شبی که ماه کامل شد

موهای سفید به ما چه می گویند؟

گرچه پیری با موی سفید همراه است، ولی موی سفید نشانه پیری نیست. اغلب مردم با گذر از 40 سالگی به استقبال موهای سفید رنگ می روند. برخی دیگر در سن 30 سالگی و برخی در سن های کمتر حتی 15 سالگی. در واقع پیاز هر مو دارای رنگ دانه هایی است که به آن ملانین می گویند. هر چه سن بالاتر می ورد، بدن ملانین کمتری تولید می کند. همین باعث سفیدی مو می شود. جالب اینکه نژاد، بر سن شروع سفید شدن مو تاثیر دارد. طبق بررسی های انجام شده، سفیدپوستان از میانه 30 سالگی، آسیایی ها در اواخر 30 سالگی و آفریقایی ها در میانه 40 سالگی، مویشان شروع به سفید شدن می کند. گذشته از اینکه موی سفید این روزها جذاب تر از رنگ های دیگر است، می تواند نشانه هایی با خود داشته باشد. موی سفید نشانه یک یا چند مورد از موارد زیر است:

 

  1. خطر ابتلا به بیماری قلبی در مردان

طبق پژوهش منتشر شده در انجمن قلب و عروق اروپا، سفیدی مو با افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی در مردان، ارتباط مستقیمی دارد. در این تحقیق 545 مرد بالغ شدند. بر این اساس که چقدر به بیماری های قلبی عروقی مبتلا هستند و چند درصد از موهایشان سفید است. سفیدی مو آن ها از 1 تا 5 نمره دهی شد. نمره 1 به کسانی که تقریبا موی سفیدی ندارند و نمره 5 به کسانی که موهایشان کاملا سفید است. محققان دریافتند که نمره موی 3 به بالا همراه با بیماری های قلبی و عروقی بوده است. دکتر ساموئل، متخصص قلب و عروق و محقق این پژوهش در دانشگاه کایرو مصر، می گوید: “اگر این پژوهش درست باشد، می توان از آن برای شناسایی افراد مستعد به بیماری های قلبی  عروقی، استفاده کرد. قبل از اینکه آن ها دچار بیماری های حاد شوند.”

 

  1. کمبود ویتامین ها

سفیدی مو از کمبود ویتامین در بدن ما خبر می دهد. کمبود ویتامین B12 مشهور ترین عامل سفیدی مو است. همچنین سفیدی مو می تواند بر اثر کمبود ویتامین D3، کلسیم و فریتین باشد. طبق تحقیقات انجام شده سفیدی مو در برخی افراد به دلیل اختلال در کارکرد غده هیپوفیز و غده تیروئید می باشد.

 

  1. کشیدن سیگار و سفیدی مو

سفیدی مو می تواند نشانه ای باشد که شما سیگاری هستید یا در گذشته سیگار می کشیدید. طبق پژوهشی که در مجله هندی پوست و مو در سال 2013 چاپ شده است، سیگاری ها 2.5 برابر بیشتر از دیگران دچار سفیدی مو می شوند. همچنین دود سیگار می تواند بیش از این هم به موها آسیب وارد کند. وجود مواد شیمایی در دود سیگار باعث آسیب جدی به سلول های مو شده و در نهایت موجب طاسی می شود.

 

  1. وجود عامل وراثتی

سفیدی مو همیشه هم دال بر عدم سلامت روح و جسم نیست. اگر پدر یا مادر شما، یا پدر بزرگ یا مادر بزرگ شما خیلی زود به سفیدی مو دچار شده اند، به احتمال زیاد شما هم به زودی موهای سفید خواهید داشت. پژوهشگران با انجام پژوهشی بر روی 6000 نفر در آمریکای جنوبی، 18 ژن تاثیر گذار بر مو را یافتند. ژن عامل سفیدی مو IRF4 نام دارد. وجود این ژن در بدن افراد باعث تولید کمتر ملانین می گردد.

 

 

منبع:

www.escardio.org

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.