دانلود تمام قسمتهای سریال سالهای دور از خانه

دانلود تمام قسمتهای سریال رالی ایرانی 2

دانلود تمام قسمتهای سریال هیولا

نیمه شعبان (تاریخچه، فضائل و اعمال )

به جز فضایلی که در احادیث برای شب و روز نیمه شعبان گفته شده است، این روز برای همه آزادی خواهان و ستم دیدگان و منتظران ظهور منجی روز پر اهمیتی است. روزی است که نوید آینده ای بدون ظلم و جور را به بشریت می دهد. روزی که امید به برقراری عدالت را در دل زنده دلان تقویت میکند. چنان که در روایتی از اهل سنت از رسول خدا (ص) منقول است که فرمود:” شما را به مهدی بشارت می دهم. او در زمانی که مردم گرفتار اختلاف، درگیری و آشوب ها هستند، در امّت من برانگیخته می شود و جهان را از عدالت و برابری پر می سازد، هم چنان که از ستم پر شده بود”

بیشتر بخوانید: عکس نوشته‌های نیمه شعبان و ولادت حضرت مهدی (ع)

عکس نوشته نیمه شعبان

تاریخچه

ولادت حضرت مهدی(عج) بدون شک یکی از معجزات خداوند است. خلفای عباسی که در زمان امام عسگری حکومت می کردند قصد داشتند به هر نحوی به فرزند ایشان دسترسی پیدا کرده و به قتل برسانند. به اذن خداوند قادر آثار بارداری در نرجس خاتون همسر امام عسگری هویدا نبود. در شب نیمه شعبان سال 255 هجری قمری بود. حضرت از عمه خود حکیمه خاتون خواستند شب را پیش نرجس بماند که موعد وضع حمل ایشان است. حکیمه خاتون در عین ناباوری از پیدا نبودن هیچ نشانه ای از بارداری در نرجس در کنار او ماند و بالاخره در صبح روز 15 شعبان امام مهدی متولد شدند.

عکس نوشته نیمه شعبان

فضایل

در احادیث بسیاری بر فضیلت شب نیمه شعبان اذعان شده است. از امام باقر(ع) نقل است که فرمودند: شب نیمه شعبان پس از شب قدر برترین شب هاست. همچنین از یکی از همسران رسول خدا نقل شده که” شبی رسول خدا را در حالتی عجیب یافتم. پیامبر فرمود آیا مى‏دانى امشب چه شبى است؟! امشب شب نیمه شعبان است. در این شب اعمال ثبت مى‏گردند، روزی‌ها قسمت مى‏شوند، زمان‌هاى مرگ نوشته مى‏شوند و خدواند تعالى همه را مى‏بخشد مگر آنكه به خدا شرك ورزیده یا به قمار نشسته است. یا قطع رحم كرده یا بر خوردن شراب مداومت ورزیده یا بر انجام گناه اصرار ورزیده است… ” تفسیری که از این احادیث و روایات از مرحوم سید بن طاووس نقل شده این است که شاید مراد روایات مزبور این باشد كه تعیین زمان مرگ و تقسیم‏روزى به صورتى كه احتمال محو و اثبات آن وجود دارد، در شب نیمه شعبان صورت مى‏گیرد، اما تعیین حتمى زمان مرگ و یا تقسیم حتمى روزی‌ها در شب قدر انجام مى‏شود. و شاید مراد آنها این باشد كه در شب نیمه شعبان امور مزبور در لوح محفوظ تعیین و تقسیم مى‏شوند، ولى تعیین و تقسیم آنها در میان بندگان در شب قدر واقع مى‏شود.

عکس نوشته نیمه شعبان

اعمال

اعمال شب نیمه شعبان که در مفاتیح الجنان نیز آمده است به این شرح است: ابتدا غسل کردن که باعث تخفیف گناهان می شود.

شب زنده دارى به نماز و دعا و استغفار، چنان كه امام زين العابدين عليه السّلام انجام می دادند، و در روايت آمده: هركه اين شب را به راز و نياز بپردازد دل او نميرد در روزى كه دل ها بميرند.
خواندن زيارت امام حسين عليه السّلام كه افضل اعمال اين شب است و باعث آمرزش گناهان است، و هركه ميل دارد تا ارواح صدوبيست وچهار هزار پيامبر با او دست آشنايى دهند، در اين شب امام حسين عليه السّلام را زيارت كند، كم ترين حدّ زيارت آن حضرت ان است كه بر بالاى بامى برآيد و به جانب راست و چپ نظر كند، سپس سر به جانب آسمان برآرد، و با اين كلمات حضرت را زيارت كند:السَّلامُ عَلَيْكَ يَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَيْكَ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكَاتُهُدرود بر تو اى ابا عبد اللّه، درود و رحمت و بركات خدا بر تو. همچنین به خواندن دعای کمیل که ورودش در این شب است و خواندن نماز جعفر طیار بسیار تاکید شده است.

عکس نوشته نیمه شعبان

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.