دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

شبی که ماه کامل شد

پخت و پز در ظروف مسی مضر یا مفید؟

همه ما این روزها تبلیغات زیادی در تلویزیون مبنی بر استفاده از ظروف مسی مشاهده می کنیم. تبلیغاتی که به راحتی ما را ترغیب می کنند تا محصولاتشان را خریده و از آنها استفاده کنیم. اما آیا واقعا این تبلیغات صحیح هستند و یا بیشتر جنبه منفعت برای شرکت های سازنده دارند؟

 

عنصر مس و نیاز بدن

استفاده از ظروف مسی مانند همه ظروف دیگر محاسن و معایبی دارد. مس یک عنصر ضروری در داخل بدن انسان محسوب می شود. مس و آهن به تشکیل گلبول قرمز خون در بدن کمک می کنند. همچنین مس کمک می کند تا رگ های خونی، اعصاب، سیستم ایمنی و استخوان های سالمی داشته باشید.

مس به طور طبیعی در موادی مانند غلات، سیب زمینی، میوه های خشک شده و برگ های سبز تیره سبزی ها وجود دارد.باید به این نکته توجه شود که معمولا انسان مس مورد نیاز بدن خود را از رژیم غذایی روزانه دریافت می کند. میزان مس مورد نیاز بدن به سن، جنسیت و شرایط جسمی بستگی دارد. میزان ایمن مصرف روزانه مس برای یک فرد بالای 19 سال 900 میکروگرم است. مقادیر بالاتر از این میزان، مس می تواند برای انسان سمی باشد.

غلات منبع مس

ظروف مسی

 

ظروف مسی از وسایل آشپزی در تاریخ ایران بوده است. پس از کشف کاربردهای مس، مس فلز گران قیمتی شد. ظروف مسی هم جای خود را به ظروف تفلون، روی و پریکس دادند. وقتی از مس در ساخت قابلمه ها و ماهیتابه ها استفاده می شود ظاهر آنها را جذاب و درخشان می کند. همچنین مس رسانای بسیار خوب برای گرماست. به دلیل جذابیت و خاصیت رسانایی بالا قیمت این ظروف از بقیه ظروف بیشتر است. امام اخیرا شنیده می شود که پخت و پز در این ظروف برای بدن لازم است.

مس می تواند به وسیله برخی از غذاها به راحتی حل شده و مقادیر زیاد آن باعث تهوع و استفراغ و اسهال می گردد.براساس گزارش سازمان غذا و دارو غذاهای اسیدی در ظروف مسی بدون محافظ باعث حل شدن مس در غذا می شوند. اگر از ظروف مسی بدون محافظ استفاده می کنید بهتر است غذاهای اسیدی را بشناسید.

ظروف مسی

همانطور که گفته شد مقادیر زیاد مس می تواند برای بدن ما سمی باشد، به همین دلیل داخل ظروف مسی را با یک لایه از فلزات دیگر اندود می کنند. از جمله این فلزات قلع و فولاد ضد زنگ است. وقتی از این فلزات برای اندود داخل ظرف مسی استفاده شود دیگر نگرانی بابت خاصیت سمیت مس وجود نخواهد داشت.

 

 

ظروف مسی مضر یا مفید

پس این باور غلط است که از طریق ظروف مسی می توان مس مورد نیاز بدن را تامین نمود. چراکه اغلب این ظروف موجود در بازار، قلع اندود هستند و هیچ مسی در غذا حل نمی شود. و اگر قلع اندود نباشد یا قلع آن به مرور زمان از بین برود، با حل شدن بیش از حد مس در غذا، می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. بهتر است برای تامین مس بدن از مواد غذایی حاوی این فلز استفاده شود تا ظروف مسی. همچنین در موقع خرید ظروف مسی بسیار دقت کنید که حتما قلع اندود باشند در غیر اینصورت باید نگران انحلال بیش از اندازه مس در غذایتان باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.