دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

شبی که ماه کامل شد

فواید شگفت انگیز بازی کردن کودکان از نظر روانشناسی ۲۰۱۹

من همیشه طرفدار این بوده ام که بچه هایم به خصوص در فصل تابستان در خارج از خانه بازی کنند. زیرا احساس می کنم که آنها در پایان روز رفتار بهتری دارند و در پایان خسته تر و در بازی هایشان خوشحال تر هستند. اما باید بگویم که بازی کردن کودکان مزایای دیگری هم دارد!

 

بازی آزاد چیست؟

بهتر است که ابتدا بازی آزاد را تعریف كنیم. بازی آزاد خصوصیاتی دارد که شامل این موارد است:

  • خودبخودی– بازی باید کاملا طبیعی باشد و توسط “قوانین” تحمیل شده توسط بزرگسالان هدایت نشود.
  • کودک محور– کودک بتواند تصمیم بگیرد که می خواهد چه کاری انجام دهد و چگونه.
  • سرگرم کننده– بازی لذت بخش باشد (البته!).
  • ایمنی– کودکان در یک محیط امن باشند که بتوانند تا هرکاری که می خواهند بکنند (این محیط با توجه به سن کودکان متفاوت خواهد بود).

در حالی که فعالیت هایی که توسط بزرگسالان انتخاب و اجرا می شوند (مثلاً یک پروژه هنری) می تواند برای کودکان سرگرم کننده و سودمند باشد، اما بهترین نوع بازی، بازی آزاد است. البته این فقط نظر من نیست …

بازی کردن کودکان

روانشناسی بازی

بازی آزاد نه تنها سرگرم کننده است، بلکه برای رشد کودکان نیز بسیار مهم است و تحقیقات نیز آن را تأیید می کنند.

محققان دریافتند که وقتی کودکان به طور جدی درگیر بازی های شاد و معنادار هستند، از تفکر تکراری استفاده می کنند (تکرار مجموعه ای از عملیات که آنها را به هدف نهایی نزدیک می کند). این نوع تفکر به آنها توانایی استدلال، حل مسئله، به یاد آوردن و تمرکز را آموزش می دهد.

از طرف دیگر، احتمالاً بازی نکردن می تواند در زندگی كودك تأثیر منفی بر این مهارتها بگذارد. یک بررسی موردی نشان داده است که کسانی که از بازی محروم بودند دچار اختلال عملکردی شدند. آنها همچنین مشکلات زیر را داشتند:

  • اضطراب بیش از حد در شرایط استرس زا
  • واکنش بیش از حد به تعاملات اجتماعی مرسوم
  • قادر به هماهنگی حرکاتشان با همسالان خود نبودند
  • توانایی کمتری برای حل کردن مسئله های ذهنی داشتند

یکی از توضیحاتی که می توان در مورد چگونگی نقش بازی در ایجاد عملکرد شناختی بیان کرد این است که بازی کردن رشد سلول های مغزی را فعال می کند.

مثلا در موش های آزمایشگاهی که مشغول بازی بودند سطح فاکتور نوروتروفیک مشتق شده از مغز (BDNF) افزایش یافت. BDNF برای رشد و نمو سلول های مغزی لازم است.

بازی آزاد

سایر مزایای بازی کردن کودکان

آنچه تا به اینجا در مورد آن بحث کرده ایم در این رابطه بود که بازی کردن کودکان چگونه بر عملکرد شناختی و یادگیری آنها تأثیر می گذارد، اما لازم به ذکر است که مزایای آن به همین جا متوقف نمی شود. جالب اینجاست که با بازی کردن، عملکرد شناختی آنها نیز شکل می گیرد.

