دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

محصولات تراریخته کدامند؟ آیا خطرناکند؟ + عکس

محصولات تراریخته به محصولات کشاورزی گفته می شود که در ساختار ژنتیکی آن ها تغییراتی انجام شده است. این تغییر ساختار ژنتیکی گیاهان شاخه ای از علم ژنتیک است که به مهندسی ژنتیک شهرت دارد. هدف از تغییر ژن های گیاهان رسیدن به محصول بیشتر در زمین کمتر و غنی سازی محصولات کشاورزی می باشد. در واقع با تغییر ژن گیاه، هم مقدار محصول بیشتر می شود و هم مواد مغذی درون آن.

 

تازه های محصولات تراریخته

محصولات تراریخته عمدتا شامل سویا، ذرت، پنبه و کلزا می باشد. سیب زمینی و برنج هم به تازگی مورد آزمایش های تغییر ژنتیک قرار گرفته است. همچنین دانشمندان این حوزه بر روی درختان موز با خاصیت واکسینه کار می کنند که بدن انسان را در مقابل ویروس هپاتیت ب، مقاوم می کند. از تازه های این علم باید به تغییر ژن درختانی اشاره کرد که در کمترین زمان ممکن بهترین محصولات را می دهند. اخیرا مهندسین ژنتیک درختی را طراحی کرده اند که میوه آن نوعی پلاستیک با ویژگی های خاص است.

محصولات تراریخته

خطرات شناخته شده و ناشناخته

تکنولوژی تغییر ژنتیک غذاها به گسترده ترین شاخه علم در قرن 21 تبدیل شده است. اما موضوع بسیار مهم این است که این تکنولوژی هم مانند همه تکنولوژی های نوین دارای خطرات شناخته شده و ناشناخته ای است. بنابراین مصرف کنندگان محصولات تراریخته، با سوالاتی روبه رو هستند:

  •  خطر این محصولات برای طبیعت و محیط زیست ما چیست؟
  • تاثیر محصولات تراریخته بر سلامت انسان چیست؟
  • و آیا تغییر ژنتیک واقعا سودمند است؟

خطر محصولات تراریخته برای سلامت انسان را در سه گروه می توان دسته بندی کرد. مواد سمی و مواد آلرژن موجود در محصولات و خطرات ژنتیکی آن ها. برخی از تحقیقات وجود مقدار زیادی از فلزات سنگین را در محصولات تراریخته گزارش داده است. فلزات سنگین، مواد سمی و بعضا سرطان زایی هستند که تجزیه پذیر نیست و در زنجیره غذایی باقی می ماند. همچنین تغییر در ژنتیک گیاهان باعث تولید پروتئین های جدید می شود که می تواند به شدت در فرد مصرف کننده، آلرژی یا حساسیت ایجاد کند. همچنین استفاده طولانی مدت از این محصولات ممکن است باعث رشد تومورهای سرطانی و یا سقط جنین شود.

 

وضعیت محصولات تراریخته در ایران و جهان

در مجموع سه دیدگاه درباره محصولات تراریخته در جهان وجود دارد. عده ای معتقدند که با وجود کمبود جهانی مواد غذایی استفاده از این محصولات توجیه دارد.  بسیاری نیز حق انتخاب را به مصرف کننده می دهند. می گویند که تمام تولید کنندگان محصولات تراریخته باید بر روی محصول خود، تراریخته بودن محصول را با برچسب مشخص کنند. برخی نیز بر این باورند که تاثیرات طولانی مدت محصولات تراریخته غیرقابل چشم پوشی است. بنابراین تولید آن باید ممنوع شود.

بر این اساس کشورهای مختلف بر اساس نیاز غذایی خود، سیاست های متفاوتی را در قبال محصولات تراریخته بکار گرفته اند. 26 کشور مانند روسیه، آلمان، چین، ژاپن و کانادا کشت و واردات محصولات کشاورزی تراریخته و مواد غذایی تهیه شده از آن ها را ممنوع کرده اند. برخی کشورهای دیگر خرید و فروش این محصولات را درون کشورشان ممنوع ولی صادرات آن را ممنوع نکرده اند. کشور ایرلند فروش محصولات تراریخته را بشرط داشتن برچسب تراریخته آزاد گذاشته است. اغلب کشورهای جهان سوم وضعیت مشخصی در قبال این موضوع ندارند. در ایران هم محصولات تراریخته در سبد غذایی مردم به وفور یافت می شود. معضل اصلی آنجاست که تشخیص محصولات تراریخته از غیر تراریخته مشکل است. در واقع هیچ تولید کننده ای مایل نیست، محصول خود را تراریخته معرفی کند.

بنابراین توصیه می شود تا حد امکان بجای محصولات صنعتی و کنسرو شده از محصولات خانگی و ارگانیک استفاده شود.

منبع globalhealingcenter.com newscientist.com newscientist.com
ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. سیم کارت دائمی همراه اول می گوید

    بسیار عالی بود
    سپاس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.