شبی که ماه کامل شد

نوعی گاو زبان که برای مجاری تنفسی فوقانی بسیار مفید است

در این مطلب از “آشنایی با گیاهان” قصد داریم شما را با نوعی گاو زبان ویژگی‌‌های ظاهری ،محل رویش و خواص این گیاه آشنا کنیم .با ما همراه باشید.

ویژگی‌‌های ظاهری این نوع گاو زبان :

( تیره گاوزبان): گیاهی علفی، دو ساله تا چند ساله و دارای ریشه عمودی سیاهی است که سال اول بوته ای با برگهای نیزه ای از آن می روید. در سال بعد شاخه ای مستقیم که دارای برگهای بی پایه است می روید و در انتهای آن خوشه های گل ظاهر می شود که ابتدا قرمز رنگ است و سپس آبی می شود.
تمام گیاه پوشیده از کرکهای خشن است. میوه های آن به صورت چهار قسمتی بوده که با لایه برگی پوشیده شده است پایین سمت چپ).

محل رویش:

موطن اصلی آن مناطق گرم اروپایی است و در دامنه های آفتابگیر به صورت خودرو می روید.

دوران گلدهی: از اردیبهشت تا أخر شهریور زمان برداشت: شاخه برگ دار از اردیبهشت تا اواخر مرداد و ریشه در مهرماه

نوعی گاو زبان

توضیحات:

در قدیم برای درمان ناراحتی های قلبی و سیستم اعصاب بسیار در جستجوی آن بودند.
امروزه نسبتا کم تر از آن استفاده می شود. خصوصا شاخه برگدار و برخی مواقع ریشه و گل این گیاه را جمع آوری می کنند. قسمت های جمع آوری شده را در محلی تاریک و در جریان هوا خشک می کنند. این قسمت ها محتوی اسید سالیسیلیک، آلكالوئيدها، سینوگلوسین و کنسولیدین ، لعاب، مواد رنگی آنتوسیان)” و دیگر مواد است.

آنها دارای اثر نرم کننده و خلط آور بوده در درمان سرفه، برونشیت وبه کار می روند. برای دم کرده ۵ گرم از قسمت های مؤثر این گیاه برای یک فنجان آب کافی است. برای این کار آب جوش را روی گیاه بریزید و بگذارید تا به مدت ۱۵ دقیقه دم بکشد. هر روز دو تا سه فنجان از دم کرده این گیاه را می توان مشرف نمود. برگهای تازه این گیاه مقدار زیادی ویتامین C دارند و به عنوان تصفیه کننده خون می توان در تهیه سالاد نیز از آن استفاده نمود. کرک های روی پوست گیاه ممکن است باعث تحریکات پوستی گردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.