شبی که ماه کامل شد

سیری در محرم و وقایع و اتفاقات آن

سال قمري با ماه محرم شروع مي شود که يکي از ماه هاي حرام است. در دين اسلام، جنگ و خونريزي براي کشور گشايي و منافع، بسيار نکوهيده و مذموم دانسته شده است مگر زماني که دشمن به قلمرو و کشور مسلمانان حمله کند. در اين زمان حق طبيعي هر انساني است که از جان و مال و ناموس و سرزمين خود دفاع کند.

محرم

مذموم بودن جنگ و خونريزي در دين اسلام به قدري زياد است که چهار ماه در سال قمري را ماه حرام مي داند. حرام بودن ماه به معني جنگ نکردن ( حرام بودن جنگ در اين ماه) است. با وجود آنکه محرم يکي از ماه هاي حرام است اما در اين ماه، دشمنان به روي امام حسين(ع) و خانواده و يارانشان شمشير کشيدند و آن ها را به شهادت رسانيدند.

وقایع دهه اول محرم سال 61 هجری

بنابر قول تاريخ نويسان، زمانی که امام حسين (ع) و یارانشان در روز دوم محرم الحرام سال 61 هجري به سرزمين کربلا وارد شدند، لشکريان دشمن راه را بر ايشان بستند. به دستور يزيد ابن معاويه، سپاهیانش، امام حسين (ع) را در کربلا محاصره کردند و برای جنگ با ایشان آماده شدند.

محرم

در روز 7 محرم، به دستور شمر، لشکر یزید، دسترسي امام و يارانشان را به آب رودخانه فرات قطع کرده و از رسیدن آب به ایشان و یارانشان ممانعت کردند.

از روز هفتم تا نهم محرم، حضرت ابوالفضل العباس (ع)، برادر امام حسين (ع)، چندين بار با رشادت و دلاوري فراوان، به صف دشمن تاخت و خود را به فرات رسانيد و براي خيمه ها و لشکريانشان آب فراهم کرد.

محرم

ولي در روز نهم محرم که به تاسوعا معروف است سرانجام لشکريان دشمن حضرت ابوالفضل العباس (ع) را به شهادت رسانيدند. در اين روز، لشکريان يزيد اطراف کربلا را به طور کامل محاصره کردند و اجازه ندادند که دوستداران و ياران امام حسين (ع) که از محاصره شدن ايشان مطلع شده بودند به ايشان ملحق شوند و به رهبر و پيشواي خود ياري رسانند.

محرم

در روز دهم محرم الحرام، جنگ رودررو آغاز شد و امام حسين (ع) و يارانشان به شهادت رسيدند. سپس خانواده ايشان توسط لشکريان دشمن به اسارت گرفته شدند.

اهمیت محرم (عاشورا)

پس از شهادت مظلومانه امام حسين (ع)، شيعيان و مسلمانان هرساله اين ماه را عزيز و بزرگ شمرده و به عزاداري براي امام و سرور خود مي پردازند. حادثه عاشورا بسيار بزرگ و باعظمت بوده ، آنچنان که حتي مسيحيان، يهوديان و ساير اقوام و اقليت هاي ديگر نيز تحت تاثير جوانمردي، آزادگي و رشادت ها و دلاوري هاي امام و يارانشان قرار گرفته و به عزاداري در اين ايام مي پردازند.

محرم

در روايات و احاديث براي عزاداران امام حسين (ع) اجر و فضيلت بسيار ذکر شده و تاکيد بسيار به عزاداري در اين ايام شده است. چرا که طبيعي است هرکس بخواهد عزاداري کند اول بايد به اين پرسش پاسخ دهد که عزاداري براي چه؟! براي پيدا کردن پاسخ، ناگزير بايد به کشف حقيقت پرداخته که همين امر سبب فراگيري درس هاي بسيار براي انسان هاست که باعث رهنمون شدن و هدايت آن ها به سوي حقيقت و راه درست مي شود.محرم

وقايعي که در سال 61 هجري در سرزمين کربلا اتفاق افتاد براي هرکس، فارغ از دين و مذهب و عقايدش، سرشار از آموختني هاست که درس هاي بسيار مهمي را مي آموزد. با تحقیق و تفحس در وقایع عاشورا می توان درس هایی از قبیل آزادگی، جوانمردی، توحید، توکل، مبارزه با ظلم و جور،  انجام تکلیف در هر شرایطی، وفاداری، شجاعت و نترسیدن از مرگ، ارزش مندی مرگ شرافتمندانه و غیرتمندانه بر زندگی با ذلت و خواری، فداکاری و … آموخت.

محرم

این ایام، اعمال مخصوص به خود را دارد که در کتاب مفاتيح الجنان به تفصيل آورده شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.