دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

شبی که ماه کامل شد

۵ نوع موسیقی خاص برای افزایش بهره وری هنگام کار!

موسیقی بخش جدایی ناپذیر زندگی ماست که در هر خانه و مکانی حضور دارد. نظرات متفاوتی درباره ی پخش موسیقی در محل کار وجود دارد. تا به امروز این نظریه که موسیقی، کیفیت و بهره وری را در محل کار بالا می برد، همواره مورد بحث بوده است. این موضوع سال های زیادی است که ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده، مخصوصا در عصر کنونی که انواع و اقسام وسایل پخش موسیقی و آهنگ ها برای سلیقه های متفاوت در بازار وجود دارد.

بر اساس مقاله ای به نام «The Telegraph» شرکتی به نام «Mindlab International» تحقیقی را انجام داده که براساس آن از هر ۱۰ نفر، ۹ نفر در محیطی که موسیقی در آن وجود دارد، کارشان را بهتر انجام داده اند.

دکتر «دیوید لوئیس» متخصص اعصاب و مدیر این شرکت می گوید: « نکته ای که از مطالعات برمی آید بیانگر این نتیجه است که اگر می خواهید میزان کار و شرایط روحی و روانی تان بهبود یابد و حس مثبتی نسبت به کار پیدا کنید، موسیقی ابزار قدرتمندی است که به شما کمک می کند».

موسیقی برای افزایش بهره وری

البته هر نوع آهنگی تأثیر مثبت بر بهره وری کاری نمی گذارد. این نکته را از یاد نبرید که یک آهنگ نامناسب با محیط کاری، نتیجه ای منفی و مخرب در پیشرفت کاری شما خواهد داشت. تمام هدف ما این است که آهنگ هایی را بیابیم که تأثیر مثبت بر محیط کار داشته باشند. سلیقه ی هر فردی با فرد دیگر متفاوت است، بنابراین باید به یاد داشته باشیم که افراد یک جامعه نسبت به آهنگ های مختلف عکس العمل یکسانی ندارند.

اما تحقیقت علمی نشان داده است که نوعی از آهنگ ها هستند که در شرایط کاری نتایج بهتر و موثرتری دارند.

۱- آهنگ های با بیس قوی و انرژی زا که اعتماد به نفس شما را بالا می برد و به شما انرژی مثبت می دهد.

تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۰۵ برای مجله ی «روانشناسی موسیقی» نشان داده است که احساسات مثبتی که توسط آهنگ های انرژی زا ایجاد می شود، بر خلاقیت کارکنان تاثیر مستقیم دارد. افراد مورد آزمایشی که در معرض آهنگ های مثبت بوده اند سطح بالاتری از خلاقیت را در حل مسائل نسبت به افرادی که در معرض محرک های منفی یا خنثی بوده اند از خود نشان داده اند.

براساس تحقیقات «Medical Daily»، پیشنهاد می شود قبل از ملاقات های مهم یا دیگر فعالیت هایی که نیاز به اعتماد به نفس دارند، آهنگ های انرژی زا گوش دهیم. به خاط بسپارید که گوش دادن به این نوع از آهنگ ها برای افزایش انرژی، باید قبل از فعالیت یا در زمان استراحت باشد. اگرچه این آهنگ ها اعتماد به نفس و انرژی را افزایش می دهد اما اگر در موقعیت نامناسب به آن گوش دهیم ممکن است به شدت سبب حواس پرتی ما شود.

۲- موزیک هایی با ریتم یکنواخت و بی کلام، سرعت کار را بهبود می بخشند.

برای کارهای تکراری که به تمرکز نیاز دارد، موزیک های انرژی بخش با ریتم تکراری، به سرعت انجام کار در طول روز کمک می کند. تحقیقات نشان داده است که حذف موسیقی محیطی، سبب کاهش کیفیت کار و طولانی شدن زمان آن می شود. همچنین این گونه موزیک ها برای بالابردن سطح هشیاری و تمرکز مناسب است. آهنگ هایی که برای این گونه کارها پیشنهاد می شود باید ریتمی ثابت و یکنواخت داشته باشند.

۳- موسیقی کلاسیک، استرس را کاهش می دهد و روحیه را تقویت می کند.

تحقیقات نشان داده است که موسیقی می تواند بدن و ذهن را آرام کند. موزیک های کلاسیک از لحاظ کارکردهای روانشناسی چندین مزیت دارند، مانند: پایین آوردن ضربان قلب، فشار خون و کاهش استرس. مطالعات نشان می دهد که چنین آهنگ هایی می توانند خستگی مفرط دانشجویان رشته های پراسترسی مانند پرستاری که وظایف حساسی دارند را کاهش دهد. استرس و روحیه ی نامناسب، میزان کار و بهره وری را به مقدار زیادی تحت تاثیر قرار می دهند. بنابراین در شغل های پر استرس، موسیقی کلاسیک می تواند آرامش بخش بوده و روحیه را به خوبی تقویت کند و در نتیجه سبب تمرکز بهتر و پایبندی به ارزش های کاری شود.

از این ها گذشته، محققان دریافته اند که بهبود بهره وری ذهن از طریق موسیقی، شگفت انگیز و باور نکردنی است.

۴- «موتزارت» ، یادگیری و توانایی های ذهنی را بهبود می بخشد.

موسیقی تعدادی از مسیرهای مغز که به عنوان حافظه شناخته می شوند را به هم متصل می کند. دانشگاه کالیفرنیا پژوهشی انجام داده که در آن وضعیت دانشجویانی که در معرض موسیقی «موتزارت» بوده اند را با موسیقی آرامش بخش یا آرام، مقایسه کرده است. نتیجه ی تحقیق این بود که دانشجویانی که در معرض موسیقی «موتزارت» قرار گرفته بودند نسبت به دیگر انواع موسیقی ها، نمرات بهتری کسب کردند. این پدیده عجیب نیست و به اثر «موتزارت» «The Mozart Effect» شناخته می شود. ارزشش را دارد که تعدادی از کارهای این اعجوبه ی موسیقی را برای افزایش بهره وری ذهنی در محیط کار، مخصوصا اگر کار شما نیاز به تفکر زیاد و تمرکز دارد، گوش دهید.

۵- موسیقی پاپ انجام کارهایی که مربوط به وارد کردن اطلاعات می باشد را سرعت می بخشند.

پژوهش انجام شده توسط «Mindlab» حاکی از آن است که شرکت کنندگانی که در معرض موسیقی پاپ بودند، ۵۸درصد سریع تر از کسانی که به هیچ وجه به موسیقی گوش نمی دادند، وظایف ثبت اطلاعاتشان را انجام داده اند. براساس نتایج حاصل شده، موسیقی پاپ بهترین و مفیدترین تاثیر را بر روی ذهن شما می گذارد و در مشاغلی که کار ثبت اطلاعات را انجام می دهند، افرادی که به این نوع موسیقی گوش می دهند از ضریب اشتباه کمتری برخوردار هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.