شبی که ماه کامل شد

قاچاق اعضای بدن یک عمل غیر انسانی در ایران

تجارت و یا قاچاق اعضای بدن انسان نام آشنایی است که امروزه بسیار شنیده می شود.

این عمل غیر انسانی بازار داغی دارد و متاسفانه با وجود غیر قانونی و غیر انسانی بودن آن، هنوز که هنوزه شناسایی و دستگیری عوامل آن بسیار غیرممکن می نماید. چرا که این گروه ها غالبا به عنوان تیم کار کرده و از شخصی که به دنبال یافتن قربانی است تا اعضا بیمارستان، مراکز جراحی و یا کلینیک ها، همگی در این جرم دخیل بوده و با یکدیگر همکاری می کنند.

از جمله افرادی که بیشتر قربانی این عمل شنیع و غیر انسانی می شوند، می توان به افرادی با سطح اجتماعی بسیار پایین، افراد بی خانمان و افراد بی سواد اشاره کرد. همچنین مهاجرانی که برای یافتن شغل بهتر مهاجرت نموده اند نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

قاچاق اعضای بدن

حتی گاهی دیده می شود که شخص برای درمان شدن تحت عمل جراحی قرار میگیرد اما اعضای بدن وی، بدون اطلاع خودش از بدنش خارج شده و قاچاق می شود.

قاچاقچیان در گمراه کردن اشخاصی که قصد فریب دادنشان را دارند به روش های مختلفی عمل می کنند. برای مثال به آن ها وعده پول بسیاری می دهند و نهایتا مقدار بسیار کمی را در پایان به این افراد می دهند. و یا اینکه آن ها را مجبور به انجام عمل جراحی میکنند. در شرایطی مانند ازدواج اجباری و …

 

ارتباط پیوند عضو با قاچاق اعضای بدن

یکی از بزرگترین عمل های جراحی که امروزه صورت می گیرد عمل پیوند عضو می باشد. بیشترین این پیوند ها نیز، پیوند کلیه و کبد می باشد. با توجه به نیاز بالای بیمارانی که در صف اهدای عضو قرار دارند و با توجه به قوانین و اساس نامه های سازمان ملل، باعث شده است که بسیاری از افراد به بازار سیاه خرید و فروش اعضای بدن انسان روی بیاورند.

در این قوانین آمده است که برداشت اعضای بدن از اشخاص در قید حیات می بایست با رضایت کامل فرد اهدا کننده و بدون اعمال فشار و اجبار باشد. بعلاوه این امر نباید به محل درآمدی برای اهدا کنندگان تبدیل شود و قیمت های گزافی جهت اهدای عضو پرداخت و یا درخواست شود.

با توجه به این قوانین، افراد با روی آوردن به بازار سیاه، میتوانند قیمت های بالایی از اهداء اعضای بدن خود دریافت نمایند و همچنین نیازمندان نیز همیشه مایل به تن دادن به فروش غیرقانونی و قاچاق اعضای بدن خود بوده اند.

قاچاق اعضای بدن در ایران

در کشور ما نیز همواره مشاهداتی مبنی بر فعالیت سازمان های قاچاق اعضای بدن انسان بوده است.

قاچاق اعضای بدن

چندی پیش جسد دو پسر بچه دوقلو در شهر زاهدان ربوده و پس از خارج کردن اعضای داخلی بدنشان، شکم اجساد را دوخته و به خانواده شان تحویل داده اند. و یا ماجرای دختری 7 ساله در کرمان که پس از گم شدن و جستجوی فراوان، مادرش جسد وی را در حالی در خرابه های حوالی خانه پیدا کرده بود که هر دو چشم وی از کاسه خارج شده بود، یک دستش قطع و سینه اش را شکافته بودند.

قاچاق اعضای بدن

متاسفانه با وجود اعمال غیر انسانی که قاچاقچیان اعضای بدن انسان مرتکب می شوند، لذا بهتر است توجه و مراقبت کامل را از اعضای خانواده و به خصوص کودکان خود به عمل آورید.

به امید روزی که پلیس و نیروهای امنیتی کشور بتوانند این باند ها را شناسایی و امنیت را به کشور باز گردانند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.