شبی که ماه کامل شد

علائم و درمان سریع انواع شپش بطور کامل (از بین بردن شپش سر)

انواع شپش حشرات ریز، بی بال و انگلی هستند که از روی خون شما تغذیه می کنند. شپش ها به راحتی می توانند پخش شوند، مخصوصا به وسیله دانش آموزان در مدرسه – از طریق ارتباطات شخصی نزدیک و به اشتراک گذاری چیزها. فصل مدرسه است و بیشتر باید مراقب بود تا فرزندانتان گرفتار شپش نشوند. در این مقاله از مجله اینترنتی 5 عصر قصد داریم تا در رابطه با انواع شپش، علل بوجود آمدن آن و نحوه مقابله و درمان آن مباحثی را برای شما عزیزان بازگو کنیم. با ما همراه باشید.

 

انواع شپش

سه نوع شپش وجود دارد:

شپش سر: این شپش بر روی پوست سر با مو شما یافت می شوند. خیلی راحت می توانید آنها را در ناحیه پشت گردن،گردن و روی گوش بینید.

انواع شپش 1

شپش های بدن: این شپش ها در لباس و لوازم تخت خواب زندگی می کنند و برای تغذیه به سمت پوست شما می روند. شپش های بدن اغلب بروی افرادی که قادر به شستشو یا شستن لباس ها به طور منظم نمی باشند تاثیر می گذارند، مانند افراد بی خانمان یا افرادی که مدام در گذر هستند.

انواع شپش 2

شپش شرمگاهی: این حشرات ریز به طور معمول خرچنگ یا برج سرطان نامیده می شوند، این ها بر روی پوست و موی ناحیه شرمگاهی و کمتر در موهای درشت بدن مانند موی سینه، ابروها یا مژه ها وجود دارند.

انواع شپش 3

مردم حتی با بهداشت شخصی خوب هم ممکن است هنوز هم این حشرات ریز را داشته باشند، این وضعیت می تواند به عنوان یک مشکل تکراری به درستی درمان نشود.

 

علائم انواع شپش

نشانه ها و علائم انواع شپش ها عبارتند از:

 • خارش شدید
 • احساس خارش با حرکت مو.
 • شپش بر روی پوست، بدن، لباس، یا ناحیه شرمگاهی و یا سایر موهای بدن. شپش بالغ ممکن است به اندازه دانه کنجد یا کمی بزرگتر باشد.
 • شپش تخم مرغی (نیت) بر روی شانه مو: نیت ها شبیه به جوانه های بیدمشک ریز و کوچک هستند. Nits می تواند با شوره سر اشتباه گرفته شود، اما بر خلاف شوره سر، آنها نمی توانند به راحتی از مو خارج شوند.
 • برآمدگی قرمز کوچک روی پوست سر، گردن و شانه

 

مراجعه به دکتر

معمولا با مراجعه به مراکز مراقبت از خود که شامل استفاده از شامپو بدون نسخه است که به طور خاص برای کشتن انواع این حشرات ریز طراحی شده است، می توانید از شپش خلاص شوید.

با این حال، پزشک خود را ببینید:

 • شامپو بدون نسخه شپش را نمی کشد – دکتر شما می تواند یک شامپو قوی تر تجویز کند.
 • شما حامله هستید – قبل از صحبت کردن با پزشک خود از شامپو ضد شپش استفاده نکنید.
 • اگر هر گونه کهیر عفونی، خراش پوست یا خارش پوست دارید.

 

علل ایجاد انواع شپش

انواع شپش 5

شما می توانید این حشرات ریز را با تماس با هر یک از  انواع شپش ها یا تخم آنها دریافت کنید. تخم دادن حدود یک هفته زمان می خواهد. شپش نمیتواند روی زمین پرواز کند یا راه برود. آنها از طریق:

 • تماس با سر به سر یا بدن به بدن. این ممکن است در کودکان و یا اعضای خانواده که با هم بازی می کنند و یا به طور نزدیک ارتباط برقرار می کنند، اتفاق بیفتند.
 • نزدیکی به وسایل. نگه داشتن لباس های آلوده در کمد، قفسه ها یا در کنار کالسکه در مدرسه، یا نگهداری وسایل شخصی مانند بالش، پتو، شانه و اسباب بازی ها در مجاورت خانه می تواند به گسترش شپش کمک کند.
 • اقلامی که در میان دوستان یا اعضای خانواده به اشتراک استفاده می شود. ممکن است شامل لباس، هدفون، برس، کمربند، دکوراسیون مو، حوله، پتو، بالش و اسباب بازی ها باشد.
 • تماس با مبلمان آلوده: لم دادن بر روی یک تخت یا نشستن روی مبلمان که اخیرا توسط افرادی با شپش استفاده می شده است سبب سرایت آن می گردد.این حشرات ریز می توانند برای یک تا دو روز دور از بدن زندگی کنند.
 • تماس جنسی: شپش شرمگاهی معمولا از طریق تماس جنسی گسترش می یابد و بیشتر به بزرگسالان مربوط می شود. شپش های شرمگاهی در کودکان ممکن است نشانه ای از قرار گرفتن در معرض رابطه جنسی و یا سوء استفاده باشد.

