شبی که ماه کامل شد

دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

دانستنی‌های در مورد نحوه مصرف داروهای طبیعی

اگر شما مطلب بخش سلامت و داروهای گیاهی سایت ما را مطالعه می‌کنید و به آن علاقه مند هستید پس بهتر این مقاله را هم مطالعه کنید چون به خیلی‌ از سوالات شما پاسخ میدهیم مثلا این که نحوه مصرف داروهای طبیعی چگونه است و از کجا تهیه کنید ممکن است در مقالات دیگر پیدا نکنید پس با ۵ عصر همراه باشید.

 

محدودیت های خود درمانی

داروهای خانگی داروهای طبیعی هستند. اما آنچه مؤثر است عوارض جانبی نیز دارد. بنابراین، تصور این که هر آنچه طبیعت پیرای کاهش ناراحتی ها با درمان بیماری ها به ما عرضه داشته است در تمام موارد مؤثر است و هرگز مضر نخواهد بود اشتباه است. این اشتباه در اکثر موارد باعث مصرف شیامحتاطانه داروهای طبیعی می شود. مصرف اشتباه روزهای بالا و مصرف طولانی مدت ممکن است مضر باشد.

مصرف داروهای طبیعی تنها زمانی تأثیر درمانی درستی خواهند داشت که آنها را بشناسید، اثر آنها را بدانید و به صورت هدف دار از آنها استفاده کنید، بنابراین، باید به طرز تهیه و مقدار مصرف آنها با دقت کامل توجه کنید. مصرف داروهای طبیعی هرگز نباید تبدیل به «دوره درمانی سرهم بندی شده شود. قبل از این که درمان را شروع کنید بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید. بسیاری از پزشکان موافق مصرف داروهای طبیعی هستند و آن را به عنوان مکملی برای درمان با داروهای شیمیایی تلقی می کنند.

توجه: بانوان باردار نباید خوددرمانی کنند.

اگر احتمالا برای درمان ناراحتی های مختصر بدون مشورت با پزشک می خواهید خوددرمانی کنید لطفا به موارد زیر توجه کنید:

  • اگر ناراحتیتان بیش از سه روز طول کشید و با علایم بیماری پس از قطع مصرف داروهای طبیعی مجددا بروز کرد، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.
  •  تپ بالا و درد شدید علایم هشداردهنده هستند و نیاز به تشخیص پزشکی دارند.
  • در صورت بروز عوارضی مانند درد معده، حالت تهوع، اسهال با عوارض پوستی مانند جوش، کهیر و، پس از مصرف داروهای طبیعی (خانگی) فورا مصرف آنها را قطع کنید و اگر عوارض پیش از دو روز طول کشید به پزشک مراجعه نمایید .

مصرف داروهای طبیعی

مصرف داروهای طبیعی تنها زمانی اثر مناسبی خواهند داشت که به صورت هدفمند استفاده شونده به روش صحیح آماده سازی و به مقدار لازم مصرف شوند.

 مصرف خوراکی

دم کرده ها، جوشانده ها و مخلوط آنها (چای ها و جای های مخلوط)

چای های گیاهی – چه به صورت خالص و چه به صورت چای های مخلوط – رایج ترین نوع مصرف داروهای طبیعی است. انواع چای های گیاهی با کیفیت ماندگار در داروخانه ها در دسترس است. دستورالعمل تهیه انواع چای های گیاهی مخلوط با ذکر مقدار مورد نیاز هر گیاه، به صورت گرم ارائه شده است.

آماده کردن چای (دم کرده، جوشانده) دارای نقش تعیین کننده ای است. چای تهیه شده با آب مرد با چای دم کرده با آب داغ تفاوت بسیاری دارد. به مدت زمان لازم برای دم کشیدن و همچنین دمای مورد نظر باید توجه شود، طرز مصرف و نوشیدن آن نیز به صورت جرعه جرعه یا چندین نوبت در طی روز – نیز حائز اهمیت است. به توصیه هایی که در مورد شیرین کردن یا نکردن چای های گرامی شده است وهمچنین به مقدار مصرف و مدت زمان مصرف آنها توجه کنید. تنها با توجه به تمامی این موارد مصرف چای گیاهی می تواند برای شما سودمند باشد.

توجه: بیماران مبتلا به دیابت (مرض قند) از شیرین کردن چای گیاهی خودداری کنند.

شراب طبي، عرقیات طبی

شرابها و عرقیات طبی را به صورت آماده می توان از داروخانه ها، فروشگاه های مواد غذایی، بهداشتی و رژیمی و دراگ استورها تهیه کرد، ولی خودتان نیز می توانید آنها را تهیه کنید. در مورد مقدار و زمان مصرف شراب های طبی و عرقیات طبی دستورهای کاملی را در بخش های مربوطه خواهید یافت.

