دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

لای فای ( Li-Fi ) تکنولوژی آینده وای فای

وای فای ( Wi-Fi ) علی رغم کمک بزرگی که به پیشرفت ارتباطات کرده است دارای معایبی نیز می باشد. وای فای بر اساس فرکانس های رادیویی کار می کند. گرچه تاکنون اثبات نشده اما فرکانس های رادیویی بر سلول های بدن تاثیر گذاشته باعث عملکرد نامناسب آن ها می شود. تکنولوژی جایگزین برای این سیستم، لای فای ( Li-Fi ) یا light fidelity  می باشد. لای فای در سال 2011 معرفی شده و نمونه های تجاری آن وارد بازار شده است.

 

معایب وای فای چیست؟

تاکنون پژوهش های مختلفی برای اثبات تاثیر وای فای بر انسان انجام شده است. اما به دلیل ماهیت نامرئی بودن فرکانس های رادیویی و تفاوت ظرفیت جذب انسان ها، هنوز دلیل فیزیولوژیکی برای اثرات مخرب وای فای ارائه نشده است. ازسوی دیگر پژوهش های آماری تاثیر مخرب وای فای را بر انسان نشان داده است. برای مثال پژوهش های زیادی انجام شده که در آن ها گروهی تحت تاثیر وای فای با گروه شاهد مقایسه شده اند. این پژوهش ها نشان می دهد که فرکانس های رادیویی وای فای می تواند باعث بی خوابی، عدم ترمیم سلولی، جلوگیری از رشد صحیح سلول های مغز، ایجاد ناباروری در مردان و زنان، ایجاد مشکلات ذهنی برای کودکان و حتی باعث ایجاد تومورهای سرطانی شود.

همچنین از سیستم وای فای در محیط مغناطیسی مانند بیمارستان ها، هواپیما ها و نیروگاه ها نمی توان استفاده کرد. پس به تکنولوژی جدیدی بجای وای فای احساس نیاز می شود.

لای فای فای وای ممنوع

لای فای تکنولوژی جایگزین وای فای

لای فای (Li-Fi ) یا light fidelity  در لغت به معنای وفاداری نوری می تواند معنی شود. اما نام سیستمی است که بر مبنای نور انتقال اطلاعات انجام می دهد. برای اولین بار توسط هارلد هاس (استاد ارتباطات موبایلی در دانشگاه ادینبورگ ) در سال 2011 در یک سخنرانی تد معرفی شد.

هارلد در سال 2012 برای تحقیق و توسعه تکنولوژی لای فای شرکتی با نام pureVLC تاسیس کرد. همزمان با او در شرکت های بزرگ دنیا پروژه لای فای کلید خورد. شرکتی روسی در سال 2014 نمونه تجاری لای فای را با نام BeamCaster با سرعت انتقال داده 1.25 گیگابایت بر ثانیه روانه بازار کرد. در همان سال رکورد سرعت انتقال داده توسط یک شرکت مکزیکی شکسته شد. این شرکت لا فایی ( Li-Fi ) با سرعت 10 گیگا بایت بر ثانیه تولید کرد.

 

قابلیت های لای فای نسبت به وای فای

  • بر خلاف فرکانس های رادیویی، نور از دیوار عبور نمی کند. به همین دلیل لای فای به راحتی هک نمی شود و امنیت بسیار بالاتر دارد.
  • سرعت حرکت نور در مقایسه با امواج رادیویی بسیار بسیار بیشتر است. بنابراین سرعت انتقال داده توسط لای فای ( Li-Fi ) با وای فای  قابل قیاس نیست.
  • در بیمارستان ها، نیروگاه ها، مناطق نظامی و کابین خلبان به دلیل وجود دستگاه های الکترونیکی امکان استفاده از وای فای وجود ندارد. چراکه باعث اختلال سیستم های رادیویی می شود. در این مکان ها لای فای به سهولت با امنیت و سرعت بالا می تواند استفاده گردد.
  • بسیاری از تجهیزات زیر دریایی به کمک ارتباطات بی سیم کنترل می شوند. بر خلاف وای فای می توان از لای فای برای کنترل تجهیزات زیر دریایی از طریق آب استفاده کرد.
لای فای ( Li-Fi )
لای فای ( Li-Fi )

منبع:

www.lifi.eng.ed.ac.uk

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.