شبی که ماه کامل شد

آیا تنها عشق در ازدواج برای تشکیل یک زندگی کافیست؟

اوایل ازدواج، معمولاً همراه با عشق و علاقه است. اغلب زوج ها در آغاز زندگی اعتقاد دارند كه روبط آنها با دیگران متفاوت است و آنها پشتوانه زندگی مشترك خود را عشق و علاقه متقابل می‌دانند و آن را ضمانتی برای خوشبختی می‌پندارند. آنها آینده‌ای زیبا را برای خود مجسم می‌كنند و تنها جنبه‌های مثبت را می‌بینند خصوصیات منفی را اصلاً نمی‌بینند و اگر بر آن واقف شوند بسیار كم رنگ به نظرشان می‌آید. این شیفتگی و عشق در اشخاص مختلف با توجه به نیازهای روانی، سلیقه و خواسته‌های آنها متفاوت است.

عشق در ازدواج

آیا تنها عشق برای زندگی کافیست؟

شاید بتوان گفت كه یكی از دلایل شكست زندگی بر پایه این گونه عشق و عاشقی، غیر واقعی نگریستن وقایع گوناگون زندگی است. هر چه زوجین رؤیایی‌تر و عاشقانه‌تر با مسایل برخورد كنند به همان نسبت نیز دچار مشكل می‌شوند.

مشخص است زوجی كه هیچ تصویری از سختی و مشكلات زندگی نداشته و انتظارات توقعات بالایی از زندگی زناشویی دارد نمی‌توان این مشكلات را بپذیرد. عشق به تنهایی اغلب ضعیف‌تر از آن است كه بتوانند در مقابل نیروها، فشارها، رنجش‌ها و دلخوری‌ها دوام بیاورد.

برای گسترش پیوند زناشویی و تحكیم روابط و ایجاد محبت بیشتر، به چیزی بیش از عشق نیاز است. عشق با آنكه محرك و انگیزه قوی است اما برای ادامه و حفظ زندگی كافی نیست و نفشی در ایجاد خصوصیات شخصی و مهارتهای لازم برای زندگی مشترك پایدار ندارد.

عشق برای سعادت ضروری است و هر یك از زن و شوهرها باید بیاموزند كه همزمان با تغییر زندگی خود راه را برای تحول احساسات خویش هموار سازند و با پذیرش عشق معتدل و كم كردن از جنبه‌های رؤیای و افراطی ، ازدواج را تابع خود كنند.

پرواضح است كه عشق واقعی و عمیق بر اساس شناخت، با تفاهم رابطة تنگاتنگی دارد این دو آنقدر به هم وابسته و نزدیك‌اند كه تشخیص اینكه كدام معلول است بسیار دشوار به نظر می‌رسد. كسی كه محبت و صمیمت دارد دیگران را درك می‌كند و می فهمد، كسی كه می‌فهمد به دیگران محبت می‌كند و كسی كه احساس می‌كند بوسیلة دیگران درك می‌شود و محبت دیگران را نسبت به خود احساس می‌كند.

مردی كه می خواهد دیگران را سهیم و شریك احساسات درونی خود بگرداند، ابتدا می‌خواهد بفهمد كه آیا عمیقاً مورد توجه و محبت دیگران هست یا خیر.

عشق در ازدواج

برخورد با واقعیات:

پس از چندی زوجین متوجه می شوند كه آنچه در مورد امور روزانه تصور می كردند با آنچه كه حالا دست به گریبانش هستند تفاوت دارد.

هر اشتیاقی كه از ما سر می زند به خاطر خوشبختی مفرط است. درك این واقعیت كه ازدواج محتاج فنونی است كه در طول زندگی به دست می‌آید در حل مشكلات كمك موثری است و از ناراحتی‌هایی چون احساس بی لیاقتی و وازدگی جلوگیری می‌كند.

مشكلات زوجین بیشتر از آنجایی سرچشمه می‌گیرد كه سعی دارند ازدواجشان كاملاً بی نقص باشد و وقتی كه چنین نمی‌شود دچار مشكل می‌شوند. اگر زوجین بتوانند قبول كنند كه اختلاف غیرقابل اجتناب است و اینكه اختلاف نباید به قطع روابط بیانجامد، خود موجب بوجود آمدن آرامش می‌شود و رفتار منطقی و طبیعی‌تری در پیش می‌گیرند. هیچ گاه اختلاف كوچك و یا حتی بزرگ نسبت ناراحتی نمی‌شود اگر زندگی برپایه گفتگوی آزادانه و دمكراتیك بنا نهاده شده باشد و درك متقابل وجود داشته باشد.

گرچه احتمال دارد احتیاجات زوجین با هم مطابقت داشته باشد و از تناسب شخصیت نیز به نحو خوبی برخوردار باشند، اما جهت ایجاد روابط طبیعی و لذت بخش كافی نیست. برای بنا كردن زندگی با سعادت احتیاج به راهنمایی می‌باشد كه در رسیدن به اهداف كمك كند و همین طور به تفاهمی احتیاج می‌باشد كه وظایف هر یك از زوجین را برای رسیدن به خوشبختی مشخص كند.

تشریح این توقعات در ابتدای زندگی اهمیت بسیار دارد. موفقیت در نخستین سال بستگی به این دارد كه شما و شریك زندگی شما تا چه حد این توقعات را درك كرده و تا چه اندازه درباره آن به توافق رسیده‌اید.

درسهای زندگی زناشویی 

پرورش اعتماد و صداقت:

یكی از اصل‌های مهمی كه زوجین باید با تلاش هم آن را استوار سازند اعتماد دو جانبه است. برای یك ازدواج پویا و دینامیك اعتماد جزء ضروریت است.

ازدواج‌هایی كه بر اساس اعتماد دو جانبه استوار نیست یا در آنها اعتماد وجود ندارد و اگر وجود دارد نسبت آن بسیار كم است. باید طرفین بسیار هوشمند عمل كنند تا به مرز صداقت لازم برسند به صورتی كه بتوانند كاملاً با هم روراست باشند. چنانكه یكی از طرفین به دیگری وابسته باشد، طرف دیگر باید ملاحظه احوالش را بكند تا به این وسیله بتواند هر چه بیشتر به او نزدیك شده و از رنجش او جلوگیری كند. هر چه صداقت و صراحت بیشتر باشد دردهایی كه زوجنین با آنها روبرو می‌شوند به مراتب كمتر است چون معنی صداقت و صراحت این است كه زوجین به آسانی می‌توانند بدون ترس و واهمه مسایل خود را با هم در میان بگذارند. در صورت رسیدن به اعتماد كامل تغییر و تحول حاصله از آن غیر منتظره است و از ثمرة شیرین آن زوجین بهره‌مند می‌شوند. با وجود اعتماد زوجین به نوعی آگاهی می‌رسند و با حقایق آگاهانه و واقع بینانه برخورد می‌كند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.