شبی که ماه کامل شد

دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

شکست سرطان در ۱۰ مرحله بسیار مهم !

“شما مبتلا به سرطان هستید.”

به طور کلی این جمله یکی از وحشتناک ترین جملاتی است که هر فردی ممکن است در زندگی خود آن را بشنود. شما می توانید در خصوص این احساس بد نسبت به شنیدن این خبر را از افراد مبتلا به سرطان جویا شوید. میزان ۵۱% از بهبودی و شکست سرطان در مقابل این بیماری، بستگی به نگرش و دید فرد نسبت به آن دارد. در این مقاله، به ۱۰ نکته ی مهم می پردازیم که افراد مبتلا به سرطان، باید به آن ها عمیقاً توجه نمایند.

شکست سرطان در ۱۰ مرحله :

۱- وحشت نکنید

همان طوری که می دانید، افراد مبتلا به سرطان فکر می کنند که زندگی آن ها رو به پایان است. در حالی که اگر دقیق به این موضوع بنگرید، متوجه می شوید که خیلی از افراد از آن جان سالم به در برده اند و با شکست سرطان دیدشان نیز عوض شده. افرادی مانند : «لوک اسکای واکر»، «چریل استرید»، «رون وود روف» و خیلی از افراد دیگر، در نهایت با شکست سرطان به سلامتی کامل رسیده اند. حتی «موهانداس گاندی» نیز از این بحران بزرگ به سلامت گذر کرد و به جای این که مرگ را انتخاب کند، شخصی به نام «مهاتما گاندی» را به دنیا آورد. اولین قدم در راه این سفر، داشتن یک نگرش صحیح به این بیماری است. پیش رفتن به سوی به دست آوردن سلامتی، ممکن است سفری کوتاه یا طولانی باشد؛ ولی در هر حالت شما نباید دلهره به خود راه دهید، زیرا مسیرتان خیلی دور نیست. شما با انگیزه و توکل بر خدا سفرتان را شروع می کنید، پس نباید ترس و دلهره را به خود راه دهید. نفسی عمیق بکشید و شکست را به خود راه ندهید. انرژی و اشتیاق خود را از دست ندهید. زندگی ارزش زیادی دارد و باید برای رسیدن به آن تلاش خود را تا آخرین نفس انجام دهیم. پس بهتر است تا خودتان را آشفته نکنید.

۲- یک فهرست برداری انجام دهید

فهرست برداری برای شکست سرطان

شاید شما هنوز شناختی از دکتر معالج خود در صورت مواجه با یک سرطان بدخیم ندارید، اما هم اکنون زمان آن رسیده است که یک خلاصه از وضعیت توانایی ها، تیم پزشکی و هر چیز دیگری که لازم است به دست آورده و آن ها را با دوستانتان، خانواده و یا همکارانتان در میان بگذارید. شما در این سفر برای شکست سرطان نیاز به حمایت دارید، پس می بایستی افراد حامیتان را انتخاب کنید. همچنین باید بدانید که مخارج درمانتان از چه طریقی تأمین می شود. آیا شما بیمه ی پزشکی دارید و اگر دارید، این بیمه چه قدر از هزینه های درمانتان را می تواند پوشش دهد؟ شما در دوره ی درمان و حتی مدتی پس از آن، کارایی خود را از دست می دهید و باید به درآمد خود فکر کنید. آیا اندیشیده اید که در این مدت، چگونه درآمدی داشته باشید؟ مشخص کنید که در این دوره به چه قدر پول نیاز دارید؟ چه کسی از شما می تواند مراقبت کند؟ آیا پس اندازی دارید که در صورتی که از کار افتاده بشوید، بتواند به شما کمک کند؟ در مرحله ی بعد، به درمانتان بیاندیشید. دکتر معالج شما چه کسی هست؟ آیا دکتر سرشناس و توانایی هست تا بتواند سرطان شما را درمان کند؟ آیا شما با تیم پزشکی خود احساس راحتی می کنید؟ آیا متخصص بهتری در شهر و یا حتی در شهرستان دیگری برای درمانتان وجود دارد؟ در نهایت، لیستی از دوستان، همکاران و خویشاوندان خود تهیه کنید. چه کسی در طول دوره ی شیمی درمانی با شما خواهد بود؟ چه کسی مراقب کودکانتان است؟ شما باید از همه چیز لیست برداری کنید و براساس آن، برنامه ریزی کاملی انجام دهید.

