شبی که ماه کامل شد

چند راهکار موثر برای رفع بوی بد دهان در ماه رمضان

مشکلی که همه روزه داران در ماه مبارک رمضان به آن گرفتار هستند بوی بد دهان است. بوی بد دهان در رمضان از اثر خشکی دهان منشاء می گیرد. برای جلوگیری از این مشکل راه های ذیل را پشنهاد می کنیم :

بوی بد دهان

  • در افراد گرم مزاج ، پرهیز از خوردن غذاهای بسیار داغ ، تند و ادویه دار مهم است ، زیرا این مواد موجب خشک شدن بیشتر دهان و در نتیجه بوی بدن دهان در ایام روزه داری خواهد شد. چنین افرادی بهتر است که از موادی همچون آبغوره ، سماق ، زرشک ، آبلیمو ، آش آلو و برگه زردآلو خیسانده استفاده کنند. میوه هایی مثل انار ، گلابی و به نیز برای خوشبو ماندن دهان در ایام روزه داری مؤثر است .
  • افراد با معده ی بلغمی باید از مصرف غذاهای چرب ، آبکی و سنگین مثل آش رشته و ماکارونی و لازانیا پرهیز نمایند. غذاهای حاوی کرفس ، برای آنها مفید خواهد بود. همچنین مویزی که هسته آن خارج شده و به جای آن پودر مورد پرشده مفید است. افراد روزه داری که دارای مزاج بلغمی هستند باید از دارچین ، شوید ، میخک و زعفران در غذاهای خود استفاده کنند.
  • خوردن زنجبیل به صورت دم کرده و یا ادویه در غذاها نیز مفید است. یکی از دلایل دیگر بوی بد دهان در روزه داری ، بازگشت محتویات معده به مری است که باید به شکل اساس درمان شود. غذاهایی مانند شکلات ها و غذاهایی چرب که موجب شل شدن اسفنکتر معده به مری می شود باید پرهیز شوند. قهوه ، شیر و نوشابه ها موجب افزایش اسید معده می شوند. از سوی دیگر قهوه ی داغ ، مرکبات و گوجه فرنگی می توانند باعث تحریک و درد مری حساس شده شوند. رعایت یک فاصله ی سه ساعته بین خواب و غذا می تواند از بروز این اتفاق جلوگیری کند.
  • مسواک زدن بعد از صرف سحری بسیار ضروری است. یبوست نیز یکی از علل بوی بد دهان است که باید برطرف شود.نگه داشتن چند میخک در دهان پس از صرف افطار می تواند به شرایط شما کمک کند. برای معده های سرد ، پاشیدن چند دانه رازیانه می تواند مفید واقع شود.

عکس ماه رمضان

پيامبر اكرم (ص ) مى فرمايد:
دندانها كه صاف و زيبايند واسطه جويدن غذا كثيف و آلوده مى شوند و كم كم بوى دهان تغيير مى يابد و ايجاد فساد در قواى دماغيه مى نمايد. وقتى كه انسان مسواك نمايد فساد از بين مى رود، و دندان دو مرتبه تميز و پاكيزه مى گردد.
و نيز مى فرمايد:
دندانهاى خود را خلال كنيد، زيرا خلال كردن جزء نظافت است و نظافت از ايمان است و شخص با ايمان داخل بهشت مى شود

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. کد آهنگ پیشواز ایرانسل می گوید

    جالب بود
    مرسی از راهکارهای مفیدتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.