شبی که ماه کامل شد

معجزه رنگ ها در طراحی داخلی فضا

رنگ یکی از مهم ترین جنبه های طراحی داخلی است. طراحی داخلی یک فضا وقتی به حد کمال می رسد که ترکیب رنگ ها در آن رعایت شده باشد. به عقیده بسیاری از کارشناسان، ترکیب رنگ ها نسخه مشخصی ندارد. تنها با شناخت تاثیر هر رنگ با توجه به شرایط فضا، می توان یک ترکیب رنگ تاثیرگذار انتخاب کرد. در مجله اینرنتی 5 عصر درباره کاربرد ترکیب رنگ در طراحی داخلی بیشتر بخوانید.

در واقع استفاده از رنگ در طراحی داخلی به منزله تبدیل تمام تئوری ها و مفاهیم رنگ شناسی به المان های رنگی یک فضا و چینش خلاقانه آن ها در کنار هم است. در این مسیر شناخت تاثیر رنگ ها و یک برنامه ریزی منسجم می تواند بسیار اثر بخش باشد. در طراحی داخلی و استفاده از رنگ ها، سه سوال باید پرسیده شود:

 

1-  کاربری این فضا چیست و قرار است چه کاری در آن انجام شود؟

کاربری فضا در انتخاب رنگ و ترکیب آن ها بسیار اهمیت دارد. برای مثال، در فضای داخلی یک بیمارستان عموما از رنگ های سفید، آبی و سبز برای القای حس تمیزی و آرامش استفاده می شود. در مقابل از رنگ های روشن و شاد برای طراحی داخلی یک فست فود استفاده می گردد.

ترکیب رنگ در طراحی داخلی بیمارستان

ترکیب رنگ در طراحی داخلی فست فود

2- در نهایت چه کسانی از این فضا استفاده می کنند؟

رده سنی، علایق و احساسات افرادی که قرار است از این فضا استفاده کنند، از اهمیت زیادی برخورد دار است. رنگ آبی و قرمز معمولا مورد علاقه کودکان است در حالی که نوجوانان از ترکیب رنگ های بیشتری لذت می برند. سالخورده ها به رنگ های تیره تر و با سادگی بیشتر علاقه مند هستند.

ترکیب رنگ در طراحی داخلی خانه سالمندان

3- موقعیت مکانی این فضا کجا قرار دارد؟

ترکیب رنگ برای فضا در مناطق گرمسیری و سردسیری متفاوت است. از طرفی مناسبت های فرهنگی و اجتماعی یک منطقه در ترکیب رنگ فضا ها بسیار تاثیر گذار است.

 

مراحل ترکیب رنگ فضا در طراحی داخلی

مراحل زیر در ترکیب رنگ ها برای طراحی داخلی می تواند بسیار سودمند باشد:

 

1- از رنگ های قابل استفاده یک لیست تهیه کنید.

لیستی از رنگ های مناسب فضای مورد نظر تهیه کنید. این لیست باید بر اساس جواب سوالات بخش قبل باشد. همچنین سعی کنید در انتخاب رنگ ها مستقل از چینش واقعی و طراحی عمومی فضا عمل کنید.

 

2- المان های اساسی فضا را مشخص کنید.

المان های اساسی یک فضا مانند کف، دیوارها، سقف، المان های معماری، درب ها، مبلمان و اثرهای هنری باید مشخص شوند. تهیه یک لیست از این المان ها به چینش مناسب آن ها کمک می کند.

 

3- مصالح رنگی موجود را مشخص کنید.

برای هر رنگ که در لیست خود آماده کرده اید، یک مصالح با رنگ مشابه در نظر بگیرد. کاغذ دیواری، لمینت و انواع رنگ ها می تواند پیشنهاد شما باشد.

 

4- استفاده از مصالح در رنگ آمیزی المان ها

پس از اینکه لیست رنگ های مناسب و مصالح مشابه مشخص شد و المان های فضا در نظر گرفته شد، نوبت به رنگ آمیزی المان های فضا می رسد. این کار را از المان ها با وسعت زیاد شروع کنید. مانند دیوارها، سقف ها و کف ها. یا از المان های کلیدی که رنگ کلیدی و نقش زیادی در طراحی رنگ شما دارند، آغاز کنید.

