شبی که ماه کامل شد

سالم ترین کشورهای دنیا را بشناسید(به همراه رتبه ایران)

موسسه لگاتم (Legatum  ) یک موسسه تحقیقاتی در لندن است که هر ساله لیستی از سالم ترین کشورهای دنیا را ارائه می دهد. موفقیت کشورها در حوزه های ثروت، رشد اقتصادی، آموزش، سلامت و کیفیت زندگی بررسی می شود. برای آشنا شدن با لیستی از کشورها با بالاترین وضعیت سلامت در سال 2017 ادامه مقاله را بخوانید.

لازم به ذکر است ایران از بین 149 کشور در سال 2017 در رتبه 117 قرار گرفت و یمن نیز در انتهای لیست قرار دارد.

 

معیارهای بررسی وضعیت سلامت در کشورهای مختلف

موسسه لگاتم بر اساس سه مولفه اساسی وضعیت سلامت یک جامعه را بررسی می کند.

  1. بنیه جسمی و ذهنی افراد جامعه
  2. زیر ساخت های سلامت
  3. قابلیت ها و برنامه های پیشگیری

کشورهای موفق در حوزه سلامت معمولا کشورهای توسعه یافته هستند که زیرساخت ها و برنامه های طولانی مدت برای وضعیت سلامت کشورشان اجرا می کنند. در ادامه 7 کشور اول از لحاظ وضعیت سلامت به ترتیب آمده است.

سالم ترین کشورهای دنیا به ترتیب لیست :

 

  1. لوکزامبورگ

لوکزامبورگ کشوری کوچک بین فرانسه، آلمان و بلژیک با جمعیت 605 هزار نفر رتبه اول سالم ترین کشورهای دنیا را دارد. امید به زندگی در این کشور 82 سال است.

 

  1. سنگاپور

یک کشور کوچک دیگر در آسیای شرقی با جمعیتی حدود 6 میلیون نفر در در رتبه دوم سالم ترین کشورهای دنیا قرار دارد. سنگاپور دارای کمترین تعداد مرگ و میر بر اثر ایذر است. همچنین همه افراد جامعه به سیستم های بهداشتی درسترسی دارند.

سالم ترین کشورهای دنیا

 

  1. سوئیس

سوئیس علاوه بر سلامت در ثروت و زیبایی شهری دارای رتبه برتر می باشد. خدمات بهداشتی و سلامتی سوئیس بر اساس سیستم های بیمه ای تعریف شده است. در حالی که هزینه درمان در این کشور بالاست اما بهترین کیفیت درمان را دارد.

سالم ترین کشورهای دنیا

  1. ژاپن

ژاپن یکی از ابر قدرت های اقتصادی آسیا و جهان که پس از جنگ جهانی دوم از خاک برخاست. کار کردن ژاپنی ها مثال زدنیست و در ازای این کار مفید کشوری پیشرفته و پر از امید دارند. امید به زندگی در کشور ژاپن 83.7 سال است. بیشترین مقدار امید به زندگی در جهان.

سالم ترین کشورهای دنیا

  1. اتریش

اتریش یکی از کشورهای اروپای مرکزی که وضعیت سلامت آن از بسیاری از کشورهای دیگر اروپایی بهتر است. سیستم سلامت اتریش با نزدیک 9 میلیون جمعیت بر اساس بیمه طراحی شده است. هر شهروند اتریشی موظف است ماهیانه 25 یورو بابت خدمات بیمه درمانی بپردازد.

سالم ترین کشورهای دنیا

  1. سوئد

وضعیت سلامت و بهداشت سوئد بسیار مطوب است. میزان مرگ و میر کودکان در این کشور حداقل و کیفیت آب شرب در بهترین وضعیت قرار دارد. سیستم سلامت در سوئد بر اساس مالیات کار می کند و نظام ارجاع نیز در اولویت می باشد. به صورتی که فرد بیمار ابتدا به پزشک خانوادگی مراجعه و در صورت لزوم به پزشک متخصص ارجاع داده می شود.

سالم ترین کشورهای دنیا

  1. نروژ

نروژ وضعیت سلامت و بهداشت مطلوب اما گرانی دارد. در حالی که تمام خدمات سلامت و بهداشت برای افراد زیر 16 سال رایگان است، بقیه افراد باید هزینه های بالایی را برای خدمات بهداشتی و سلامتی بپردازند. یکی از معضلات نروژ در قرن 19 وضعیت سلامت و بهداشت بود. قحطی های متوالی و بیماری های مسری به شدت در نروژ فراگیر بود. اما در اوایل قرن 20 با ایجاد یک سیستم نظامند برای سلامت و بهداشت و همچنین همکاری عموم مردم در تغییر شکل زندگی، امروز نروژ به یکی از سالم ترین کشورهای دنیا تبدیل شده است.

سالم ترین کشورهای دنیا

منبع:

www.li.com

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.