شبی که ماه کامل شد

روزه گرفتن چه فوایدی برای سلامتی بدن دارد؟

روزه گرفتن فواید زیادی برای بدن دارد و همه ما از منفعت‌ روزه گرفتن در ماه رمضان آگاه هستیم، آیا می‌دانید روزه داری باعث سلامتی بدن هم می گردد؟ در این مطلب از مجله اینترنتی 5 عصر معلوماتی در مورد فواید روزه داری آورده شده است.

 روزه گرفتن و کاهش وزن

روزه گرفتن 1

روزه به کاهش وزن مفید کمک زیادی می کند. طبق تحقیقات انجام شده این موضوع ثابت شده است که روزه گرفتن باعث می شود تا بدن سلول های چربی را بهتر بسوزاند. روزه گرفتن به بدن کمک می کند تا از سلول های چربی به عنوان منبع اصلی تغذیه خود استفاده کرده و عده کثیری از ورزشکاران برای کاهش میزان چربی های بدن از روزه گرفتن استفاده می نمایند.

 روزه و کاهش حساسیت به انسولین

روزه گرفتن 2

روزه اثرات بسیار مفید و مثبتی روی حساسیت به انسولین می گذارد و طبق تحقیقات به عمل آمده پس از دوره های روزه گرفتن، انسولین در پیام دهی به سلول ها برای گرفتن گلوکز از خونعملکرد بهتری خواهد داشت.

روزه و افزایش سرعت متابولیسم

عکس ماه رمضان

باید خاطر نشان کرد که روزه به عملکرد دستگاه گوارش نیز کمک شایانی خواهد کرد. روزه گرفتن متابولیسم را افزایش داده و کالری ها را بدن بهتر می سوزاند. اگر رژیم شما خوب نباشد شاید در توانایی شما در هضم غذا و سوزاندن چربی تاثیر بگذارد. روزه گرفتن کار دستگاه گوارش را نرمال و  فعالیت های متابولیسمی را بهتر می کند.

روزه و افزایش عمر

باید خاطر نشان کرد که هر چه کمتر غذا بخورید عمر طولانی تری دارید. مطابق با تحقیقات به عمل آمده طول عمر با رژیمشان ارتباط تنگاتنگی دارد. از اولین اثرات افزایش سن، کاهش متابولیسم بدن می باشد و هرچه بدن جوان تر باشد متابولیسم  بهتر اتفاق می افتد.

روزه و بهبود گرسنگی

روزه گرفتن 3

اگر حدود ۱۲ تا ۲۴ ساعت چیزی نخورید قطعا احساس گرسنگی خواهید کرد و این بدین معنی است که نباید بعد از ۳ یا چهار ساعت چیزی نخوردن احساس گرسنگی کنید. روزه گرفتن به تنظیم هورمون بدن کمک می نماید، در افراد چاق سیگنال درستی برای زمان مناسب دست کشیدن از غذا ارسال نمی گردد. روزه هورمون بدن شما را تنظیم می کند و وقتی که هورمون ها درست کار کنند شما سریع تر احساس سیری کزده و از پرخوری جلوگیری می گردد.

روزه و بهبود عادات غذایی

عادت پرخوری بسیار عادت بدی است و طول عمر را کاهش می دهد، از این رو روزه برای افرادی که دارای  عادات غذایی نادرست می باشند بسیار مفید می باشد.

روزه و بهبود فعالیت مغز

روزه گرفتن 4

روزه گرفتن باعث تولید پروتئین می گردد و در نتیجه فعالیت مغز را بهبود می بخشد. BDNF سبب می گردد تا سلول های عصبی جدید ایجاد گردد و مواد شیمیایی ترشح گردند که سلامت شبکه عصبی را افزایش می دهد. پروتئین سلول های مغز را در برابر بیماری هایی مثل آلزایمر و پارکینسون مراقبت می نماید.

روزه و تقویت سیستم ایمنی بدن

روزه سیستم ایمنی را  از رادیکال های آزاد و جلوگیری از ایجاد سلول های سرطانی محافظت می کند. در طبیعت حیوانات که بیمار می شوند استراحت می کنند و غذا نمی خورند، انسان تنها موجودی می باشد که موقع بیماری به دنبال غذا می باشد.

 روزه و جلوگیری از جوش پوست

روزه گرفتن 5

لازم به ذکر است یکی از فواید خوب روزه برای پوست، کمک به صاف شدن پوست می باشد زیرا، بدن درگیر هضم غذا نیست و می تواند به راحتی به از بین بردن سموم کمک کرده و و فعالیت قسمت های گوناگون بدن چون کبد و کلیه را تنظیم نماید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.