در اینجا برخی از مزایای دیگر بازی کردن کودکان را برای شما شرح می دهیم:

۱. هوش هیجانی

همانطور که گفته شد، محققان توضیح می دهند که عملکرد عاطفی و شناختی از هم جدا نیستند و در واقع با هم توسعه می یابند. برای مثال شادی، بیشتر با تغییرات شبکه مغزی همراه است و ارتباط مستقیمی با یادگیری دارد. در طول بازی، بچه ها فرصت پیدا می کنند تا احساسات خود را در یک محیط امن کشف کنند. آنها همچنین می توانند همدلی، دلسوزی و تفاهم نسبت به دیگران را تجربه کنند.

 

۲. مهارت های اجتماعی و ارتباطی

وقتی بچه ها با هم بازی می کنند، این فرصت را پیدا می کنند که مهارت های اجتماعی مانند برخورد با خواسته ها، احساسات و عمل دیگران را توسعه دهند. آنها همچنین یاد می گیرند که چگونه با هم کار کنند و همکاری و سازش داشته باشند. بچه ها یاد می گیرند که چگونه ارتباط کلامی، کتبی و بین فردی برقرار کنند.

بازی کودکانه

۳. خلاقیت را افزایش می دهد

یکی دیگر از مزایای بازی کردن کودکان این است که بچه ها فرصتی برای خلاقیت به دست می آورند. آنها می توانند دنیای جدیدی ایجاد کنند (با قوانین جدید!). توسعه خلاقیت همچنین به توانایی حل مسئله کمک می کند.

 

۴. فعالیت بدنی

بازی کردن تقریباً همیشه جنبه ای از فعالیتهای بدنی را نیز شامل می شود. جای شکی نیست که امروزه چاقی کودکان و نوجوانان به یک مشکل رو به رشد تبدیل شده است و عدم وجود فعالیت بدنی نیز احتمالاً به آن کمک می کند. بچه ها دوست دارند ورزش کنند و می توانند این کار را از طریق بازی انجام دهند!

بازی کردن فعال همچنین به بچه ها کمک می کند تا مهارت های حرکتی، هماهنگی و تعادل را بیاموزند. فعالیت بدنی همچنین به بچه ها کمک می کند که بهتر بخوابند و راحت تر یاد بگیرند.

 

نحوه افزایش زمان بازی کردن کودکان

پس تا اینجا فهمیدیم که بازی کردن برای کودکان بسیار مفید است اما با سبک زندگی مدرن چگونه می توان زمانی را برای بازی کردن بچه ها فراهم کرد؟

در اینجا چند روش برای ایجاد فضا و زمان بندی برای افزایش زمان بازی کودکان آورده شده است:

بازی کودک

۱. زمان بازی کردن را در اولویت قرار دهید

زمان بازی بسیار مهم است و باید در لیست اولویت های روزانه شما باشد زیرا بازی کردن یکی از بهترین کارهایی است که بچه ها می توانند برای توسعه خود انجام دهند. یک برنامه زمان بندی شده را برای بازی کودکان خود در نظر بگیرید و آن را به یک برنامه روتین تبدیل کنید. بازی کردن روزانه یک ساعت یا بیشتر، گزینه خوبی است.

 

۲. مدرسه فرزندتان را با دقت انتخاب کنید.

در صورت امکان، مدرسه یا پیش دبستانی را انتخاب کنید که بیشتر مبتنی بر بازی باشند. برخی از مدارس فواید افزایش زمان بازی آزاد را تشخیص داده و در این راستا برنامه های بیشتری برای بازی آزاد دارند. آموزش در منزل نیز گزینه دیگری است که انعطاف پذیری باورنکردنی را برای زمان بازی کردن کودک شما ارائه می دهد.

 

۳. کاهش فعالیت های جانبی

اگر فرزند شما فعالیت های زیادی را دارد که در نتیجه آنها نمی تواند زمانی را برای بازی صرف کند، ممکن است زمان آن باشد که درباره این فعالیت های جانبی تجدید نظر کنید. اگرچه داشتن فعالیت های جانبی عالی هستند اما نباید جایگزین زمان بازی آزاد شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.