دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

روزه داری مسلمانان در سنپترزبورگ ، شهر بدون غروب

امسال مسلمانان سنپترزبورگ روزانه 20 ساعت روزه داری می کنند. روسیه بیش از 10 میلیون مسلمان دارد که حدود 500 هزار نفر از این جمعیت در شهر سنپترزبورگ ساکن هستند. رمضان در سنپترزبورگ در حالی شروع می شود که خورشید غروب ندارد.

 

شب های سفید سنپترزبورگ

سنپترزبورگ با 5 میلیون جمعیت، دومین شهر بزرگ روسیه پس از مسکو است. دمای هوا در این شهر در روزهای سرد سال حدود منفی هشت و در روزهای گرم سال حدود 28 درجه سلسیوس است. اما گاهی در زمستان دمای منفی 35 درجه هم مسجد سنپترزبورگتجربه می شود. به دلیل قرار گرفتن این شهر در شمال روسیه و نزدیک به قطب شمال، طول روز به حدود 20 ساعت می رسد. خورشید غروب کامل نمی کند و شب ها هم نور سفیدی در آسمان دیده می شود. به همین دلیل این شب ها را در سنپترزبورگ، شب های سفید می گویند.

 

 

 

روزه داری در سنپترزبورگ

این روزها مسلمانان جهان خود را برای روزه داری آماده می کنند. مسلمانان از غرب آفریقا تا قلب اروپا، از شمال روسیه تا جنوب استرالیا آماده ضیافت الهی می شوند. با شروع ماه رمضان اوقات شرعی برای روزه داران بیش از پیش مهم می روزه داری سنپترزبورگشود. با نگاهی به اوقات شرعی سنپترزبورگ، اذان صبح حدود ساعت 2 و اذان مغرب حدود ساعت 10 شب است. این یعنی بیش از 20 ساعت روزه داری. الکساندروف یکی از مسلمانان سنپترزبورگ درباره ساعات طولانی روزه داری می گوید: “شاید به نظر سخت و غیر ممکن برسد اما مانند سال های پیش خداوند این توانایی را به ما خواهد داد که روزه بگیریم. هوای خنک کمک می کند که تشنه نشویم. از طرفی رمضان فقط یک بار در سال می آید و هرچه شرایط سخت تر باشد، انسان در مقابل خواسته های نفس قوی تر می شود. ”

 

مراسم روزه داری در سنپترزبورگ

بر خلاف این عقیده که مسلمانان کشورهای مسیحی، جزییات دینی را از یاد می برند، مسلمانان در سنپترزبورگ کاملا آشنا به مسائل دینی هستند. حتی به دیگر همشهریان نیز انتقال می دهند. با به صدا در آمدن اذان مغرب، مسلمانان روزه دار، از سرتاسر شهر به مسجد جامع سنپترزبورگ می آیند. پس از نماز، متولیان مسجد یک پذیرایی ساده از روزه داران می کنند. روزه داری سنپترزبورگسپس محفل قرآنی برپا می شود. زن و مرد، کوچک و بزرگ یک یا چند آیه از قرآن می خوانند. در آخر هم سخنران، از فضایل و احکام ماه روزه داری می گوید. در راه برگشت از فروشگاه ها و رستوران های حلال اطراف مسجد خرید می کنند.

 

 

 

افطار و سحری در سنپترزبورگ

روزه داری در روسیه مانند هرجای دیگر همراه با افطار و سحر های خوشمزه است. یکی از غذاهای مورد علاقه روزه دارانبیف استراگانوف روسی در ماه رمضان، بیف استراگانوف است. شهرت این غذا از قرن 19 میلادی در روسیه آغاز شده است. پیش از آن غذایی لاکچری در فرانسه بوده است. اما امروزه به دلیل سبکی غذا و راحتی پخت یکی از غذاهای روزه داری در روسیه است.

 

 

غذای دیگر که معمولا برای افطار میل می شود، سوپ بوشت است. این سوپ با گوشت، سبزیجات، کلم و هویج درست می شود. بعضی ها لبو و بعضی دیگر گوجه را برای طعم و رنگ به آن اضافه می کنند. علاوه بر خوش طعمی، سوپ بوشت، بوشت روزه داری سنپترزبورگبسیار سالم و مناسب افطار است.

 

 

 

 

 

منبع:

www.islam.ru

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. محمد می گوید

    سوپ بورش درسته borsh
    بوشت چیه از خودتون در میاربد؟!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.