شبی که ماه کامل شد

لیزر موی زائد بدن و نکات اساسی و مهم درباره آن

لیزر موی زائد بدن بعد از بوتاکس طبق آمارهای جهانی، شایع‌ترین عمل زیبایی بین مردم می باشد. برای درمان دایمی موهای زائد، هیچ روشی بهتر از لیزر موی زائد نمی باشد. در کشور ما ایران هم لیزر موهای زائد  بسیاریپر طرفدار است و افراد زیادی موهای بدن خود را لیزر می‌ نمایند. در مجله اینترنتی 5 عصر سعی کردیم به انواع روش‌ های لیزر موی زائد، عوارض و موارد ممنوعه‌ آن بپردازیم. قبل از ورود به بحث اصلی، باید یادآور شد که انجام لیزر موبری فقط در صورتی که زیر نظر متخصص پوست باشد، ایمن و بدون اشکال  است و در غیر این‌صورت بی‌ خطر نیست.

کدام موهای زائد به لیزر بهتر جواب می‌دهند؟

پوست روشن‌ تر با رنگدانه کمتر، مقدار انرژی بیشتری از لیزر جذب می‌ کند و تاثیر موبری بیشتری دارد. هرچه رنگ مو تیره‌ تر، انرژی لیزر را بیشتر جذب می‌ کند. اگر ضخامت و تراکم مو بیشتر باشد، تاثیر لیزر نیز بیشتر است و به تعداد جلسات لیزر موی زائد بیشتری نیاز می باشد. متخصصین پوست به خاطر آشنایی با نوع پوست و انواع مختلف لیزر در تعیین عوامل ویژه لیزرها تخصصی دارند و خیلی بهتر از سایرین این کار را برای بیمار انجام می دهند.

لیزر موی زائد 1

استفاده از دستگاه‌ های لیزر تایید شده و معتبر نتایج درمانی بهتری دارد. لیزر  باعث نازکی پوست نمی‌ گردد و ممنوعیتی برای انجام آن در هیچ فصلی نیست. استفاده مرتب از ضد آفتاب قبل و بعد لیزر برای پیشگیری از تغییرات رنگدانه‌ و بروز الزامی است. پس بهترین بیمار برای موبری بیماری با پوست روشن و موی مشکی و ضخیمیاست که دچار اختلال هورمونی  نباشد.. لیزر باعث حذف کامل موی زائد نمی‌ گردد و فقط حجم مو را کم می کند.

دلیل ایجاد موهای زائد

2 دلیل رویش موهای زائد شامل:

  •  زمینه ارثی و خانوادگی: این افراد می‌توانند به کمک لیزر موهای ناخواسته‌ را بردارند.
  •  اختلالات هورمونی و برخی بیماری‌ها مانند تخمدان‌ پلی‌کیستیک: این افراد برای کسب نتیجه بهتر علاوه بر درمان‌ با لیزر موی زائد می توانند به کمک درمان‌ های تخصصی، اختلال هورمونی زمینه‌ای را هم از بین ببرند تا از رویش موهای جدید جلوگیری گردد.

آیا لیزر موی زائد باعث سرطان می‌شود؟

عمق نفوذ لیزر در حد چند میلی‌متر است و فقط تا ریشه مو نفوذ می‌ کند و به بافت‌ داخل نمی‌ رسد، به همین خاطر هیچ گزارشی مبنی بر تاثیر سو لیزر بر غده تیرویید، لنفاوی پستان و تخمدان‌ گزارش لام نشده، پس لیزر عامل ایجاد سرطان یا ناباروری نمی باشد.

لیزر موی زائد 3

روش‌های کاهش عوارض ناشی از لیزر موی زائد

انتخاب مرکز درمانی مجهز با انواع مختلف دستگاه‌های زیرنظر وزارت بهداشت انتخاب درستی است،. انجام لیزر موی زائد با دستگاه‌ معتبر و شناخته دارای تایید جهانی و به‌روز توسط متخصص پوست آشنا به لیزر راه درست برای کاهش عوارض ناشی از لیزر است. فریب ارزان بودن برخی مراکز را نخورید.

