دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

شبی که ماه کامل شد

سوم اردیبهشت ماه مصادف با روز بزرگداشت شیخ بهایی

سوم اردیبهشت ماه، روز بزرگداشت شیخ بهایی، عالم بی نظیر، فقیه و حکیم فرزانه می باشد. او از شاگردان ثانی و از افتخارات جهان اسلام محسوب می گردد. شیخ بهایی در طول حیات خود، به نقاط مختلف جهان سفر نمود و از محضر استادان برجسته، در رشته‌های متعدد استفاده کرد و در بسیاری از دانش‌ها متبحّر گشت. او با ارائه صد ها اثر ارزنده و ماندگار در شاخه‌ های مختلف علم و تربیت شاگردان زیادی که هر کدام منشأ برکات فراوان بودند، به جهان اسلام روشنایی بخشید. در سایت تفریحی 5 عصر یادی از این فقیه بزرگ می کنیم و خدمات وی را ارج می نهیم.

سوم اردیبشهت

میراث ماندگار شیخ بهایی، هنوز بعد از قرن‌ ها چراغ راه پویندگان دانش است. شیخ بهایی در کودکی وارد ایران شد و از همان دوران، علاقه زیادی به یادگیری زبان‌ فارسی نشان داد و سرانجام با مکالمه، ترجمه و نگارش به زبان‌ فارسی به خوبی آشنا گشت. از نخبگان و فرزانگان دوران که خوشه‌ چین شیخ‌ بهایی بودند می‌توان به ملاصدرای شیرازی، ملامحسن فیض کاشانی، فیاض لاهیجی، محقق سبزواری، سیدحسن کرکی، سیدماجد بحرانی و ملامحمدتقی مجلسی اشاره کرد که هر کدام از آنها، خدمتی بزرگ به دنیای اسلام ارائه کردند و نقشی حیاتی در هدایت جامعه بشری ایفا نمودند.

سوم اردیبشهت 1

سوم اردیبهشت و سالروز شیخ بهایی

شیخ بهایی از دانشمندان مشهور قرن دهم و یازدهم هجری قمری بود. تبحر او در علومی مانند ریاضیات و مهندسی به اندازه‌ای بود که دانشمندان اروپایی از علم او شگفت‌ زده بودند. شیخ بهایی اقدامات زیادی را برای ایرانیان خصوصا در اصفهان انجام نمود و از این رو بسیار به جا و شایسته است که روزی را به مناسبت بزرگداشت شیخ بهایی در تقویم رسمی ایران که مصادف است با سوم اردیبهشت داشته باشیم. نگاهی به بیوگرافی این دانشمند ارزمشند در روز بزرگداشت ایشان خالی از لطف نیست.

سوم اردیبشهت 2

شیخ بهایی، عالمی جامع با اندوخته‌های علمی بالا می باشد. او به گفته خودش قابلیت پذیرایی و فهم تمام علوم و فنون را به دست آورده و در مباحثه‌ های علمی، بر هر صاحب فنی چیره گشته است. از این روی شرح حال نگاران  او را اقیانوس پرموجی شباهت داده اند که فضیلت را به ارمغان آورده و دریای ن اآرامی است که دیگر دانشوران ریزه‌ خوار سفره کمالات وی بوده‌اند. تبحر او در علومی چون ستاره شناسی به اندازه ای بوده است که به پاس خدمات او به علم ستاره‌شناسی، یونسکو در سال ۲۰۰۹ که مصادف با سال نجوم بوده نام او را در لیست مفاخر ایران ثبت نموده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.