دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

روز زمین پاک و پاکسازی و سلامت محیط زیست

روز زمین پاک هر سال در 22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت در تمام دنیا برگزار می گردد و به همه مردم روی زمین یاد آوری می‌شود که نباید سیاره خود زمین را فراموش کنند و به فکر حفظ آن باشند. روز زمین پاک مناسبت سالانه‌ای می باشد که با هدف افزایش آگاهی نسبت به سلامت محیط زیست نامگذاری شده است. با سایت اینترنتی 5 عصر  در رابطه با روز زمین پاک بیشتر آگاهی کسب کنید.
روز زمین پاک 1

 تاریخچه روز زمین پاک

در سال 1969، جان مک مونل فرزند یک مبلغ دینی علاقمند به عرصه دین، علم و صلح، ایده برگزاری یک روز جهانی به نام روز زمین پاک را در همایش یونسکو درباره محیط زیست مطرح نمود. با پیشنهاد جان‌ مک‌ کانل به اعضای انجمن شهر سانفرانسیسکو اولین روز بهار بیست‌ و یکم مارس به عنوان روز زمین پاک نامگذاری گشت. اولین اعلامیه روز زمین در سال 1969 به دست جوزف آلیوتو شهردار سانفراسیسکو با عنوان بزرگداشت صلح، عدالت و مراقبت از زمین نامیده شد. سنانورگایلورد نلسون و دنیس‌ هایس در بهار سال 1970 روز 22 آوریل مصادف با روز دوم اردیبهشت را روز زمین نامگذاری کردند و در تقویم رسمی ایران، دوم اردیبهشت ماه روز زمین پاک اعلام گشته است.
روز زمین پاک 5

اوتانت دبیر کل وقت سازمان ملل  از ایده مک کونل استقبال فراوانی کرد و این روز به یک روز جهانی در تقویم‌ های سراسر دنیا تبدیل گشت. در ایران هم هم زمان با کشورهای دیگر جهان هفته زمین پاک از روز دوم اردیبهشت ماه به مدت یک هفته در سراسر کشور برگزار می گردد. نخستین روز این هفته یعنی دوم اردیبهشت ماه به نام روز زمین پاک نامگذاری گشته است. روز زمین پاک، روزی برای افزایش آگاهی و قدردانی نسبت به محیط زیست است. این روز دو بار در سال، یک بار در طول فصل بهار در نیمکره شمالی ( ۲۰ مارس) و یک بار در طول فصل پاییز در نیمکره جنوبی برگزار می‌ گردد.

روز زمین پاک 2

هدف اصلی در روز زمین پاک

سازمان ملل متحد هم هر سال در اعتدال بهاری، این روز را جشن می‌ گیرد. این رسمی است که توسط فعال صلح یعنی جان مک‌ کانل در سال ۱۹۶۹ در اجلاس یونسکو مطرح  و توسط سناتور آمریکایی گیلورد نلسون به عنوان یک جلسه آموزشی در مورد محیط زیست اجرا شد. در خیلی از کشورها روز ۲۲ آوریل هم زمان با ۲ اردیبهشت روز زمین پاک است و جوامع زیادی نیز هفته زمین را با آغاز روز زمین جشن می‌ گیرند و تمام هفته را به فعالیت زیست محیطی مشغول می شوند.

روز زمین پاک 3

هدف اصلی شبکه روز زمین پاک، داشتن شهر‌ هایی با سازگاری بیشتر با محیط‌ زیست می باشد. شبکه روز زمین در طول این سال‌ها پروژه‌ های ترویجی متفاوتی را برای رسیدن به این هدف اجرا تموده است. آگاه‌ سازی و ترویج استفاده از منابع انرژی قابل بازیافت از این اقدامات می باشد. برای مثال در شهر کلکته در هند، طی مراسمی که همین هفته برگزار می‌ گردد اهمیت مدیریت زباله به شهروندان آموزش داده می‌ شود. در کاستاریکا هم، در یک حرکت ترویجی از مردم خواسته می‌ شود تا از آشنایان خود درخواست کنند که در روز زمین یک کار خوب برای کره زمین انجام داده و عکس آن را منتشر کنند. از محبوب‌ترین راه‌های پاس داشتن این روز، کاشت نهال می باشد.

روز زمین پاک 4

منبع hamshahrionline
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.