لیزر موی زائد 4

 

ممنوعه‌های لیزر موهای زائد

تاکنون هیچ‌ عارضه‌ای در خانم‌ های باردار یا شیرده از لیزر دیده نشده است. اما بهتر است خانم‌ های باردار از انجام لیزر در دوران بارداری پرهیز  کنند. انجام لیزر در بیماران مبتلا به اختلالات عصبی ممنوع است.

لیزر موی زائد 5

افرادی که ساعت‌ های زیادی به دلیل شغلی  زیر نور آفتاب هستند باید قبل از لیزر میزان مواجهه با نور آفتاب را کم و از ضدآفتاب استفاده نمایند و بعد از لیزر تا مدتی از قرار گرفتن در معرض نور خودداری کنند تا التهاب ناشی از لیزر در مقابله با نور به تیرگی تبدیل نگردد.

عوارض لیزر

ورم و قرمزی ناشی از لیزر گذرا می باشد و بعد از چند ساعت برطرف می‌شود. برای تسریع روند درمان از کمپرس یخ استفاده کنید. درد، ناراحتی و سوزش حین لیزر خفیف و قابل‌تحمل می باشد و به کمک کرم‌ بی‌حس‌کننده قبل از درمان یا استفاده از سیستم‌ سرمایشی مثل اسپری خنک‌ کننده می‌توان میزان آن را کاهش داد.

لیزر موی زائد 6

اگر عوامل بدون توجه به نوع پوست بیمار انتخاب گردد، احتمال خونمردگی زیر پوست زیاد است اما طی چند روز برطرف می‌ گردد. ایجاد لک‌ های کمرنگ و پررنگ و تغییرات رنگدانه‌ در کسانی که قبل از لیزر سولاریوم یا برنزه کرده اند یا از ضدآفتاب استفاده نمی‌ کرده اند، گزارش شده است. سوختگی، تاول، زخم و گوشت اضافه در صورت رعایت نکردن اصول اولیه ایجاد می‌شود. ایجاد تبخال نیز ممکن است.

از دیگر عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ایجاد عفونت به دلیل زخم شدن پوست
  • ایجاد فولیکولیت یا آکنه در محل تزریق لیزر
  • کاهش نیافتن مو که به دلیل تنظیم نبودن پارامتر دستگاه
  • آسیب به چشم در صورت استفاده نکردن از عینک محافظ
  • عوارض تنفسی ناشی از استنشاق دود حاصل از لیزر

علل ملاقات با پزشک

قبل از اقدام به لیزر باید با متخصص پوست مراجعه کنید تا پزشک معاینه کاملی از بیمار داشته باشد. در ویزیت باید علائمی از اختلالات هورمونی و بیماری‌ زمینه‌ ای چون اختلالات عادت ماهانه، ریزش مو با الگوی مردانه، جوش صورت،  نازایی و… بررسی گردد. این افراد به جز درمان با لیزر باید با مصرف برخی داروها مثل کورتون، ماینوکسیدیل، فنی‌تویین و… همراه شوند. بیمار باید در ویزیت فهرست کامل داروهای مصرفی‌، سابقه تبخال مکرر، سابقه عفونت فعال یا جوش چرکی در ناحیه و.. را توضیح دهد.

لیزر موی زائد 7

 استفاده از سولاریوم یا برنزه کردن پوست نیز باید ذکر شود. این کار سبب بالا رفتن رنگدانه پوست می‌ گردد و احتمال سوختگی و عوارض به دنبال لیزر موی زائد بالا می رود. افرادی که قصد لیزر موبری دارند باید ماه‌ها قبل ازحمام آفتاب بپرهیزند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.