 

5- چینش المان ها

پس از اتمام رنگ بخشی به المان ها، نوبت به چینش المان های متحرک می رسد. در چینش المان ها همچنین در رنگ آمیزی آن ها استفاده از مدل های سه بعدی کامپیوتری بسیار کمک کننده است.

 

5 ترکیب رنگ متداول در طراحی داخلی

همان طور که گفته شد، رنگ و مصالح برای هر موقعیت متفاوت است. ترکیب رنگ در منازل مسکونی، مغازه ها، رستوران، هتل، اداره و مساجد با هم متفاوت است. اما با شناخت تاثیر هر رنگ و ترکیب ها آن ها، می توان طرح مناسبی از رنگ بخشی به فضا را ایجاد کنیم. در ادامه 5 رنگ پرکاربرد در طراحی داخلی بررسی می شود.

 

  • قرمز

قرمز تاثیر انرژتیک دارد. معمولا برای فضای فست فود، مهد ها و سالن های بازی کودکان استفاده می شود. اما استفاده بیش از حد آن، باعث حس سردرگمی و تشویش خاطر می شود.

ترکیب رنگ در طراحی داخلی

 

ترکیب رنگ قرمز و زرد تیره، حس گرما و سرزندگی به انسان می دهد.

 

.ترکیب رنگ در طراحی داخلی

 

  • زرد

رنگ زرد به دلیل قدرت جلب توجه، در ایجاد حس تازگی و نشاط بسیار موثر است. رنگ زرد، یک رنگ مناسب برای آشپزخانه یا قسمتی از اتاق کودک می تواند باشد. استفاده مناسب از رنگ زرد به عنوان رنگ کلیدی در طراحی داخلی، کل فضا را منسجم می کند. حس خوب و نشاط کافی به فرد می دهد. اما اگر بیش از و نامناسب استفاده گردد، باعث به هم ریختگی و گرم شدن فضا می شود.

ترکیب رنگ زرد روشن با سفید، حس روشنی و پاکیزگی همراه با شادی به فضا می بخشد.

ترکیب رنگ در طراحی داخلی

  • نارنجی

اگر از رنگ نارنجی به درستی استفاده شود، می تواند حس زندگی همراه با نشاط را منتقل کند. از نارنجی برای برجسته سازی برخی از المان ها استفاده می شود. ترکیب رنگ نارنجی با سفید می تواند برای طراحی اتاق پذیرایی مهمان جالب باشد.

 

ترکیب رنگ در طراحی داخلی

ترکیب رنگ در طراحی داخلی

  • آبی

آبی رنگ سرد و اعتماد بخش است. رنگ مورد علاقه افراد درون گرا و خونسرد. البته استفاده زیاد از این رنگ در اتاق خواب توصیه نمی شود. چراکه باعث بی خوابی فرد می گردد. ترکیب رنگ آبی و کرم می تواند از حس سردی آبی کم کند و ملایمت را به فضا هدیه نماید.

ترکیب رنگ در طراحی داخلی

 

  • سبز

سبز رنگ زندگی است. غالب المان های طبیعت سبز رنگ هستند. رنگ سبز حس تجدید حیات و زندگی دوباره می دهد. حس آرامش در رنگ سبز غیر قابل انکار است. وقتی از رنگ سبز برای سقف استفاده می شود، حس امنیت و اعتماد را القا می کند. همچنین رنگ آمیزی کف با رنگ سبز، حس آرامش و لطافت را به فضا هدیه می دهد. البته سبز بسیار روشن یا بسیار تیره می تواند باعث آزرده خاطری افراد شود.

 

ترکیب رنگ در طراحی داخلی

ترکیب رنگ در طراحی داخلی

از تناسب جنگل و نور خورشید می توان به زیبایی ترکیب رنگ سبز با رنگ زرد پی برد. می توان از رنگ زرد به عنوان پس زمینه فضا استفاده کرد و المان های سبز رنگ را در چینش فضا بکار برد. ترکیب رنگ نارجی با سبز هم همین قدر زیباست. کاشی های نارجی در آشپزخانه با کابینت های سبز روشن، فضای دلنشینی را به آشپزخانه می دهد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. دکوراسیون یاشیل می گوید

    سلام . وبسایت خیلی زیبا و پر مفهومی دارید تبریک میگم.
    اگر فرصت داشتید خیلی خوشحال میشم پذیرای حضور سبزتان در سایت یاشیل باشم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.