دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

قصب الذیره معطر گیاهی مفید برای سوء هاضمه

در این مطلب از “آشنایی با گیاهان” قصد داریم شما را با گیاه قصب الذیره معطر ویژگی‌‌های ظاهری ،محل رویش و خواص این گیاه آشنا کنیم .با ما همراه باشید.

ویژگی‌‌های ظاهری گیاه قصب الذیره معطر :

(تيرة أراسه)؛ گیاهی است پایا که در باتلاقها می روید و دارای ریزوم کلفت و منشعب بوده، برگهایش سرنیزه ای هستند و به موازات ساقه قرار گرفته اند. مقطع ساقه در برش عرضی مثلثی شکل است. گلها اسپات استوانه ای شکل و به رنگ سبز متمایل به زرد و در آب و هوای اروپا عقیم هستند.

محل رویش:

گلهای گیاهانی از این خانواده که در هند می رویند در مرحله بلوغ تبدیل به میوه می گردند. در قرن شانزدهم این گیاه در باغ گیاه شناسی وین کاشته شد که از آنجا به باغ های اطراف منتقل و نهایتا از طبیعت سر در آورد. این گیاه همیشه به عنوان گیاه دارویی و معطر به کار برده شده است.

دوران گلدهی : شهریور و مهر

زمان برداشت: در دو نوبت (اسفند و آبان)

توضیحات:

این گیاه جهت استفاده از ریزوم جمع آوری می شود. هنگامی که ریزومها از لجن زارها و عمق جویبارها و مردابها بیرون اورده شدند باید کاملا پاک و خرد شده در خشک کن در درجه حرارت ثابت ۳۵ درجه سانتیگراد خشک شوند. بدین طریق ماده شديدأ معطر و شکننده ای به دست می آید که باید، در پاکت های در بسته نگهداری شود. این ساقه ها تا ۴ درصد دارای روغن معطر و خصوصا دارای ترکیبات آزارون (۷ تا ۲۰ درصد)، ژرانیول، سسکیترپن، تاننها و شیره تلخ، آکورین و آكور تین۳ هستند.

این گیاه تلخ و مقوی و بسیار مؤثر است و برای اصلاح بی نظمی دستگاه گوارش، تحریک اشتها، بهبود عمل هضم و ترشح شیره معده و کاهش مشکلات سوء هاضمه به کار می رود. استعمال خارجی آن برای مداوای تحریک و قرمز شدن پوست است و برای تقویت سیستم عصبی نیز از آن در حمام استفاده میکنند. ضمنا از این گیاه برای تهیه روغن معطر و داروهای مقوی تلخ معده استفاده می شود. همچنین جوشانده و قطره ان همان اثرات را دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.