دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

شبی که ماه کامل شد

روز جانباز در کشورهای دیگر

روز جانباز در کشورمان ایران، با تولد حضرت عباس علیه السلام مصادف است. روز جانباز روز گرامی داشت همه کسانی است که در برابر تجاوز بیگانگان از کشور خود دفاع کردند. برخی اسیر شدند، برخی شهید و برخی جسم خود را مانند حضرت ابوالفضل، فدای راه خدا کردند. جالب است که بدانید، اکثر کشورهای دنیا، این روز دارند. چه کشورهایی که متجاوزانه آغازگر جنگ بودند و چه کشورهایی که مقدسانه از کشور خود دفاع کردند. در سایت تفریحی 5 عصر، درباره این روز در کشورهای دیگر بیشتر بخوانید.

 

روز جانباز در کشور آمریکاروز جانباز در کشورهای دیگر

در ساعت 11 روز یازدهم از ماه یازدهم سال 1918،  صلح موقت بعد از جنگ جهانی اول برقرار شد. سال بعد رئیس جمهور وقت آمریکا همین روز، یعنی 11 نوامبر را به عنوان روز “صلح موقت” یا روز “یادبود” اعلام کرد. در سال 1954 این روز،  به روز جانباز تغییر نام یافت. در این روز در سراسر کشور آمریکا، همایش ها، نمایشگاه ها و غرفه های فروش به مناسبت روز جانباز برگزار می شود. جالب است بدانید این روز، از روزهای تعطیل رسمی آمریکاست. کسبه، کارمندان و دانش آموزان در این روز تعطیل هستند. حتی اگر این روز با یکشنبه (روز تعطیل هفتگی) مصادف شود، روز دوشنبه هم تعطیل رسمی خواهد بود.

روز جانباز در انگلیس

روز جانباز در انگلیس هم در 11 نوامبر هر سال برگزار می شود. همچنین دومین یکشنبه نوامبر هر سال به عنوان روز کسانیروز جانباز در کشور انگلیس که جان خود را در جنگ از دست داده اند، گرامی داشته می شود. در کشور انگلیس، مراسم گرامی داشت جانباز و سربازان جنگ بسیار باشکوه تر برگزار می شود.  از اواخر اکتبر تا 11 نوامبر (روز جانباز)، مقامات اجرایی خاندان سلطنتی، 40 میلیون گل لاله (نماد سربازان و جانبازان جنگ) را بین مردم تقسیم می کنند. مردم در روز جانباز با در دست داشتن این گل ها در مراسم های عمومی شرکت می کنند.

 

روز جانباز در کشورهای مشترک المنافع

کشورهای مشترک المنافع، شامل 52 مستعمره انگلیس در زمان گذشته می باشد. از مهمترین این کشورها می توان به کانادا، استرالیا، نیوزلند، آفریقای جنوبی و سری لانکا اشاره کرد. گرچه این کشورها از استعمار انگلیس درآمده اند، اما همچنان از رسم و رسوم و تقویم انگلیس پیروی می کنند. این کشورها هم 11 نوامبر را به عنوان روز جانباز با گل های لاله گرامی می دارند.

 

روز جانباز در فرانسه

روز جانباز و روز سربازان جنگی در فرانسه نیز در 11 نوامبر هر سال، گرامی داشته می شود. در سال 2014 رئیس جمهور روز جانباز (حلقه یادبود)وقت فرانسه، بنای عظیمی را به شکل بیضی با نام “حلقه یادبود” رونمایی کرد. در این بنا، نام 580000 نفر از سربازان و فرماندهان کشته شده در شمال فرانسه در خلال جنگ جهانی اول، نوشته شده است.

 

 

 

 

روز جانباز در بلژیک

روز جانباز در بلژیک به نام “آخرین پست” معروف است. این نام اشاره دارد به آخرین قاصد جنگی که اتمام جنگ را اعلام
کرد. هر ساله در 11 نوامبر، بلژیکی ها مراسم باشکوهی را برای سربازان جنگی خود برپا می کنند. محل تجمع آن ها دروازه منین است. گروه هایی از ارتش بلژیک، موسیقی نظامی اجرا می کنند و از بالای دروازه گل های لاله پایین ریخته می شود.

 

 

شهادت یا جانبازی را نیت افراد مشخص می کند. چه بسیاری که جان و جسم خود را در راه خدا از دست دادند و کسی از آن ها یاد نمی کند و نیازی هم به یاد کسی ندارند. و چه بسیار کسانی که جسم و جان خود را فدای خودکامگی فرماندهان خود کردند. جنگ هشت ساله ما نماد یک دفاع مقدس است. در این هشت سال، بسیاری از مردان و زنان پاک طینت، زندگی خود را فدای خداوند یگانه خود کردند. چه چیز از این زیباتر و ماندگارتر. و چقدر ما در گرامی داشت یاد و خاطره این عزیزان کوتاهی کرده ایم!!!

 

منبع:

www.techtimes.com

www.wearethemighty.com

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.