دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

شبی که ماه کامل شد

6 نشانه خطرناک درباره سرطان پروستات که باید بدانید !

بیماری سرطان پروستات در مردان  شایع است و بیشتر به سبک زندگی و رابطه های جنسی مربوط می شود. اگرچه بسیاری از مردان از عواملی که آنها را در معرض خطر این بیماری قرار می دهند، آگاه نیستند.

سرطان پروستات

در ادامه 6 نشانه خطرناک سرطان پروستات را بررسی می کنیم در شرایطی که معاینه منظم اهمیت دارد، با توجه به هر یک از این عوامل خطرآفرین ممکن است نیاز باشد تعداد دفعات مراجعه به پزشک را نیز افزایش دهید.

1. عوامل تغذیه ‌ای

عوامل تغذیه ‌ای

آیا اضافه وزن دارید یا چاق هستید؟ پژوهش ها نشان داده اند که پیوندی قوی بین چربی اضافی بدن و خطر افزایش یافته ابتلا به سرطان پروستات وجود دارد. در همین راستا، وزن خود را باید در سطح سالم و متعادل نگه دارید، که برای دستیابی به این هدف می توانید یک رژیم غذایی سالم و متعادل و انجام منظم ورزش را در دستور کار خود قرار دهید تا هر چه بیشتر به کاهش خطر کمک شود.

تغذیه در پیشگیری و درمان این بیماری بسیار موثر می‌باشد و باید توجه داشت که مقدار ویتامین E و C اگر در بدن کم شود شانس مبتلا شدن به سرطان پروستات بالا میرود و به تازگی دانشمندان به این نتیجه رسیدیند که گوجه فرنگی‌ نقش مهمی‌ در پیشگیری این بیماری دارد.

2. تاثیر سن

سرطان پروستات در پیری

افزایش سن یکی از عوامل کلیدی در افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات محسوب می شود، که شایع‌ترین شکل از بیماری است که مردان بالای 70 سال را تحت تاثیر قرار می دهد. البته این به معنای آن نیست که مردان زیر 70 سال در معرض خطر قرار ندارند و در همین راستا، معاینات منظم از اهمیت ویژه ای برای حصول اطمینان از حفظ سلامتی برخوردار است.

3. سابقه خانوادگی و ژنتیک

سرطان پروستات

اگر یکی از اعضای خانواده شما مبتلا به سرطان پروستات بوده است، شما نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری قرار دارید. خطر ابتلا به سرطان پروستات در صورتی که این فرد در سنین جوانی به این بیماری مبتلا شده باشد، هر چه بیشتر افزایش می یابد.

4. قد

نقش قد در سرطان پروستات

باور کنید یا خیر، قد شما می تواند در احتمال ابتلا به سرطان پروستات نقش داشته باشد. پژوهش های پیشین همبستگی مثبت بین قد و خطر ابتلا به سرطان پروستات را نشان داده اند. این به معنای آن است که مردان قد بلندتر احتمال بیشتری در مقایسه با همتایان کوتاه قامت‌تر خود به سرطان پروستات مبتلا شوند.

5. هورمون ‌های اگزوژن

هورمون ‌های اگزوژن

اگر شما از آن دست کسانی‌ هستید که به ورزش بدنسازی علاقه مند هستید و از هورمون‌‌های تزریقی تستوسترون و ناندرولون و… استفاده می‌‌کنید بدانید شانس شما برای ابتلا به این بیماری بسیار زیاد است.

هورمون ‌های استروئیدی و آندروژن‌ ها که منظورمان انواع اگزوژن آن ها است(انواعی که از خارج وارد بدن می ‌شوند) از جمله مواردی هستند که در سنین بالا ریسک بروز سرطان پروستات و همچنین سرطان بیضه را بالا می ‌برند.

6. بیماری ‌های مقاربتی

علائم اولیه سرطان

تحقیقات به تازگی ثابت کرده ا‌ند که کسانی‌ که به بیماری‌های مقاربتی از قبیل سوزاک، سیفلیس و عفونت‌‌های هرپسی مبتلا میشوند راه را برای ابتلا به این سرطان باز میکنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.