شبی که ماه کامل شد

فضایل و اعمال شب قدر + عکس نوشته مخصوص شب قدر

شب قدر ، شب توقف در جریان زندگی و نگاهی به گذشته، حال و آینده خویش است. شب قدر، بهانه ای برای رهایی از روزمرگی و خلوت با خالق است. چقدر خداوند یک بنده باید دوست داشته باشد که در ماه رمضان و شب قدر در محراب مسجد، شهادت را نصیبش کند. و امام علی علیه السلام همان بنده محبوب خداست. درباره فضایل و اعمال شب قدر بیشتر بخوانید. در انتهای این مطلب هم چند عکس نوشته مخصوص شب قدر براتون آماده کردیم که میتونید در شبکه‌های اجتماعی از آنها استفاده کنید

 

معنای شب قدر و سوره قدر

فضیلت شب قدر آنقدر هست که خداوند خطاب به پیامبر می فرماید: “و توچه می دانی شب قدر چیست؟” پس برای درک شب قدر باید روح خود را پاک و پاکیزه نمود. همچون امام علی که خود را برای این شب آماده کرد.

  • ما آن ( قرآن ) را در شب قدر، نازل کردیم.
  • و توچه می دانی شب قدر چیست!
  • شب قدر، بهتر از هزار ماه است.
  • فرشتگان و روح در آن شب به اذن پروردگارشان نازل می شوند.
  • شبی است مملو از سلامت تا طلوع صبح.

به گفته بسیاری از بزرگان دین منظور از برتری شب قدر بر هزار ماه از لحاظ ارزش عبادت است. هدف از نزول قرآن نیز راهنمایی انسان برای عبادت و تقرب به پروردگار است. یعنی شبی که قرآن نازل شده شبی با ارزش هزار ماه (حدود هشتاد سال) است. شب قدر، شب رفتن راه هشتاد ساله در یک شب است. شبی به عظمت قرآن که در آن عرشیان به زمین می آیند تا امور انسان ها را رقم بزنند. و این شب تا صبح پر از سلام است و سلامت.

 

ارتباط شب قدر با شهادت امام علی چیست؟

شاید شب قدر، ارتباطی با شهادت امام علی نداشته باشد چراکه سال ها قبل از شهادت امام علی آیات شب قدر نازل شده است. اما شهادت امام علی در ارتباط مستقیم با شب قدر است. شهید مطهری درباره شهادت امام علی و شب قدر می فرماید : ” ابن
ملجم یکى از آن نه نفری بود که می‌روند در مکه و آن پیمان معروف را می‌بندند و می‌گویند همه فتنه‌ها در دنیاى اسلام معلول سه نفر است: على، معاویه و عمرو عاص. ابن ملجم نامزد می‌شود که بیاید على(ع) را بکشد. قرارشان کِى است؟ شب نوزدهم ماه رمضان. چرا این شب را قرار گذاشته بودند؟ نادانى را ببین! اینها شب نوزدهم ماه رمضان را قرار گذاشتند، گفتند چون این عمل ما یک عبادت بزرگ است، آن‌را در شب قدر انجام بدهیم که ثوابش بیشتر باشد.”

شهادت امام علی

اعمال شب قدر

طبق روایات یکی از شب های 19 ، 21، 23 یا 27 رمضان می تواند شب قدر باشد. هر یک از این شب ها اعمال به خصوص خود را دارد. یک سری از اعمال شب قدر هم بین این شب ها مشترک است که در اینجا ذکر می شود.

1- غسل کردن

بهتر است در غروب آفتاب غسل کرده و نماز عشا با غسل خوانده شود.

2- احیا شب قدر

بسیار به جاست در شبی که ملائک مهمان زمین هستند، انسان تا صبح با خود و خدای خود خلوت کند.

3- خواندن نماز دو رکعتی

خواندن ۲ رکعت نماز که در هر رکعت بعد از حمد، هفت مرتبه سوره‌ی توحید خوانده شود و بعد از نماز هفتاد مرتبه گفته شود:اَستَغفُرِاللهَ وَ اَتوبُ اِلَیهِ.

4- خواندن نماز صد رکعتی

بسیار سفارش شده است به خواندن صد رکعت نماز.  که در هر رکعت بعد از سوره‌ی مبارک حمد، ده مرتبه سوره‌ی توحید خوانده شود.

5- قرآن به سر گرفتن

قرآن را باز کرده و دعای زیر خوانده شود.

اعمال شب قدر

سپس قرآن مجید را به سر گرفته و دعای زیر خوانده شود و از خداوند طلب حاجت شود.

اعمال شب قدر

عکس نوشته مخصوص شب قدر:

عکس نوشته شب قدر

عکس نوشته شب قدر عکس نوشته شب قدر عکس نوشته شب قدر عکس نوشته شب قدر عکس نوشته شب قدر

منبع:

رشد

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.