شبی که ماه کامل شد

نهنگ آبی چیست و چگونه نوجوان خود را در مقابل نهنگ آبی حفاظت کنیم؟

نهنگ آبی عبارتی است که یکی دو سال اخیر به کابوس خانواده ها در سراسر جهان تبدیل شده است. تاکنون تعداد بسیاری از نوجوانان به خصوص نوجوانان دختر قربانی این بازی مرگ شده اند. نهنگ آبی در سال 2016 و از یک شبکه اجتماعی روسی آغاز شد. در مجله اینترنتی 5 عصر نهنگ آبی را بیشتر بشناسید و راهکارهای مدیریت نوجوان خود را بدانید.

 

نهنگ آبی چیست؟

نهنگ آبی به طرز هوشمندانه ای بر اساس روانشناسی نوجوانان به ویژه دختران طراحی شده است. با جذب مخاطب خود، او را در یک مسیری قرار می دهد که کاملا مطابق نیازهای یک نوجوان است. مسیری که انتهای آن مرگ است. گفته می شود که طراح بازی نهنگ آبی دانشجوی اخراجی روانشناسی است. کسی که هدف خود را از طراحی این بازی، حذف آدم های بی ارزش جامعه اعلام کرده است. او به دلیل تشویق 16 دختر به خودکشی در سال 2016 دستگیر و به زندان کریستی سنپترزبورگ منتقل شد.

بازی نهنگ آبی با یک کنجکاوی ساده شروع می شود. حس کنجکاوی در یک نوجوان بسیار قوی است. طراح این بازی بسیار خوب از حس کنجکاوی نوجوانان برای جذب آن ها به این بازی استفاده کرده است. ادامه بازی با کنترل نیازهای اساسی یک نوجوان ادامه پیدا می کند. برای مثال مراحل بعدی بازی برنامه خواب فرد را در دست می گیرد. خواب، نیاز حیاتی انسان است. کمبود خواب بسیاری از فعالیت های مغزی را دچار مشکل کرده و تمرکز فرد را مختل می کند. با پیش روی در بازی، عزت نفس نوجوان مورد حمله قرار می گیرد. با خواستن کارهایی از قبیل خود آزاری، زخم کردن بدن و غیره، عزت نفس نوجوان به شدت کاهش می یابد و نوعی اعتماد به نفس کاذب در او تقویت می شود. مراحل بازی بر اساس شخصیت هر فرد زمان بندی می شود. نوجوانی که دچار مشکلات هویتی است و شخصیت او هنوز شکل نگرفته خیلی راحت تر به مراحل انتهایی می رسد. اما نوجوانی که به خودشناسی رسیده است، در زمان بندی دیگری به انتهای مرگ نزدیک می شود.

 

برای محافظت نوجوان خود در مقابل نهنگ آبی چه کنیم؟

1- به اندازه کافی درباره این بازی و بازی های مشابه اطلاعات کسب کنید.

2- موضوع را با فرزند خود در میان بگذارید و از روش هوشمندانه این بازی برای اغفال نوجوانان صحبت کنید.

3- درباره بازی های آنلاین، خود را به روز نگه دارید. نگاهی به بازی های مورد علاقه آن ها داشته باشید.

4- در فضای مجازی با نوجوان خود در تماس باشید و با او بازی های آنلاین انجام دهید.

5- با فرزند خود رفیق باشید و پروژه های مشترک در فضای حقیقی و مجازی با هم انجام دهید.

6- یک برنامه تفریحی مداوم و مشترک در فضادوستی با فرزندی حقیقی با فرزند خود داشته باشید تا در صورت مشاهده تغییراتی در روحیه او، فورا آگاه شوید.

7-  در صورت مشکوک بودن به نوجوان رد پای او را در فضای مجازی با نرم افزار ها و اپلیکیشن های مرتبط، پیگیری کنید.

8- در صورت اینکه نوجوان را در حال بازی نهنگ آبی مشاهده کردید فورا اینترنت را قطع کنید و با شماره 123 اورژانس آسیب های اجتماعی تماس بگیرید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.