 

جلوگیری از بروز انواع شپش

جلوگیری از گسترش انواع شپش سر در میان کودکان در زمان کودکی و یا هنگام مدرسه دشوار است. ارتباط بسیار نزدیکی میان کودکان و وسایل متعلق به آنها وجود دارد که می تواند به راحتی شپش ها را پخش کند. این هیچ انعکاسی از عادت های بهداشتی شما و یا فرزندان شما نیست و اگر فرزندان شما دچار شپش شوند، شما نباید خود را سرزنش کنید که در تربیت فرزند خود کوتاهی کرده اید.

برخی از محصولات بی نظیر ادعا می کنند که شپش ها را دفع می کنند، اما برای اثبات ایمنی و کارایی آنها، تحقیقات علمی بیشتری لازم است.

تعدادی از مطالعات کوچک نشان داده اند که مواد تشکیل دهنده برخی از این محصولات – اغلب روغن های گیاهی مانند نارگیل، زیتون، رزماری و درخت چای ممکن است برای دفع این حشرات ریز به خوبی عمل کنند. با این حال، این محصولات به عنوان “طبیعی” طبقه بندی می شوند، بنابراین آنها توسط اداره غذا و داروی (FDA) تنظیم نمی شوند و ایمنی و اثربخشی آنها با استانداردهای FDA تست نشده است.

تا زمانی که تحقیقات بیشتری برای اثبات اثربخشی محصولات جلوگیری از بروز شپش صورت نگرفته است، بهترین روش این است که به راحتی مراحل را برای خلاص شدن از شر این حشرات ریز و تخم آنها انجام دهید تا بتوانید با آنها مبارزه کنید.

از کودک خود بخواهید برای جلوگیری از شپش از تماس سر با سر با همکلاسی ها در طول بازی و فعالیت های دیگر بپرهیزد.

به فرزندتان یاد دهید تا از به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی مانند کلاه، روسری، کت، شانه، برس، لوازم جانبی مو و هدفون بپرهیزند.

به فرزندتان یاد دهید از فضاهای مشترک که در آن کلاه و لباس های بیش از یک دانش آموز در یک قلاب معمولی آویزان می شوند یا در قفسه نگهداری می شود، بپرهیزد.

با این حال، انتظار نمی رود که شما و فرزندتان بتوانید تمام انواع تماس هایی را که ممکن است موجب گسترش شپش شود را از بین ببرید.

فرزند شما ممکن است در موهای خود نیت داشته باشد، اما لزوما این یک شپش نیست. خیلی از نیت ها تخم ندارند. با این حال، نیت هایی که در اندازه 4/1 اینچ (6.4 میلیمتر) پوست سر یافت می شوند، حتی اگر تنها یک مورد را پیدا کردید، برای جلوگیری از احتمال بیتشر شدن آنها باید درمان شوید.

نیت هایی که دورتر از پوست فرق سر هستند، احتمالا از یک آلودگی قدیمی نشات می گیرند، اما برای جلوگیری از عود مجدد باید برداشته شوند.

 

تشخیص انواع شپش

انواع شپش 7

در طی یک معاینه، پزشک شما ممکن است برای مشاهده شپش از یک لنز بزرگنمایی استفاده کند و با استفاده از یک نور ویژه، شپش ها را چک کند، که به آن نور چوبی گفته می شود و باعث می شود که شپش ها به رنگ آبی کم رنگ شوند.

 

شپش سر

تشخیص شپش سر می تواند پس از یک عفونت تازه در مو یا روی پوست شما اتفاق شود، یا پس از یک یا چند نیت در بدنه های موی شما در ابعاد 1/4 اینچ (6.4 میلیمتر) در پوست سر دیده شود.

اگر هیچ شپش زنده ای را مشاهده نکنید یا اگر نیت هایی را که بیش از 1/4 اینچ دور از پوست سر شما هستند مشاهده کنید، احتمالا آلودگی مدت زیادی نیست که فعال است. برای جلوگیری از عود مجدد Nits باید برداشته شود.