۳- یک نقشه ی راه ترسیم کنید

بر طبق تشخیصی که درباره ی نوع سرطان شما داده شده است، یک دوره ی زمانی برای درمانتان در نظر بگیرید. ببینید که برای شکست سرطان آیا نیاز به عمل جراحی، عکس برداری و یا هر دوی آن ها دارید؟ اگر شما نیاز به شیمی درمانی دارید، ببینید چه داروهایی را در چرخه ی زمانی درمانتان باید مصرف کنید. برای خودتان یک یادداشت روزانه ی خیلی ساده داشته باشید. حتی اگر می خواهید جزییات بیشتری به دست آورید، به سایت www.navigatingcancer.com سری بزنید. در آن جا شما می توانید مراقبت از خودتان را طبق برنامه های موجود در آن مدیریت کنید. به عنوان کسی که یک بیمار سرطانی است، به برآورده کردن نیازهای خود توجه لازم و کافی را داشته باشید. آیا شما می دانید که اگر سنتان کمتر از ۴۰ سال باشد، شما ممکن است به درمانی خاص و یا مشاوره نیاز داشته باشید؟ جالب است بدانید که این نیاز در خصوص سالخوردگان و یا کودکان احساس نمی شود. زمانی که شما برای خودتان یک نقشه و برنامه در طول سفرتان داشته باشید، خودتان را گم نخواهید کرد. این نکته را بدانید زمانی که بعد از عمل جراحی، شما شروع به گذراندن دوره ی نقاهت می کنید، ممکن است موهایتان را از دست بدهید. باید اعتماد به نفس داشته باشید و نگذارید این مسائل انرژی شما را از بین ببرد. داشتن یک نقشه ی راه مناسب و به همراه داشتن تجهیزات لازم، به شما کمک می کند تا در تمامی مراحلی که با بیماری مواجه هستید، مراحل آن را با موفقیت پشت سر بگذرانید.

۴- داروهایتان را در کمدی ذخیره کنید

برای شکست سرطان

زمانی که من مبتلا به سرطان بودم، هم اتاقی من در یک گروه درمان بیماران روحی و روانی کار می کرد. او راجع به ابزارهای مفیدی جهت درمان بیماران استفاده می کرد. وی معتقد بود که یکی از ابزارهای مهم جهت برای شکست سرطان ، داشتن یک کمد جهت پنهان کردن داروها می باشد. کمد داروها جایی هست که شما در آن، تمام چیزهایی را که حال شما را بهتر می کند نگهداری می کنید. به عنوان مثال در افرادی که مبتلا به اختلالات روان پریشی یا قند خون هستند، داروها می توانند به عنوان یک آرامش بخش برای آن ها عمل کنند، ولی در کسانی که از داروهای شیمیایی استفاده می کنند، وجود داروهای درمانی دیگری مانند فیلم های خنده دار و کمدی، موسیقی های عالی،کتاب های آرامش بخش، صحبت کردن با دوستان، گردش کردن در طبیعت و هر چیز دیگری که در بهبود حال فرد مؤثر بوده و او را آرام تر و شاد تر می کند؛ برای شما لازم و ضروری است. قبل از آن که شروع به درمان کنید، در کمد داروهایتان، هر چیزی را که می تواند در زمان ناخوشی به شما کمک کند، ذخیره کنید. استفاده از یک ساز و کار رفتاری و درمانی نامناسب ممکن است باعث شود که شما خیلی آسیب پذیر شوید.

