شبی که ماه کامل شد

11 نباید در تربیت فرزند که باید به آن توجه کنید !

ما می‌خواهیم به فرزندان مان بهترین چیزها را بدهیم. دوست داریم تمام چیزهایی که ما هرگز به آن نرسیدیم را به فرزندان‌مان بدهیم. اما گاهی اوقات پدر و مادر، بیش از حد محبت خود را نشان می‌دهند. بدون تردید، این کار بهترین نتیجه را برای فرزندان مان به ارمغان نمی‌آورد. قبل از آن که همه چیز از کنترل خارج شود، به نکات ذکر شده در ادامه ی این مطلب توجه کنید. دقت کنید که این کارهایی است که نباید در تربیت فرزند انجام دهید:

۱ – نباید در تربیت فرزند کاری کنیم که آن ها احساس پادشاهی داشته باشند.

نباید در تربیت فرزند احساس پادشاهی

این مهم است تا کاری کنید که بچه‌هایتان احساس خاص بودن داشته باشند، اما از دست دادن قدرت تان بر روی آن ها فقط عواقب منفی خواهد داشت. دفاع از قدرت تان به معنی ایجاد حدها، مرزها و محدودیت‌هایی در زمان رشد آن ها است. اگر چه بسیار حیاتی است که به آن ها مسؤولیت‌های خاصی واگذار کنید، اما این وظیفه ی شما است که به عنوان پدر و مادر، آن ها را راهنمایی کرده و در آن چه که از آن ها خواسته شده است، مانند یک فرد موفق عمل نموده و رسیدن به موفقیت را تضمین کنید.

۲ – نباید در تربیت فرزند به آن ها پول بیش از اندازه بسپارید.

نباید در تربیت فرزند پول زیاد

پول یک ابزار است و هرگز یک زینت نیست. هر چه زودتر این موضوع را به آن ها بفهمانید، برای بچه هایتان بهتر خواهد بود. اگر چه ما در زمان فراوانی زندگی می‌کنیم و گزینه‌های آسان و دسترسی زیادی به منابع وجود دارد، اما این کار و هنر شما است که منابع را مدیریت کنید، حتی اگر فراوان باشند. سپردن یک میلیون تومان به آن ها و یا خرید جواهرات گران قیمت برای آن ها در سال‌های نوجوانی، از قدرت کنترل آن ها خارج است و نتیجه ی نهایی این کار، داشتن کودکی خواهد بود که برای هیچ چیزی شکرگزار نیست.

۳ – نباید مانع کار کردن آن ها شوید.

کار در زندگی ضروری است. هر بزرگسال مسؤولی، برای امرار معاش باید کار کند. این درک را برای کودکان تان ایجاد کنید که «کار کردن برای موفقیت آن ها در بزرگسالی سودمند است». قابل درک است که شما بخواهید کودکان تان را از هر دشواری‌ای محافظت کنید، اما آموزش دروس حیاتی مربوط به کار کردن، بیشتر از این که مخرب باشند، محافظ آن ها است. همان طور که آن ها سعی می‌کنند به دانشگاه بروند، باید سعی در برآوردن انتظاراتی که شما از آن ها دارید، داشته باشند. اجازه دهید قدردان درآمد با ارزش خود باشند و نسبت به آن احساس افتخار کنند.

۴ – نباید آن ها را تشویق کنید که به دیگران کمک نکنند.

کمک کردن کودکان

یکی از ضروری‌ترین درس‌هایی که والدینم به من آموختند، این بود که چرا من باید به دیگران کمک کنم. این جریان زندگی است. شما از زندگی هدیه های مختلفی دریافت می کنید و در مقابل نیز باید مانند پژواک عمل نموده و آن هدیه ها و خوبی ها را به دیگران برگردانید. اگر کسی به شما خوبی می کند، شما نیز باید تلاش نموده و نه تنها خوبی همان فرد را جبران نموده، بلکه به دیگران نیز خوبی کنید تا این چرخه ادامه بیابد. نباید در تربیت فرزند مانع کودکان تان برای داوطلب شدن در یک خیریه و یا قرارداد دوستانه شوید.