 

شپش های بدن

تشخیص شپش بدن ممکن است با تخم و یا شپش خزنده در درز لباس و یا ملافه یافت انجام شود. اگر آن را برای خوردن وجود داشته باشد، ممکن است یک لوسیون بدن را روی پوست ببیند. این احتمال وجود دارد که شپش را روی بدنتان در حین تغذیه مشاهده کنید.

 

شپش شرمگاهی

شپش شرمگاهی را ممکن است در حالی که شپش ها یا نیت ها در ناحیه شرمگاهی در حال حرکت هستند مشاهده کنید، آنها هم چنین ممکن است در میان موهای ضخیم و درشت مانند موی سینه، ابرو یا مژه تشخیص داده شوند.

 

درمان انواع شپش

از داروهایی استفاده کنید که فقط مستقیما روی شپش عمل می کنند. استفاده بیش از حد می تواند سبب قرمزی پوست و تحریک و سوزش شود.

 

درمان شپش سر

انواع شپش 8

درمان شپش سر می تواند شامل موارد زیر باشد:

محصولات بی نظیر. شامپو حاوی پيرترين (Rid، others) و يا پرمترين (Nix) معمولا اولين روش مورد استفاده برای مقابله با آلودگی های شپش است. این کار به بهترین نحو انجام می شود اگر شما به درستی و مستقیما از آن استفاده کنید.
در برخی از نقاط جغرافیایی، شپش به مواد شیمیایی نسبت به درمان مقاوم است. اگراین روش ها کارساز نبود، پزشک شما می تواند شامپو یا لوسیون هایی را که حاوی ترکیبات مختلف هستند، تجویز کند.
داروهای تجویزی خوراکی. اگرچه در ابتدا برای درمان بیماری های کرم پیشنهاد می شده است، ایورمکتین خوراکی به طور موثر در درمان شپش با دو دوز،سبب می شود طی هشت روز این حشرات ریز از هم جدا می شوند. این دارو معمولا برای درمان عفونت هایی که به درمان های دیگر پاسخ نمی دهند نیز استفاده می شود.
کودکان باید حداقل 33 پوند (15 کیلوگرم) برای استفاده از  ایورمکتین خوراکی وزن داشته باشند. عوارض جانبی ممکن است شامل تهوع و استفراغ باشد.
داروهای موضعی تجویز شده. مالاتیون (Ovide) جز داروهای تجویزی است که به موهایتان اعمال می شود و سپس موها و پوست سر خود را به آرامی مالش دهید. مالاتیون قابل اشتعال است، بنابراین از منابع گرما مانند خشک کن مو، وسایل الکتریکی و سیگار هنگام استفاده جلوگیری کنید.
اگر باردارید یا در دوران شیردهی هستید قبل از مصرف مالاتیون با پزشک خود مشورت کنید. این دارو برای کودکان زیر 2 سال توصیه نمیشود و مشخص نیست که آیا برای کودکان 2 تا 6 ساله برای استفاده می تواند ایمن باشد یا خیر.
شستشو با بنزیل الکل (Ulesfia) که یک نسخه از نسخه هایی است که شما بروی پوست و مو به مدت 10 دقیقه اعمال می کنید و سپس آن را با آب می شویید. هفت روز بعد درمان را تکرار کنید.
عوارض جانبی احتمالی شامل التهاب پوست، پوست فرق سر و چشم و همچنین بی حسی در محل است. این دارو برای کودکان زیر 6 ماه توصیه نمی شود.
لوسیون ایورمکتین (Sklice) موضعی، یک دوز درمان برای شپش سر است. این لوسیون را مستقیما به موی خشک سر و پوست به مدت 10 دقیقه بزنید و سپس با آب بشویید. این درمان را بدون مشورت کردن با پزشک خود تکرار نکنید.
عوارض جانبی احتمالی عبارتند از: تحریک چشم یا قرمزی، شوره سر، پوست خشک و احساس سوزش در محل استفاده. این دارو برای کودکان زیر 6 ماه توصیه نمی شود.
سوسپانسیون موضعی اسپینوزاد (Natroba) یک درمان و نسخه جدید برای شپش سر است. دارو را بروی موی خشک مو و پوست سر به مدت 10 دقیقه اعمال کنید و سپس با آب بشویید. درمان پس از هفت روز تکرار شود، فقط در صورتی که هنور شپش زنده هم وجود داشته باشد.
عوارض جانبی احتمالی شامل قرمزی یا سوزش چشم و پوست است. این دارو برای کودکان زیر 4 سال توصیه نمی شود.
در نهایت، لیندان یک شامپوی قوی است که گاهی اوقات تجویز می شود که اگر سایر اقدامات جوابگو نبود. با این حال، با توجه به افزایش مقاومت شپش به این دارو و عوارض جانبی جدی عصبی، لیندان به عنوان درمان اولیه برای شپش سر دیگر توصیه نمی شود.

