شبی که ماه کامل شد

دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

مهمترین جرایم سایبری در ایران کدامند؟

مهمترین جرایم سایبری در ایران شامل چه مواردی است؟ باید خاطر نشان کرد از ظهور اینترنت در ایران، بیش از ۲۵ سال می گذرد و ظرف این مدت، فعالیت های مجرمان اینترنتی در کشور به خصوص در یک دهه اخیر به شدت افزایش یافته است. قانون جرایم سایبری در ایران تلاش دارد تا با قانونمند کردن فضای جامعه اطلاعاتی کشور، این عرصه را از اقدامات کلاهبرداران و مجرمان فضای مجازی امن تر کند.

مهمترین جرایم سایبری 2

جرایم سایبری به جرایمی گفته می شود که در فضای سایبر به منظور تهدید و تخریب حرایم خصوصی اشخاص حقیقی و حقوقی  صورت می گیرد و یکی از مهم ترین جرایم رو به رشد در سراسر جهان باشد.

جنگ سایبری یکی از ابزارهای نوین کشورها در دورانی که به عصر جنگ سرد اطلاق می شود، به شمار آمده و تلاش می کند تا با استفاده از ظرفیت های فناوری اطلاعات و ارتباطات، با کمترین تلفات انسانی، بیش ترین ضربه های اقتصادی را بر پیکره نهادهای اطلاعاتی، امنیتی و حتی عمومی کشورها وارد کند. در ادامه در این مقاله از مجله اینترنتی 5 عصر نظر پلیس فتای ناجا را درباره مهمترین جرایم سایبری بخوانید.

نظر پلیس فتای ناجا درباره مهمترین جرایم سایبری

رییس تشخیص و پیشگیری پلیس فتای ناجا در مورد مهمترین جرایم سایبری گفت:  برداشت‌ های بی رویه و غیر مجاز  حدود 46 درصد از جرایم را شامل می شوند که این به جهت بی ‌موالاتی مالکین در نگهداری رمزهایشان، سوء استفاده اینترنتی از حساب‌ هایشان یا نفوذ هکر به شبکه بانکی و برداشت پول بوده است.

مهمترین جرایم سایبری 1

باید خاطر نشان کرد که  بعد از آن هتک حیثیت جرم دوم اینترنتی محسوب می گردد که هادیانفر نمونه آن را دزدیدن عکس ‌ها با استفاده از ایمیل‌ های ایجاد شده و انتشار آن در سایت‌ ها و هم چنین ارائه اطلاعات غلط از اساتید دانشگاه،  دانست. رئیس پلیس فتا کلاهبرداری اینترنتی  با استفاده از فیشینگ و فارمینگ را سومین جرم سایبری در کشور تلقی کرد.

کلاهبرداری‌ ها و برداشت‌ های غیرمجاز اغلب در حوزه کسب و کار رخ می ‌دهد که برای جلوگیری از آنها، امسال همچنان موضوع نماد اعتماد را برای سایت‌ هایی که فعالیت اقتصادی دارند پیگیری می‌ کنند. در ضمن بررسی پرونده ‌ها حاکی از آن است که حدود ۹۹.۵ درصد جرایمی که در سایت خرید اینترنتی صورت می گیرد در فروشگاه ‌های اینترنتی بدون نماد اعتماد انجام می‌ گردد. ۰.۵ درصد باقی مانده نیز به ارسال کالاهای بدون کیفیت مربوط می گردد. سرهنگ نیک نفس گفته است:

“افرادی که از این سایت‌ ها خرید می نمایند، باید توجه کنند که تخفیف‌ های بالای 70 یا 90 درصد بی ‌دلیل نمی باشد و اغلب کالاهای بی‌کیفیت هستند، ایشان اظهار کرد: در برخی پرونده ‌ها مشاهده کردیم که فروشگاه اینترنتی فقط پول دریافت کرده و کالایی ارسال نکرده است. “

مهمترین جرایم سایبری 3

کل جرایم سایبری در سال ۱۳۹۵ نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۶۲ درصد افزایش داشته است. بیشترین جرایم به ترتیب اولویت: برداشت از حساب بانکی به صورت غیر مجاز ، ایجاد مزاحمت اینترنتی، نشر اکاذیب و کلاهبرداری می باشند که با تلاش های پی در پی پلیس سایبری کشور در حوزه اطلاع رسانی و آموزش عمومی شهروندان صورت گرفته است و شاهد کاهش برداشت غیر مجاز هم بوده‌ایم اما در این خصوص باید همکاری و تعامل سازمان ها، بانک ها و مردم با پلیس بیشتر شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.