شبی که ماه کامل شد

پا گربه گیاهی مفید برای ناراحتی های مجرای تنفسی فوقانی

در این مطلب از “آشنایی با گیاهان” قصد داریم شما را با گیاه پا گربه ویژگی‌‌های ظاهری ،محل رویش و خواص این گیاه آشنا کنیم .با ما همراه باشید.

ویژگی‌‌های ظاهری گیاه پا گربه :

(تیره مرکبان)؛ گیاهی است علفی، پایا که با تولید پاجوش گسترش پیدا میکند. برگ های پایینی مجتمع بوده شاخه ها نسبت به ساقه که خوابیده است عمودند. قسمت پایینی آنها سفید و کرک دار است و خوشه های گل با دمگل های کوتاه در قسمت انتهایی شاخه ها قرار دارند. یک قسمت از گیاه فقط گل های ماده و بقیه گیاه گل های دوجنسی تولید می کند. میوه ها فندقه و پرزدار هستند.

پا گربه

محل رویش:

این گیاه روی دامنه های خشک، حاشیه مزارع، مراتع و جنگل ها و اکثرا در اماکن و زمین های شنی می روید و در قسمت های وسیعی از مرکز و شمال اروپا تا سیبری وجود دارد.

دوران گلدهی: اردیبهشت تا اواخر تیر

زمان برداشت: اردیبهشت

توضیحات:

غنچه های گل آن را درست قبل از شکفتن با مقداری از دم با دست می چینند و غنچه های پررنگ تر را از غنچه های سفید جدا می کنند، زیرا این غنچه ها با ارزش ترند. برای خشک شدن آنها را روی سبدی در محلی تاریک که هوا در آن جریان داشته باشد، می گذارند. غنچه ها معطر و تلخ مزه اند. آنها دارای نوعی اسانس روغنی، تاننها، عصاره تلخ و مواد رنگی آلی هستند.

ضمنا اثر قابض، نرم کننده و مسهل صفرا نیز دارند. از این گیاه به عنوان دم کرده برای درمان ناراحتی های مجرای تنفسی فوقانی، کا تاره گاستریک و رودهای و کیسه صفرا استفاده می گردد. در ضمن این گیاه را در ترکیبات جوشانده های مدر نیز به کار می برند.

از این گیاه در درمان سل و اسهال خونی نیز استفاده می شده است.

گیاه پا گربه درون سنگریزه ها می روید و اغلب آن را در محل های خشک و بی حاصل و همچنین حاشیه باغچه ها میکارند و شاخه های خشک آن را برای ساختن دسته گل های تزیینی به کار می برند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.