 

درمان شپش های بدن

اگر شما دچار شپش بدن هستید، به درمان نیاز ندارید. با این حال، شما باید همان اقدامات مراقبت از خود را مانند مراقبت از لباس و موارد دیگر، همانطور که برای شپش سر بوده را رعایت کنید. اگر با اقدامات مراقبت از خود از شر شپش خلاص نشوید، پزشک ممکن است که یکی از درمانهای تجویز شده برای شپش سر را توصیه کند.

 

درمان شپش شرمگاهی

با استفاده از بسیاری از درمان های غیر تجویزی و تجویزی که برای شپش سر استفاده می شود، می توان از شپش شرمگاهی خلاص شد. به دقت دستورالعمل های بسته را دنبال کنید. با پزشک خود در مورد درمان شپش و نیت در ابروها یا مژه ها مشورت کنید.

 

خود مراقبتی

این که آیا شما شامپوهای بدون نسخه یا با نسخه را برای کشتن شپش استفاده می کنید، بیشتر درمان ها شامل مراحل مراقبت از خود است که می توانید در خانه هم انجام دهید. اینها شامل حذف همه نیت ها از تمام لباس ها، ملافه ها، وسایل شخصی و مبلمان و.. است.

در اکثر موارد، کشتن این حشرات ریز که بر روی شماست دشوار نیست. چالش این است که از دست همه نیت ها خلاص شودی و از تماس با دیگر شپش ها در خانه یا مدرسه جلوگیری گردد.

 

شیوه زندگی و درمان های خانگی

انواع شپش 9

شما می توانید با کمی صبر و حوصله از دست این حشرات ریز خلاص شوید، روشی کامل که شامل تمیز کردن خود یا فرزندتان و هر چیز شخصی باشد که ممکن است آلوده باشد.

این مراحل ممکن است به شما در از بین بردن آلودگی های شپش کمک کند:

 • سایر اعضای خانواده را برای شپش و نیت چک کنید. هرکسی را که علائم آلودگی دارد درمان کنید.
 • از لوسیون و شامپو استفاده کنید. از بین چندین لوسیون و شامپو بدون چربی (Nix، Rid، others) را انتخاب کنید تا از شر شپش خلاص شوید. طبق دستورالعمل های بسته، فرآیند را اعمال کنید.
 • ممکن است لازم باشد تا حدود 9 روز با لوسیون یا شامپو شستشو کنید. این لوسیون ها و شامپو ها معمولا برای کودکان زیر 2 سال توصیه نمی شود.
 • شانه کردن موی خیس: با استفاده از یک شانه مضرس و دندانه ای برای پاک کردن شپش از موهای مرطوب استفاده کنید. حداقل دو هفته هر سه تا چهار روز این کار را تکرار کنید. این روش می تواند در ترکیب با سایر درمان ها مورد استفاده قرار گیرد و معمولا به عنوان درمان خط اول برای کودکان زیر 2 سال توصیه می شود.
 • موارد آلوده را بشویید. ملافه، لباس و کلاه را با آب داغ گرم، حداقل 130 F (54 درجه سانتیگراد) بشویید و آنها را با حرارت بالا حداقل 20 دقیقه خشک کنید.
 • مهر و موم های کردن وسایل غیر قابل شستشو: آنها را دو هفته در کیسه هوادهی قرار دهید.
 • وکیوم: کف و مبلمان را به خوبی وکیوم کنید.
 • شانه ها و برس ها را بشویید. از آب گرم بسیار گرم – حداقل 130 F (54 C) استفاده کنید – و یا خیس دادن شانه ها و برس ها یک ساعت در الکل.
 • چیزی که شما را نگران می کند، حیوان خانگی شما است. شپش مردم را به حیوانات خانگی ترجیح می دهد، به طوری که حیوانات خانگی شما به درمان شپش نیازی ندارند.

 

طب جایگزین

تعدادی از داروهای خانگی یا طبیعی مانند سس مایونز یا روغن زیتون برای درمان آلودگی های شپش مورد استفاده قرار می گیرند، اما هیچ شواهدی از اثربخشی آنها وجود ندارد.

