شبی که ماه کامل شد

انواع سنگ عقیق با عکسهای متنوع براي انواع سليقه ها

سنگ عقیق به غایت زيبا و داراي تنوع رنگي بسيار زيادی مي باشد که انواع مختلفي دارد.نام عقیق تغيير يافته و مشتق شده نام رودخانه آگات است که در شبه جزيره سيسيل واقع شده. بستراين رودخانه در گذشته منبع سنگ هاي عقیق بوده است.

چگونگي تشکيل سنگ عقیق

هنگامي که جريان آب از سنگ هاي سيليسي و يا سنگ هاي سيليکات دار عبور ميکند اين سنگ ايجاد مي شود. روش ديگر تشکيل شدن آن بيرون آمدن گازهاي اسيدي از درون زمين است که منجر به ساخت اين سنگ در خلال سنگ هاي ديگر مي شود. عقیق انواع مختلفي دارد که ما اغلب رنگ قهوه اي مايل به قرمز و يا رنگ مشکي آن را ديده ايم. جالب اينجاست که عقیق داراي رنگ هاي متنوع بسيار زيادي است مانند آبي روشن، سبز، سفيد، خاکستري تيره، زرد و قرمز.

سنگ عقیق

 

انواع عقیق هايي که بيشتر در ايران رواج دارد عبارتند از عقیق آبي ، قهوه اي ، سليماني ، سبز و سرخ. عقیق زرد نيز که با نام شرف شمس در عامه مردم مشهور است از نوع عقیق زرد بوده و به دليل اينکه دعاي شرف شمس بر روي عقیق زرد نوشته مي شود غالب مردم اين عقیق را با اين نام مي شناسند. در ادامه با انواع عقیق آشنا مي شويم.

انواع مختلف سنگ عقیق

نگین عقیق خزه ای: عقیق خزه ای در درونش طرح ها و محتوياتي به شکل برگ وشاخه های خزه دارد. البته از نظر علمی یک عقیق محسوب نمی شود و اين نام در ميان مردم رواج دارد.

سنگ عقیق خزه ای

عقیق شجری: یکی از کمیاب ترین سنگ های موجود در طبیعت است که در نوع خود بسيار زيبا و کم نظير مي باشد. شجر در زبان عربي به معناي درخت مي باشد و دليل نامگذاري اين عقیق با اين نام درخت مانندهاي نقش بسته برروي اين عقیق است. وقتی این سنگ در طبیعت قرار دارد ، در زمان بروز صاعقه و رعد و برق مانند یک نگاتیو عکاسی عمل مي کند و باعث مي شود نقش اجسام و مناظری که در اطراف آن قرار دارند، بر رويش نقش ببندد. نقش های بسیار زیبایی از عکس درختان وحیوانات بر روي اين سنگ ديده مي شود.

سنگ عقیق شجری

عقیق چشم بلبلي: نوعي عقیق از نوع عقیق شجري است که دايره هاي متحدالمرکز در آن ديده مي شود.رنگ زمينه عقیق صورتي کمرنگ مي باشد.
عقیق دلربا: نوعي عقيق بسيار براق با جلوه اي زياد است که از آن در جواهرسازي استفاده فراوان مي شود.
عقیق سبز: از نامش پيداست که به رنگ سبز است و بيشتربراي کسب آرامش و تعادل روح استفاده مي شود.
عقیق آبی: همان گونه که از نامش پيداست آبي رنگ است و به واسطه همين رنگ بيشتر براي آرامش بخشي ذهن استفده مي شود.

سنگ عقیق آبی

عقیق قرمز يا عقيق سرخ: داراي رنگ سرخ آتشي است.

عقيق زرد: پيداست که به عقيق هايي با رنگ زرد اطلاق مي شود.

عقیق کهکشانی: که درواقع همان عقيق زرد است که برروي آن دعاي شرف شمس نوشته و حک شده باشد. اين نام در بين مردم رواج دارد.

عقیق خراسانی: نوع مرغوبي از عقيق است که در ظاهر تفاوت خاصي با عقيق سرخ ندارد ولي طرفداران خاص خود را دارد.

عقیق یمانی: نوعي از عقيق که رگه‌های رنگی‌اش بجای سیاه، طیف‌هایی از رنگ قرمز است عقيق يماني مي گويند.

عقيق سليماني ياعقیق بابا قوری: عقیق سلیمانی یا سنگ باباقوری نوع رگه دار سنگ عقیق یمانی است که گاهی به شکل چشم که هاله هایی اطراف آن راگرفته دیده می‌شود. رنگ رگه‌های عقیق سلیمانی سفید و سیاه است.

عقیق سیاه يا عقيق اسود: نوعي سنگ آذرين شيشه اي است از نوع سنگ هاي آتشفشاني مي باشد که شبيه بطري هاي شيشه اي تيره رنگ به رنگ سبز يا سياه است.

عقیق رُطَبی: به رنگ سرخ تيره است و خطوط نازک سفيدرنگي دارد.

سنگ عقيق

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.