۵- برای شکست سرطان پیش داوری نکنید

سرطان ممکن است شما را متحیر و سرگردان کند، به خصوص زمانی که از سایت های معتبر درباره ی نوع سرطانتان مشاوره خواسته و اطلاعات کسب کنید. بهتر است تا زمانی که شما اطلاعات کافی از بیماری خود ندارید، هیچ گونه برداشتی از آن نکنید و خود را تسلیم بیماری ندانید. شما یک ذهن خوان یا پیشگو نیستید، پس زمانی که دلیلی درست برای بیماریتان ندارید، خودتان را درگیر موضوعات بی اهمیت نکنید. اگر دچار سرطان لوزالمعده هستید، به ذهنتان اجازه ندهید که شما را مانند یک گلوله ی برفی به سوی مرگ سوق دهد. افرادی هستند که حتی در مرحله ی چهارم سرطان لوزالمعده نجات پیدا کرده اند. اینترنت در زمانی که شما درباره ی بیماریتان تحقیق می کنید، مانند یک شمشیر دو لبه عمل می کند، پس زیاد به نوشته های آن توجهی نکنید. به خاطر بیاورید که شایعات، شواهد داستان گونه و خرافات در حال حاضر دوستان خوبی برای شما نیستند. آن ها فقط شما را از چرخه ی زندگی باز می دارند. اگر شما روش درمانی قابل قبولی را می شناسید، پس آن را با تیم درمانی خود در میان بگذارید. اگر روش شما عملی باشد، بدون شک تأثیر بسیار زیادی بر درمان شما خواهد داشت. شما همیشه نمی توانید اتفاقات زندگی خود را کنترل کنید، ولی با تأمل درباره ی آن موضوع می توانید تصمیم بگیرید که در مقابل آن چه کاری می توانید انجام دهید.

۶-برای شکست سرطان تا می توانید رؤیا پردازی کنید

برای شکست سرطان تا می توانید رؤیا پردازی کنید

زمانی که بخواهید کمی جرأت خود را افزایش دهید، بدون شک رؤیاپردازی می تواند کمک بزرگی برای شما باشد. برای شکست سرطان و به دست آوردن سلامتی و بهبودیتان، باید قبول کنید که زندگی ارزش جنگیدن دارد و برای آن تلاش کنید. «دنیل» در کتاب «داستان های تراژدی سوزان کومن» می گوید: «تفکر منفی و درمان های تجویز نشده، شما را می کشد.» ممکن است زمانی که شما در زیر دستگاه MRI قرار می گیرید، نور سفید آن احساس آرامشی به شما بدهد. کسی که مبتلا به سرطان است نبایستی به این فکر کند که هیچ اتفاقی رخ نداده است، او با مثبت اندیشی صرف، خوب نخواهد شد. اگر شما واقعاً می خواهید که با دید مثبتی به این بیماری نگاه کنید، سعی کنید خودتان را مانند دونده ای بدانید که می خواهد در مسیری طولانی بدود. بدن شما در این شرایط واقعاً نیاز به استراحت دارد، ولی اگر شما در این بین احساس ناراحتی و غم کنید؛ قدرت تفکرات منفی، شما را در راه درمان و طول دوره ی شیمی درمانی نا امید خواهند کرد.

