دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

با 15 تا از علائم اولیه سرطان آشنا شوید

سرطان بیماریی است که هرکسی حتی با شنیدن نامش به وحشت می افتد. اما این بیماری اگر به موقع تشخیص داده شود درست برخلاف باور عموم نسبت به درمان خوب پاسخ داده و شخص بهبود پیدا میکند. آنچه که از سرطان غولی بزرگ و شکست ناپذیر ساخته درواقع عدم توجه به علائم اولیه سرطان است که اجازه می دهد بیماری تا مراحل زیادی پیشرفت کرده و گسترش پیدا کند.

علائم اولیه سرطان

دراین مقاله قصد داریم به علائم اولیه سرطان بپردازیم تابا دیدن اولین نشانه های احتمالی در خود یا نزدیکانتان به موقع عمل کرده و با مراجعه به پزشک و شروع درمان این بیماری را به راحتی شکست دهید. البته این نکته را مدنظر داشته باشید که اگر این علائم اولیه سرطان را داشتید نمی توان به طور قطع مطمئن بود که سرطان به بدن شما هم وارد شده چراکه شاید این علائم خبر از بیماری دیگری در وجود شما بدهد.

علائم اولیه سرطان:

1. توده یا غده از علائم اولیه سرطان

رایج ترین علائم اولیه سرطان وجود توده در بدن است. اگر در بدن خود توده ای پیدا کردید حتما به پزشک مراجعه کنید. برای راحت تر پیدا کردن توده می توان در حمام بدن خود را کاملا صابونی کرده و سپس با دقت روی بدنتان دست بکشید . در این حالت بهتر و راحت تر می توانید از وجود یا عدم وجود توده در بدنتان آگاه شوید.

2.ادرار بیش از حد (تکرر ادرار)

تکرر ادرار از علائم اولیه سرطان

یکی از علائم اولیه سرطان پروستات و یا مثانه، ادرار بیش از حد است. البته اگر مبتلا به دیابت هم باشید ممکن است به این عارضه دچار باشید.

3.حرکات روده نامنظم

اگر حرکات روده شما مدام در حال تغییر است و مکررا دچار یبوست و یا اسهال می شوید.

4.زخم های بی دلیل بر روی بدن.

اگر زخم هایی بر روی بدن شما به وجود آمده مخصوصا در قسمت ناحیه تناسلی به سادگی از آنها نگذرید، مخصوصا اگر احساس درد هم در محل این زخم ها داشته باشید. از علائم اولیه سرطان پوست و سرطان دهان همین زخم هاست.

 

5.کاهش وزن بدون دلیل

کاهش وزن بدون دلیل از علائم اولیه سرطان

سلول های سرطانی برای رشد به مواد مفید و مغذی بدن حمله کرده و از آنها استفاده می کنند. پس اگر بدون پیروی از رژیم غذایی خاصی کاهش وزن زیادی (حدود 10 کیلو) داشته اید حتما به پزشک مراجعه کنید.افراد مبتلا به سرطان پانکراس و معده علائم کاهش وزن دارند. همچنین سرطان مری و ریه علائم مشابه دارند.

6.تب و دمای بالای بدن

تب و دمای بالای بدن از علائم اولیه سرطان

داشتن تب مدام و همیشگی از دیگر علائم اولیه سرطان است. سرطان در بدو پیدایشش در بدن ابتدا به سیستم ایمنی بدن حمله می کند تا آن را ضعیف کرده و از بین ببرد. لذا بدن آمادگی پذیرفتن انواع عفونت را دارد. پس تب داشتن مداوم از دیگر علائمی است که برای احتمال وجود سرطان خون از آن یاد می شود.

7.خستگی مداوم و بدون دلیل

خستگی مداوم و بدون دلیل از علائم اولیه سرطان

اگر همواره خسته اید ممکن است این خستگی علائم اولیه سرطان خون یا کولون باشد. افراد مبتلا به این سرطان به دلیل اینکه بدنشان خون از دست می دهد دچار حالتی از کم خونی و به دنبال این امر احساس خستگی مداوم هستند.

