دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

پتارمیک، گیاه عطسه گیاهی برای رفع کم اشتهایی

در این مطلب از “آشنایی با گیاهان” قصد داریم شما را با پتارمیک، گیاه عطسه ویژگی‌‌های ظاهری ،محل رویش و خواص این گیاه آشنا کنیم .با ما همراه باشید.

ویژگی‌‌های ظاهری پتارمیک، گیاه عطسه

گیاهی است چند ساله با ریزوم خشبی و خزنده و ساقه های افراشته و برگهای متناوب و نیزه ای شکل. گل این گیاه در خوشه های باز و میوه آن فندقه است. از همه قسمت های گیاه عطر خوشایندی متصاعد می شود.

پتارمیک، گیاه عطسه

محل رویش:

انواع این گیاه در تمام اروپا تا قفقاز و سیبری یافت می شود؛ این گیاه به خاطر کشت آن به امریکا برده شده است. گاهی است که در اماکن مرطوب، و در کنار جویبارها، گودال ها، مرغزارهای مرطوب، دشت ها تا کوهپایه ها می روید. این گیاه از قرن شانزدهم به عنوان گیاهی دارویی و تزیینی کشت می شود.

دوره گلدهی: تیر تا شهر یور

زمان برداشت ساقه های زیر زمینی: شهر یور تا مهر

توضیحات:

این گیاه را به دلیل ریزوم و برخی مواقع گلها و شاخه های برگدارش جمع می کرده اند. ریزومها را در سال دوم کشت از زیر زمین بیرون می آورند و به خوبی می شویند و قسمت های سبز آن را جدا نموده در سایه ای که هوا جریان داشته باشد یا در خشک کن با حرارتی که از ۳۵ درجه تجاوز ننماید خشک می کنند.

قسمت های مؤثر آن دارای نوعی اسانس روغنی است که فعالانه علیه ضعف در اعمال بدن، کم اشتهایی و ناراحتی های مجاری ادرار مبارزه می کند. این ماده در صورت وجود اشکال در عمل دفع نیز مؤثر بوده مسهل صفرا و تنظیم کننده مواد دفعی است و ضمنا درد دندان و روماتیسم را نیز کاهش می دهد.

از این گیاه به شکل دم کرده به مقدار دو قاشق مربا خوری ریزوم خرد شده برای دو فنجان در هر روز استفاده می گردد. علاوه بر این ریزوم آن را می توان جوید.
ضمنا پتارمیک یک گل تزیینی پرطرفدار است و اغلب نوع پر پر آن را کشت میکنند.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.