عرقیات طبی

شربت ها

اکثر شربت های گیاهی با کیفیت مطلوب در داروخانه ها، فروشگاههای مواد غذایی، بهداشتی و رژیمی و دراگ استورها در دسترس است و تهیه آنها در منزل مزیت خاصی ندارد. اما برعکس تهیه آب میوه تازه به وسیله دستگاه آب میوه گیری روش آسانی است که خودتان میتوانید آن را به کار گیرید. مقدار و مدت زمان مصرف شویتنها در بخش های مربوطه ارائه شده است.

توجه: افراد مبتلا به دیابت (مرض قند) از مصرف آب میوه های شیرین شده خودداری کنند.

قطره ها، تنطورها

قطرهها و تنطورهای گیاهی به صورت خالص و مخلوط در داروخانه ها در دسترس است. مقدار مصرف و طول مدت زمان مصرف در مورد هر دارو در بخش مربوطه ذکر شده است.

داروهای گیاهی هومیوپاتی

توجه: قطره ها و تنطورها حاوی الکل هستند.

روغن های اتری

روغن های اتری در داروخانه ها و فروشگاههای مواد غذایی، بهداشتی و رژیمی در دسترس هستند. مقدار و روش مصرف آنها ضمیمه جعبه آنهاست.

روغن های اتری

الكل ها

محلول بادرنجبویه به صورت محلول روغنی اتری به دارو اضافه می شوند، این الكل ها به صورت آماده در داروخانه هاء فروشگاههای مواد غذایی، بهداشتی به رژیمی فر دراگ استورها در دسترس هستند. مقدار و طول مدت زمان مصرف در بخش های مربوطه قید شده است.

توجه: محلول ها و مخلوطها حاوی الکل هستند.

داروهای گیاهی هومیوپاتی

داروهای هومیوپاتیک در داروخانه ها قابل دسترسی هستند و معمولا به دو شکل قرص پا قطر، عرضه می شوند.

توجه: محلول ها و مخلوطها حاوی الکل هستند.

مصرف خارجی

چای ها و مخلوطهای چای (دم کرددها جوشانده ها)

انواع چای های ساده و مخلوط کبابی شیرین نشده برای مصارف خارجی مانند فرفره کردن، دهان شویه، بخور و حمام های بخار و به صورت مکمل های حمام (کامل و نهملبه و همچنین نوارهای زخم بندی، نمادها و محلول های شستشو قابل استفاده هستند. طرز تهیه، روش مصرف، مقدار و طول مدت مصرف در بخش مربوطه ارائه شده است.

روغن‌های اتری

موارد مصرف خارجی‌ روغن‌های اتری به صورت استنشاق و بوخور است حمام‌های بخار و مالیدن روغن‌های اتری به پوست نوزادان و کودکان کمتر از پنج سال ممنوع است این روغن‌ها نیز در داروخانه ها قابل تهیه هستند.

توجه : برخی‌ از افراد به روغن‌های اتری حساسیت دارند و دچار خارش  پوست می شوند. در صورت بروز چنین عارضه‌ای از مصرف روغن‌های اتری خودری کنید.

عصاره ها و روغن‌های مخصوص حمام

عصاره ها و روغن‌های گیاهی به عنوان مکمل حمام كامله نيم تنه و نشسته (در وان) مناسب هستند. آنها را می توانید از داروخانه ها و فروشگاه های مواد غذایی، بهداشتی و رژیمی و دراگ استورها تهیه نمایید، البته خودتان نیز می توانید آنها را تهیه کنید. طرز تهیه دقیق آنها، مقدار مصرف، دمای حمام و مدت زمان مصرف آن ها نیز به طور کامل توضیح داده شده است.

پمادها، امولوسیون ها

پمادها و امولوسیون ها به صورت مرهم و مالیدن به موضع مصرف می شوند. آنها را نیز می توانید در داروخانه ها، فروشگاه های مواد غذایی، بهداشتی و رژیمی و دراگ استورها تهيه کنید. تولید آنها به صورت دست ساز در منزل، در موارد اندکی سودمند خواهد بود. طرز تهیه مقدار و مدت زمان مصرف آنها توضیح داده شده است.

محلول ها، الكل های طبی و صنعتی

محلولها، الكل های طبی و صنعتی، مایعاتی الکلی با اثرات مختلف هستند که به صورت خالص یا مخلوط استفاده می شوند. آنها برای مصرف به صورت مالیدن به موضع، زخم بندی و پانسمان مناسب هستند. آنها را می توان از داروخانه ها، فروشگاه های مواد غذایی، بهداشتی و رژیمی و دراگ استورها تهیه نمود. البته طرز تهیه مقدار و مدت زمان مصرف آنها در بخش های مربوطه قید شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.