والدین به دنبال روش های درمان جایگزین هستند که حداقل دو هفته استفاده آنها را ساپورت کند. با این حال، تحقیقات بیشتری لازم است برای اولین بار، Cetaphil تمیزکننده بدون چربی را به مو و پوست سر خشک بمالید آن را با یک خشک کن مو خشک کنید، و سپس آن را یک شب استراحت دهید و آن را صبح بشویید. این درمان را یک بار در هفته به مدت سه هفته تکرار کنید.

دیگری دستگاه ویژه ای است که از هوای گرم برای از بین بردن شپش سر و تخم آن استفاده می کند. این دستگاه نیاز به آموزش ویژه دارد و در حال حاضر تنها در مراکز درمان کننده ی حرفه ای شپش در دسترس است.

سشوار معمولی برای این کار در منزل استفاده نمی شود چون خیلی گرم است و می تواند پوست سر را بسوزاند. این دستگاه در کلینیک ها از هوا که خنک تر از اکثر خشک کننده های مو است، استفاده می کند اما با سرعت بسیار بالاتری برای کشتن این حشرات ریز با خشک شدن آنها استفاده می کند.

 

آماده شدن برای ملاقات دکتر

اغلب، شما می توانید از انواع شپش ها با درمان های بدون درد و با شستشو مواد خانگی مانند ملافه، حوله و لباس ها خلاص شوید. اگر این اقدامات کار نکنند، به ارائه دهنده مراقبت های اولیه مراقبت از خود مراجعه کنید.

در اینجا برخی از اطلاعات برای کمک به آماده شدن برای ملاقات با دکتر و دانستن آنچه که از دکتر شما انتظار می رود را بیابید.

 

آنچه شما می توانید انجام دهید

هرگونه علائمی را که تجربه می کنید بنویسید، از جمله مواردی که ممکن است در مورد قرار ملاقات بی ربط به نظر برسد.
اطلاعات شخصی کلیدی را بنویسید، از جمله زمانی که ممکن است در معرض آلودگی با شپش قرار گرفته باشید موارد احتمالی وسایل خانگی که ممکن است در معرض آلودگی قرار داشته باشند.
لیستی از تمام داروها، ویتامین ها یا مکمل هایی که مصرف می کنید را فهرست کنید.
سوالاتتان را برای پرسیدن از دکتر بنویسید. وقت خود را با پزشک خود محدود کنید، بنابراین آماده سازی یک لیست از سوالات پیش از زمان، به شما کمک خواهد کرد که بهترین زمان را با هم داشته باشید. سوالات خود را از مهمترین و کم اهمیت ترین در رابطه با زمان بپرسید.

سوالات مهم برای پرسیدن از پزشک

بعضی از سوالات اساسی برای پرسیدن پزشک خود در مورد این حشرات ریز عبارتند از:

 • چطور شپش را درمان می کنم؟
 • آیا یک جایگزین عمومی برای داروی تجویزی شما وجود دارد؟
 • چطور می توانم از این محصول استفاده کنم؟
 • چگونه از شپش در اقلام خانگی خلاص شویم؟
 • چه کسی باید در مورد وضعیت من اطلاع پیدا کند؟
 • برای جلوگیری از سرایت شپش خودم به دیگران، چه اقداماتی باید انجام دهم؟
 • آیا بروشور یا سایر مواد چاپی وجود دارد که می توانم با خود به خانه ببرم؟ چه وب سایت هایی را توصیه می کنید؟
 • آیا باید برای ویزیت مجدد پیگیری کنم؟

 

علاوه بر سوالاتی که آماده کرده اید تا از دکتر خود بپرسید، در هنگام قرار ملاقات خود سئوال را با بی میلی نپرسید، وقتی چیزی را درک نمی کنید.

ممکن است پزشک شما از شما چند سوال بپرسد، از قبیل:

 • چه وقتی اولین بار علائم را تجربه کردید؟
 • چطور در معرض شپش بودید؟
 • آیا کسی است که ممکن است در معرض شپش قرار داشته باشد؟
 • علائم شما چقدر شدید است؟

 

آنچه شما در حال حاضر می توانید انجام دهید

اگر فکر می کنید یا می دانید که انواع شپش را دارید، از اقلام شخصی، ملافه، حوله یا لباس دیگران استفاده نکنید. استحمام کنید و از اقدامات خود مراقبتی پیروی کنید، از جمله شستن لباس های آلوده در آب گرم.

اگر فکر می کنید یا می دانید که شپش شرمگاهی دارید، همچنین از فعالیت جنسی قبل از درمان خود جلوگیری کنید.

ویدیو شناسایی و درمان شپش سر

منبع mayoclinic.org
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.