شبی که ماه کامل شد

دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

طب سوزنی چگونه درد را می کشد؟

طب سوزنی یک روش درمانی مکمل است که در آن نوع خاصی از سوزن با نام نیدل استفاده می شود. طب سوزنی و حجامت زیرمجموعه طب سنتی چینی هستند. طب سنتی چینی بر اساس مفاهیم فرامادی و شبه علمی بنا شده است. عمدتا از طب سوزنی برای تسکین دردها استفاده می شود.

 

تاریخچه طب سوزنی

طب سوزنی یکی از مولفه های طب سنتی چین است که نوشته های تاریخی آن را مربوط به 2100 سال پیش می دانند. کشف نیدل هایی از جنس نقره و طلا در معبد “لیوشنگ” مربوط به 100 سال قبل از میلاد، این نظریه را اثبات می کند. همچنین بسیاری از مطالب مربوط به طب سوزنی در کتابی با نام “شیچی” مربوط به 2000 سال پیش، گردآوری شده است.

طب سوزنی در قرن اول میلادی،  در چین بسیار گسترش یافت. کتاب های بسیاری در این رابطه نوشته شد. روش هایمختلفی بر اساس فلسفه های گوناگون ارائه شد. اما با شکست سلسله سونگ در قرن 13 میلادی، به حاشیه رفت. با گذر زمان و پیشرفت علوم تجربی، طب سوزنی برای چند سده کاملا منسوخ شد.

تا اینکه در اواسط قرن 18 کتابی با نام “طب سوزنی، هنر گمشده” منتشر شد که در آن تاریخچه و جزئیات طب سوزنی جمع آوری شده بود. پس از آن، طب سوزنی جان دوباره ای گرفت. کتاب ها و مقالات جدیدی در این زمینه نوشته و رشته های دانشگاهی با این نام در دانشگاه های چین تعریف شد. به تدریج طب سوزنی در کشورهای کره، ژاپن و دیگر کشورهای ریشه دواند و به تمام جهان رسید. به طوری که در حال حاضر 10 میلیون نفر سالانه در آمریکا مورد درمان با طب سوزنی قرار می گیرند. همچنین یونسکو در سال 2010 طب سوزنی را به عنوان یک روش درمانی مکمل اعلام کرد.

طب سوزنی

فلسفه طب سوزنی چیست؟

طب سنتی چین بر اساس یک فلسفه قدیمی بنا شده که معتقد است، جهان در تقابل دو نیروی yin  و yang است. زمانی انسان سالم خواهد بود که این دو نیرو در توازن باشند. همچنین در این فلسفه انرژی همیشه در جریان است. در بدن هم کانال هایی وجود دارد که انرژی در آن ها جاریست. جریان یکنواخت این انرژی در بدن باعث تعادل نیروهای ین و ینگ می شود. اگر مسیر عبور انرژی در بدن به هر دلیلی مسدود شود، بخش قابل توجهی از انرژی بدن در آن نقطه تجمع کرده و موجب درد می شود. در طب سوزنی این انرژی های مسدود شده (بلوکه شده ) آزاد می شوند و جریان طبیعی انرژی در بدن به تعادل می رسد.

طب سوزنی

طب سوزنی چگونه درد را تسکین می دهد؟

در واقع در طب سوزنی نیدل های بهداشتی یا همان سوزن ها به نقاط خاصی از بدن وارد می شوند. این نقاط در مسیر کانال های انرژی قرار دارند. سوزن ها آنقدر ظریف و نازک هستند که بیمار تقریبا هیچ دردی را حس نمی کند. با ورود سوزن به کانال های انرژی، انرژی بلوکه شده آزاد می شود. همچنین از لحاظ فیزولوژیک، با ورود سوزن به بافت بدن، مقداری ماده اندورفین ترشح می شد که خود ضد درد است. پس از سوزن درمانی معمولا حس آرامش و بی حسی به بیمار دست می دهد. همچنین اثبات شده است که با انجام سوزن درمانی ، مشکل بی خوابی به ویژه در بانوان کاملا حل خواهد شد.

سوزن طب سوزنی

منبع:

www.cim.ucsd.edu

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.