۵ – نباید تشکر نکردن را یاد بگیرند.

ممکن است احساس کنید که کودک تان لیاقت هر چیزی که دریافت می‌کند را دارد و مدیون هیچ کسی نیست. اما این کار، روح سپاس گزاری آن ها را تحریک نمی‌کند. بیان کلماتی مانند «متشکرم»، راهی هستند که باعث می شوند اهمیت هر چیزی که به آن ها داده می‌شوند را درک کنند.

۶ – نباید در مقابل آن ها مانند یک بچه ی لوس رفتار کنید.

ما به عنوان پدر و مادر قرار است مثال و الگویی برای آن ها باشیم. فرزندان ما باید این مسؤولیت و ویژگی را در ما ببینند، که ما محکم و بادرایت هستیم. ما نباید در تربیت فرزند در مقابل آن ها در مورد همه چیز ناله و شکایت کنیم.

۷ – نباید در ایجاد حدود و مرزها شکست بخورند.

به طور ذاتی کودکان می‌خواهند نوازش و لوس شوند. به عنوان پدر و مادر وظیفه ی شما این نیست که بگذارید این اتفاق بیافتد. در عوض، شما باید مطمئن شوید که آن ها رفتار خوبی داشته و دوست داشتنی باشند. برای این کار، محدودیت ها و حدودی باید ایجاد شود. اگر نه، کودک بی‌اعتنا و بی ادب می‌شود.

۸ – نباید اجازه دهید آن ها تمام وقت, راه خود را بروند.

این در مورد انتخاب آن چه باید به آن ها بدهید و آن چه که نباید بدهید، است. بین خواستن یک ابزار جدید و یا داشتن آب نبات تفاوتی وجود دارد. این وظیفه ی شما است تا چیزهایی که باید به روش خودشان داشته باشند و چیزهایی که نداشته باشند، را انتخاب کنید. باید به آن ها یاد بدهید که هر چیزی زمان مخصوص به خودش را دارد و نباید بی برنامه و بی تفاوت نسبت به شرایط زندگی کرد.

۹ – نباید در تربیت فرزند به دلایل اشتباه به آن ها هدیه بدهید.

نباید در تربیت فرزند 2

اگر فرزند شما از اسباب بازی های قدیمی‌اش خسته شده و شما به دلیل متوقف کردن ناله و شکایت او، پیشنهاد می دهید که یک اسباب‌بازی جدید می‌خرید، شما به دلایل اشتباه به آن ها هدیه داده‌اید. هدایا باید داده شوند تا به آن ها نشان داده شود که شایسته ی آن هستند. کودکان نیز باید نشان دهند که به اندازه ی کافی مسؤول بوده و می توانند از عهده ی رسیدگی و مدیریت شرایط برآیند.

۱۰ – نباید کودکان را از روابطی که آن ها را می‌سازد، دلسرد کنید.

این تیتر، در مورد بودن با بچه‌های لوس نیست. گاهی اوقات مزایای فوق العاده برای شما دارد تا آن ها را به تجمعات افراد سالمندی ببرید که دیدگاه دنیا دیده ی و تجربیات خود را با کودکان تان به اشتراک می‌گذارند. اجازه دهید آن ها مزایای سپاس گزار بودن را ببینید. افرادی را که در فعالیت‌های داوطلبانه شرکت دارند به خانه ی خود دعوت کنید. مانع کودکان در روابط ناسالمی که باعث تخریب او می‌شوند، باشید.

۱۱- نباید مانع پاسخ گو بودن کودکان تان شوید.

فرزند شما باید پاسخ گوی اقدامات خود باشد. بله، فرزند شما اشتباه می‌کند، اما این که آن ها را مسؤول آن اشتباهات ندانید، باعث می‌شود آن ها اهمیت یادگیری از اشتباهات را درک نکنند و در آینده نیز مسؤول اشتباهات خود نبوده و دیگران را مقصر بدانند. اگر آن ها مسؤولیت پذیری را بیاموزند، بیشتر به عواقب کارها و حرف های خود فکر کرده و کم تر مرتکب اشتباه می شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.