دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

7 تا از فواید خندیدن برای بدن که شما را شگت زده خواهد کرد !

همه ی ما جمله ی «خنده بر هر درد بی درمان دواست» را شنیده‌ایم. بسیاری از ما می دانیم که این جمله از نظر علمی تا حدودی ثابت شده است . حس شوخ طبعی و توانایی خندیدن از جنبه ی فیزیکی، احساسی و اجتماعی بر سلامت ما تأثیر دارد.

خندیدن از ویزیت یک دکتر ارزان‌تر و از هر دارویی مؤثرتر است. پس چرا آن را امتحان نکنیم؟

در ادامه ی این مقاله، به فواید خندیدن برای بدن و ذکر دلایلی قوی در این مورد می پردازیم و خواهیم فهمید که چرا لازم است تا افراد حس شوخ طبعی خود را تقویت کنند.

۱- عملکرد بهتر در عروق خونی از فواید خندیدن است.

باز شدن عروق قلب از فاید خندیدن است

خنده باعث می شود تا بافت‌های تشکیل دهنده ی لایه های داخلی رگ‌های خونی گشاد شده و گسترش یابند. در نتیجه باعث افزایش جریان خون می‌شود.

«مایکل میلر» در پژوهش خود می‌گوید: «خنده برای حفظ سلامت بافت‌های عروقی و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی مؤثر است».

۲- سلامت روان را بهبود می‌بخشد.

فواید خندیدن

خنده و طنز باعث می‌شود مرکز عاطفی مغز ۳ ماده ی اصلی ترشح کند:

  • دوپامین: این ماده به مغز کمک می‌کند تا واکنش های عاطفی را پردازش و لذت را تجربه کند.
  • سروتونین: احساسات را بالا می‌برد.
  • اندورفین: درد و استرس را تنظیم و باعث شادی و سرخوشی می‌شود.

در گروه‌های موسیقی و رقص، تقلید خنده منجر به حالت شادی و سرخوشی می‌شود. شواهد نشان می دهد این حالت با انتشار اندروفین مرتبط است.

۳- در تعاملات گروهی و اجتماعی نقش مهمی ایفا می‌کند.

فواید خندیدن افراد موفق

این فرضیه ارائه شده است که خنده خیلی قبل‌تر از این که انسان صحبت کند، وجود داشته است. بنابراین خنده نوعی از نشانه های اجتماعی غریزی انسان، در یک وضعیت اجتماعی آگاه به شمار می رود.

یکی دیگر از فواید خندیدن این است که نقش مهمی در تنظیم مکالمات بین انسان ها دارد و همچنین تعاملات اجتماعی بین گروهی افراد را تسهیل می‌کند. حس شوخ طبعی در ارتباطات بین فردی و جذابیت اهمیت دارد و جزو مهمی از شایستگی‌های اجتماعی است. حس شوخ طبعی سالم؛ هویت فرد را در بین دوستان، خانواده و گروه تقویت می‌کند. حتی می توان استدلال کرد که خنده باعث ترویج ازدواج و زندگی شادتر می‌شود.

۴- خندیدن باعث جذابیت بیشتر می‌شود.

پوست جوان و شاداب از فواید خندیدن

مطالعات نشان داده ‌اند مردانی که حس شوخ طبعی بیشتری دارند، از دیدگاه دیگران جذاب‌تر هستند. نکته ی جالب توجه این است که مردان، جذب زنانی می شوند که به شوخ طبعی های آنان بیشتر می خندند و این یکی از جالبترین فواید خندیدن است. این باعث می شود شما در موقعیت های اجتماعی مانند مهمانی‌ها، دایره ی اجتماعی خود را گسترش دهید. همچنین می‌توان استدلال کرد که داشتن حس خوب طنز، در یک مصاحبه کاری، شانس استخدام را افزایش می‌دهد.

۵- کاهش استرس و عصبانیت از فواید خندیدن است.

مدیریت استرس با فواید خندیدن

طنز به عنوان عنصر انعطاف پذیری توصیف می‌شود. می‌تواند دورنمایی از مشکلات روزمره را در اختیار شما گذاشته و قابلیت مقابله ی شما را در شرایط دشوار افزایش دهد. خندیدن عوارض جانبی استرس بر سلامت را متعادل می‌کند و خلق و خوی مثبت برای لغو کردن احساسات منفی را افزایش می‌دهد. کمک می کند تا جنبه ی خنده دار شرایط نامطلوب را ببینید. همچنین جالب خواهد بود که بدانید خنده‌های حقیقی، مسری هستند. پس بهتر است با به اشتراک گذاشتن یک خنده، به بهبود خلق و خوی یک فرد کمک ‌کنید.

۶- سیستم ایمنی بدن را قوی می‌کند.

تقویت سیستم ایمنی از فواید خندیدن

تجارب استرس‌زا در زندگی روزمره، حتی در ساده‌ترین شرایط مانند روشن نشدن ماشین، سیستم ایمنی بدن را سرکوب و باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی و بیماری‌های قلبی می‌شود. یک حس خوب شوخ طبعی، مانع تأثیر استرس بر سیستم ایمنی بدن و محافظت از شما در مقابل بیماری می‌شود.

۷- برای سیستم تنفسی مفید است.

فواید خندیدن

یکی دیگر از فواید خندیدن که شاید عجیب به نظر برسد این مورد است: خنده سریع‌ترین و ساده ترین روش تنفس و شست و شوی ریه ها را فراهم می کند. منجر به افزایش فوری ضربان قلب، تعداد تنفس و مصرف اکسیژن می‌شود. خنده ی طولانی مدت، ریه ها را از هوای باقیمانده پاک و آن را با هوای تازه و غنی از اکسیژن جایگزین می‌کند. به عبارت ساده، خندیدن اجازه می‌دهد تا شما عمیق‌تر تنفس کنید و سلامت تنفسی را به خصوص برای کسانی که بیماری‌های تنفسی مانند آسم دارند، بهبود می‌دهد. یوگا در توسعه ی خنده بسیار مؤثر است. یوگا میزان خنده ی بدن را زیاد می‌کند و حالات ذهنی را با تنظیم جریان «نیروی زندگی» شامل آرامش، تمرکز و انرژی، کنترل می‌کند. همچنین با تنظیم جریان «نیروی زندگی»، باعث القای آرامش، تمرکز و انرژی شده و حالت های روانی را کنترل می کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.