۷- عضو یک انجمن شوید

ابتلا به سرطان باعث می شود شما بیش از هر زمان دیگری احساس تنهایی کنید. ممکن است فکر کنید که تنها نفری هستید که به این درد مبتلا می باشد، اما باید بدانید که شما تنها نیستید. اگر شما یک نوجوان، یک مادر و یا حتی پدر بزرگ هستید، می توانید با استفاده از اینترنت انجمن هایی را پیرامون این موضوع بیابید و با عضویت در آن ها، باعث رهایی از تنهایی خود شوید. می توانید از سایت www.imermanangels.org شروع کنید (البته این سایت به زبان انگلیسی است ولی اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار می دهد ضمن اینکه سایت های مشابه به زبان فارسی را می توانید جستجو کنید). این سایت اطلاعات زیادی راجع به کسانی که از سرطان نجات یافته اند، در خود گنجانده است و بر طبق نوع سرطان، سن بیمار، مرحله ی بیماری و حتی مکان اقامت بیمار طبقه بندی شده است. این سایت شما را با بقیه ی نجات یافتگان آشنا می کند. اگر می خواهید شخصی که مثل شما با همین نوع بیماری درگیر بوده است را بیابید، نترسید و به دنبال آن شخص در سایت فوق بگردید.

اگر شما مبتلا به نوع خاصی از سرطان هستید، گروه هایی ویژه ای وجود دارند که شما به تنهایی می توانید با آن ها رابطه برقرار کنید. آن ها به شما اختیار عمل و آموزش می دهند. سایت cancercare.org (به زبان انگلیسی) دارای اطلاعات زیادی درباره ی انجمن های سرطانی است. پس از همین لحظه شروع کنید و خودتان را در تنهایی محصور نکنید.

۸-برای شکست سرطان پرستارتان را از خود دور کنید

معمولاً زمانی که شما مبتلا به سرطان می شوید، بسیاری از مسائل غیر مفید جلوه می دهند. گاهی اوقات، تلاش پرستاران مانند کتاب هایی که برای جلوگیری از ریزش مو هیچ تأثیری ندارند، هیچ کمکی به بیمار نمی کند و حتی در شرایطی ممکن است بیمار را اذیت و ناراحت کند. ولی شما باید درک کنید که سر منشأ این تلاش ها فقط برای کمک کردن به شما است. اگر کسی واقعاً دوست شماست، هرگز از روی عمد به شما بدی نمی کند. ممکن است آن ها دقیقاً ندانند که چه کاری می توانند برای شما انجام دهند، در نتیجه دچار مشکلاتی پیچیده شده و در حل مسائل مربوطه به شما گیج می شوند. پس بهتر است آن ها را از این کلاف پیچیده به هم نجات دهید. آن ها دوستان شما هستند نه روان شناس. آن ها دقیقاً نمی دانند که شخص مبتلا به سرطان نیاز به چه چیزی دارد یا چه جملاتی را می خواهد بشنود. پس در حق آن ها لطفی بکنید و نیازهای خود را با آنان در میان بگذارید و نگذارید از هم رنجیده خاطر بشوید. اگر به وسیله ی مخصوصی برای گذراندن طول درمان و برای شکست سرطان نیاز دارید؛ کافی است با شهامت نیاز خود را به دوستتان بگویید. با این حرف شما نشان می دهید که او می تواند از شما به خوبی مراقبت کند. به او نشان دهید که به خاطر تلاش هایش قدر شناس او هستید. وقتی که دوستانتان از نیاز اصلی شما با خبر شوند، برای برآورده کردن آن تلاش خواهند کرد. مطمئن باشید افرادی که شما آن ها را دوست دارید، زمانی که بفهمند حضورشان برای شما مفید است، در اوقات طاقت فرسا به کمک شما می شتابند. پس به آن ها فرصتی بدهید که بتوانند هر کاری که از دستشان بر می آید را برای شما انجام دهند.

