به فرزندانشان دروغ نمی گویند

دروغگو

“نیک کانن”: «از آنجائیکه پدر من انسانی بود که هرگز به من دروغ نمی گفت و زمانی که من سوالی داشتم او به آن پاسخ می داد، در سنین جوانی فکر می کردم اطلاعات زیادی دارم ولی در حقیقت من فریب خورده بودم.»

تحقیقات نشان میدهد که تا سن ۵ سالگی، کودکان دروغگو های حرفه ای هستند! خیلی از آنها این هنر را از دروغهای والدین خود آموخته اند. والدین گاهی به کودکان پیشنهاد می دهند که وانمود کنند از هدیه پدربزرگ و یا مادربزرگشان خوششان آمده است. مثال رایج دیگر این است که در حالیکه در منزل حضور دارند در پاسخ به کسی که تماس گرفته بگویند آنها در منزل نیستند.

نمونه دیگر والدینی که اطلاعات دروغی از محل زندگیشان می دهند برای اینکه فرزندشان بتواند در مدرسه بهتری تحصیل کند.

عجیب تر اینکه والدین ناراحت می شوند زمانیکه که فرزندانشان به آنها دروغ می گویند. ولی چه کسی دروغ را به آنها آموخته است؟ یک پدر یا مادر مسئول، عواقب دروغ گفتن را می داند و همواره تلاش خواهد کرد که حقیقت را به آنها بگوید (۲۰ years in prison).

۱۲- پدران هرگز درخواست کمک را ندیده نمی گیرند

وقتی که همه چیز خراب می شود، عدم حضور پدر وحشتناک به نظر می رسد و یا حتی آرزو می کنید که کاش می توانستید با او  صحبت کنید. وقتی پدران برای فرزندانشان وقت ندارند آنها احساس می کنند که هیچ کس نیست که مسائل را رفع کند مگر اینکه کمک مادر برسد.

۱۳- پدران هرگز به کودکانش دشنام نمی دهد

من پدران بسیار سخت گیر و خشنی را می شناسم که دشنام و تمسخر فرزندانشان برایشان تفریح محسوب می شود. آنها فرزندانشان را با القابی مانند احمق، تنبل، شلخته و مواردی از این قبیل خطاب می کنند. همواره موردی برای انتقاد و خرده گیری وجود دارد و آنها اینکار را در حضور دوستان، فامیل و یا حتی همکلاسی های آنان انجام می دهند. یک پدر مسئولیت پذیر در مقابل، بیشتر ستایشگر و تشویق کننده است بنابراین فرزندانشان هرگز عزت نفس پایینی ندارند.

۱۴- پدران هیچ گاه از ابراز محبت نسبت به فرزندانشان دست نمی کشند

“زیگموند فروید”: «من نمیتوانم به هیچ نیازی در دوران طفولیت به اندازه نیاز به حمایت یک پدر فکر کنم.»

یک پدر نمونه و مسئول هرگز از عشق ورزیدن به فرزندانش در هر شرایطی دست بر نمی دارد. حتی وقتی طلاق اتفاق می افتد، پدر همواره باید تماس خود را حفظ کند، حتی اگر در نقطه ای دیگر در این دنیا باشد. برای مادران هم بسیار مهم است که تصویر پدر را برای فرزندانشان مخدوش نکنند. همچنین این مسئله برای پدر نیز صدق می کند، چرا که اغلب والدین از این واقعه تلخ برای خدشه دار کردن تصویر دیگری استفاده می کنند.

آیا شما خاطرات خوب یا بدی از  پدرتان دارید؟ چه چیزی یک پدر را تبدیل به بهترین یا بدترین پدر دنیا می کند؟

نظر خود را برای ما بنویسید

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. محمدرضا می گوید

    پدرمن هیچ وقت به فکراینده ۳فرزندپسرنبود.خاب واستراحتش براینده فرزندان پسرارجعیت داشت.درطول ۱۴سال تحصیل یک بارهم به فکرتامین مایحتاج مانبود.حتی روزاولی که باسرتراشیده شده ساعت۴صبح پاشدم که برم براخدمت سربازی زیرلحاف خواب بود.اخرین باری که همه دورهم غذاخوردیم یادندارم.بین همه اعضای طایفه پدربزرگ فقط پدرمن عقب بودهمه باربچه هاشون رابارکردن.اخلاق خوبی نداره.فقط سه وعده صف اول نمازجماعت ایستاده.نمازوعباداتش طوری روذهنم اثرگزاشته کا ازدین زده شدم.من درکودکی حافظ ۳جزقران بودم که شرایط بدزندگی نظرم راعوض کرد.ظاهرخوب وباطن خراب.حسرت نداری بخاطرکاهلی پدردیوانم کرده.کاری کرده که حتی یه سلام بش نمیکنیم.ولی مادرم طلای ۲۴عیاره.خدا۱۲۰سال برام نگهش داره تا نوکریش رابکنم.مادرم دلسوزخونگرم ومهربونه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.