8.درد شدید

درد شدید از علائم اولیه سرطان

احساس وجود درد یک واکنش طبیعی بدن در مقابل صدمات است. ولی اگر قسمتی از بدن شما بدون وارد شدن هیچ گونه صدمه و بدون دلیل درد می کند باید حتما به پزشک مراجعه کنید. مخصوصا دردهایی مانند سردرد های بسیار شدید و یا درد بسیار زیاد در استخوان ها. اگر مبتلا به آنفولانزا نیستید در مورد این دردها باید حتما پیگیری کرده و علت را کشف کنید.

9.تغییر در رنگ پوست

اگر رنگ پوستتان تغییر کرد و به زردی یا قرمزی می زد و یا احساس خارش شدید بر روی پوستتان دارید حتما به پزشک مراجعه کنید چراکه رنگ زرد پوست نشان دهنده وجود مشکلی در کبد و رنگ قرمز آن نشان وجود مواد خونی است.

10.وجود خون در ادرار

خون در ادرار نشان دهنده وجود عفونت است. لذا باید حتما مشخص شود که این خون مربوط به یک عفونت ساده است و یا عفونتی است که خبر از وجود سرطان می دهد. سرطان مثانه و همچنین سرطان پروستات این علائم را دارند. همچنین اگر دچار تغییراتی مثل دشواری و یا ناتوانی در ادرار کردن و یا دچار نشت ادرار شده اید حتما به دنبال علت آن باشید.

11.تغییرات در پوست بدن

تغییرات در پوست بدن از علائم اولیه سرطان

پوست یکی از قسمت هایی است که بسیار مورد هجوم سلول های سرطانی قرار می گیرد. لذا باید همواره به تغییرات پوستی توجه داشته باشیم. تغییراتی مانند تغییر در شکل پوست یا اندازه آن. و یا دیدن خونریزی های زیرپوستی

12.زبان غیرطبیعی و متفاوت

زبان غیرطبیعی و متفاوت از علائم اولیه سرطان

علائم اولیه سرطان دهان از زبان شروع می شود. اگر زبانتان تکه تکه باشد و یا رنگش به سفید تغییر کرده این علامت را جدی بگیرید. وجود هرگونه سفیدی روی زبان و یا گونه ها را جدی گرفته و پیگیری کنید.افراد سیگاری و همچنین افرادی که معتاد به مصرف مواد مخدر هستند بیش از سایرین در معرض سرطان دهان قرار دارند.

13.خونریزی

به طور کلی دیدن هرگونه خونی که از بدن بدون دلیل بیرون می آید خوب نیست. اگر این خون از قسمت نوک سینه باشد علائم اولیه سرطان سینه و اگر در قسمت واژن باشد علائم اولیه سرطان گردنه رحم است. از علائم اولیه سرطان ریه هم سرفه های خونی است. پس خونریزی های بدون دلیل را جدی بگیرید.

14.احساس خفگی و یا احساس وجود مانع در گلو

احساس خفگی و یا احساس وجود مانع در گلو از علائم اولیه سرطان

تومورهایی که در قسمت مری و یا گلو قرا دارند موجب می شوند که فرد نتواند بلع راحتی داشته باشد و مدام این حس همراه اوست که مانده غذا و یا لقمه قبل در گلوی او گیر کرده. وجود این حس طبیعی نیست مخصوصا زمانی که مدام از این مورد رنج ببرید.

15.تغییرات لکه ها و ضایعات روی پوست

بر روی پوست اکثر افراد لک ها و یا ضایعات پوستی وجود دارد که کاملا طبیعی است. ولی اگر این لک ها دچار تغییرات بشوند علامت خوبی نیست. مثلا شکل و ظاهر و قیافه ی آنها عوض شود و یارنگشان تغییر پیدا کند. سلول سرطانی کارسینوم به صورت یک زگیل و یا یک زخم باز بر روی پوست ظاهر می شود پس نسبت به ضایعات پوستی خود دقیق باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.