۹- انرژیتان را هدر ندهید

من نمی خواهم دروغ بگویم. در این مسیری که شما طی می کنید با آدم های نادانی هم مواجه می شوید. کسانی که وقتی برای آن ها درباره بیماری و دوره ی درمانتان می گویید، برای شما نگران نیستید. شما را به خاطر داشتن سرطان سرزنش و یا حتی نا امید می کنند. این افراد را جدی نگیرید. به خاطر داشته باشید که این تفکر، از ترس آن ها از مریض شدن و مردن نشأت می گیرد. حتی بعضی از مردم اعتقاد دارند که شما در مقابل سرطان، می بایستی تسلیم بشوید. آن ها فکر می کنند که خود شما در مبتلا شدنتان مقصر بوده اید و خودشان هرگز به این بیماری مبتلا نمی شوند. شما نباید به این افراد توجه کنید. باید هر طور که شده خودتان را از دست این بیماری نجات دهید. افرادی که شما را دوست دارند، سعی می کنند بیماری شما را خیلی آسان تر از آن چه که هست، برایتان جلوه بدهند. اما افرادی که شما را درک نمی کنند، نمی خواهند باور کنند که سرطان ممکن است برای هر کسی اتفاق بیافتد. آن ها به این مسأله توجه نمی کنند که افراد مبتلا به سرطان، با عدم توجه به بیماریشان، چه زندگی زجر آور و پر دردی خواهند داشت. ولی ما این حقیقت سخت را می دانیم که هیچ کس سزاوار سرطان نیست و نمی خواهد که به آن مبتلا شود. ابتلا به سرطان یک اتفاق غیر منتظره است. پس اگر زمانی شخصی گفت که ابتلا به سرطان تقصیر خود شماست، جواب شما باید یاد آوری همین نکات گفته شده، باشد. اجازه ندهید کسی برای این که سرطان گرفته اید، برای شما دلسوزی همراه با ترحم نماید. حتی اگر گفتند که ما فقط می خواستیم با تو همدردی کنیم، از آن ها تشکر کرده و به آن ها پیشنهاد بدهید اطلاعاتشان را درباره سرطان حتماً بیشتر کنند. اگر این افراد شما را ترک نکردند، سعی کنید خودتان از آن ها فاصله بگیرید. در راه شکست سرطان مجدد، شما باید سعی کنید که افراد شما را نا امید و تحت استرس قرار ندهند. سرطان خودش به اندازه ی کافی استرس زا می باشد.

۱۰- قایق نجات خود را طراحی کنید

آخرین چیزی که شما نیاز دارید انجام بدهید، این است که تصمیم بگیرید بعد از شکست سرطان ، زندگی خود را چگونه سپری کنید. زمانی که برای شکست سرطان کامل شد، یک برنامه تهیه کنید تا به وسیله ی آن، آثار منفی روحی، روانی و مالی ناشی از سرطان را جبران کنید. مشخص کنید که بعد از این که همه چیز تمام شد و سلامتی خود را بازیافتید، در کجا می خواهید باشید. با یک برنامه ی عملی شروع کنید. تعیین کنید که شما به چند معاینه ی دیگر نیاز دارید؟ کدام یک مهم تر است؟ به برنامه های موجود که جهت بازیابی از این بیماری وجود دارد، مراجعه کنید و تعیین کنید که به رعایت چه مواردی نیاز دارید. در این صورت، شما می توانید لیستی از مواردی که سرطان باعث شده از آن ها دور شوید، را تهیه نمایید. زمان خودداری و انجام ندادن آن کارها به پایان رسیده است و هم اکنون باید به سراغ کارهای مورد علاقه و جدید خود بروید. شما می توانید مانند یک دونده ی دو ی ماراتن، بدوید، به دیدن دیوار چین بروید و یا یک خانه ی درختی بسازید. برای انجام هر چیزی که در لیستتان قرار دارد، برنامه ای پنج ساله ترسیم کنید. به خاطر بیاورید که سرطان می تواند آینده ی شما را تهدید کند، ولی نمی تواند آن را از شما بگیرد. شما می توانید تصمیم بگیرید که ۵ روز یا ۵۰ سال دیگر زندگی کنید. پس زمان آن است که زندگی خود را بسازید و برای آینده ی خود، برنامه هایی پر از شادی و لذت در نظر بگیرید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.