شبی که ماه کامل شد

سنبل ختایی گیاه آرام کننده سیستم اعصاب و میگرن

در این مطلب از “آشنایی با گیاهان” قصد داریم شما را با سنبل ختایی ویژگی‌‌های ظاهری ،محل رویش و خواص این گیاه آشنا کنیم .با ما همراه باشید.

ویژگی‌‌های ظاهری این سنبل ختایی :

تیره چتریان؛ گیاهی است دو ساله دارای ریزوم مخروطی شکل تیره رنگ و ریشه های قوی، در سال اول گیاه تنها دارای برگهای گسترده در سطح خاک است و در سال دوم ساقه بزرگ توخالی که شاخه های زیادی دارد و پوشیده از برگهای متناوب و غلاف دار است ظاهر می شود، سپس در انتهای ساقه چترهای مرکبی که از گل های سبز رنگ تشکیل شده اند ظاهر می گردند. میوه آن دی آكن و تمام گیاه معطر است.

سنبل ختایی

محل رویش:

این گیاه در قسمت وسیعی از اروپا و آسیا خصوصا در مناطق شمالی و در ارتفاعات یافت می شود. این گیاه را در باغچه ها و مزارع نیز می کارند.

دوران گلدهی: تیر تا اواخر مرداد

ریشه ها از شهریور تا اواخر مهر و میوه ها شهریور

توضیحات:

برای تهیه دارو از ریشه و میوه آن استفاده می شود. ریشه ها را در پاییز سال دوم یعنی زمانی که بیشترین مقدار اسانس های روغنی در آن موجود است از زمین در می آورند. ریشه ها را ابتدا کاملا پاک می کنند و می شویند و پس از خرد کردن در خشک کن با حرارت حداکثر ۳۵ درجه سانتیگراد خشک می کنند. میوه ها را به تدریج که گلها به مرحله رسیدگی می رسند، جمع آوری می کنند. به این ترتیب که گلها را روی یک پارچه پهن کرده، پس از خشک شدن، آنها را تکان می دهند تا میوه ها از گل ها جدا شوند. هر دو قسمت جمع آوری شده اسانس روغنی، اسیدهای آلی، مواد تلخ، تانن و قند دارند.

مصرف این گیاه به عنوان آرام کننده سیستم اعصاب، میگرن و ناراحتیهای عصبی را کاهش داده تشنجات را تسکین می دهد. در داروسازی به عنوان مواد افزودنی برای معطر ساختن جوشانده های دارویی به کار می رود و به خاطر اثر مواد تلخ و خاصیت هضم کننده آن مورد استفاده قرار میگیرد. در مصارف خارجی از این گیاه در حمام ها و غرغرهها استفاده می شود.

سنبل ختایی یک گیاه عسل دهنده بسیار خوب است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.